A Városliget azért unikális park Európában, mert számos intézmény, múzeumok, fürdő, szórakoztató létesítmények találhatók ott, a Liget Budapest projekt ezt a hagyományt folytatja - emelte ki Baán László a beruházásért felelős miniszteri biztos egy tegnapi sajtóbeszélgetésen.
Elmondta, közel félezer pályázat érkezett a világ minden részéből a Városligetben felépítendő múzeumi épületekre kiírt nyílt nemzetközi építészeti tervpályázatra. Az Új Nemzeti Galéria - Ludwig Kortárs Művészeti Múzeum, a Néprajzi Múzeum a Magyar Zene Háza, a Fotó Múzeum Budapest és a Magyar Építészeti Múzeum épületeire februárban kiírt pályázat első fordulója augusztusban lesz, a nemzetközi zsűri hat-hat épületet juttathat a második fordulóba.
Baán annyit elárult, hogy a legnagyobb érdeklődés a Magyar Zene Házára iránt volt, a pályázatok 35 százaléka e projektről szól, a miniszteri biztos szerint a Néprajzi Múzeum épületére több nemzetközi szintű elképzelés érkezett. Arra azonban továbbra sem tudott válaszolni, hogy a programhoz szükséges 150 milliárd forint milyen forrásból származik majd, lehetséges lesz-e, s ha igen mekkora mértékben uniós forrásokat lehívni.
A Liget zöld felülete 60 százalékról 65 százalékra nő, a múzeumi negyed építésével párhuzamosan, az új épületek kivétel nélkül az egykori Felvonulási téren, illetve a parkban található elavult ingatlanok, használaton kívüli utak helyén jönnek létre 2018-ig - hangsúlyozta Baán.
Az egykori Felvonulási téren, a Városligeti fasor térségében áll majd a Fotó Múzeum és a Magyar Építészeti Múzeum, míg a Néprajzi Múzeum, a korábban a Nemzeti Galériának szánt helyen, az Ajtósi Dürer sor és a Dózsa György út sarkán lesz. A Új Nemzeti Galéria - Ludwig Kortárs Művészeti Múzeum a bontásra ítélt Petőfi Csarnok helyén épül fel.
A Közlekedési Múzeum itt látható repülés történeti gyűjteménye, és vasúti járművei egy másik, még el nem döntött budapesti helyszínen kapnak majd helyet, ahogy a korábban ide tervezett, gyermekeknek szánt tudományos, technikai játszóház helye sem tisztázott még.
Egy biztos, mondta Baán, nem a Ligetben lesz. Kérdésünkre Baán László megerősítette a Műszaki és Közlekedési Múzeum fejlesztése sem maradt ki a projektből, sőt eredeti formájában fogják újjáépíteni az épületet, s egy mínusz 1. szint is készül, amivel nő a kiállítási terület. Baán nem említette, de a változások vélhetően a projektre nehezedő, a zöld felületeket féltő civil és szakmai nyomás miatt történtek.
A miniszteri biztos azt is elmondta nem csupán új épületek épülnek a beruházásnak köszönhetően, hanem megújul a Városliget zöldfelülete, felmérik a mintegy 3900 darabos faállományt. A most készülő Városligeti Építési Szabályzat tervezete előírja a meglévő faállomány fokozott védelmét, továbbá a zöldterület folyamatos rehabilitációját, sőt a park forgalmi és környezeti terhelésének csökkentését is, a Kós Károly sétányon áthaladó gépjárműforgalom és a Városligeten belüli parkolás tervezett megszüntetésével.
A kiültetett virágok számában, az öntözési idő növekedésben már most látható, hogy 150 millió forinttal többet tud költeni a Főkert a park fenntartásra. Felújítják a Városligeti tó napozóstégét, kitakarítják a tó vizét, és 4000 darab új növény telepítenek.
A Vajdahunyad vár árkát ismét vízzel töltik fel. A tó partfalait és a vízminőségét is javítják, és úszó szökőkutat telepítenek bele.
Ezen felül felújítják a Dózsa György út- Ajtósi Dürer sarok közelében található úgynevezett iskolások játszóterét, a Liget megrongált illetve sérült kerítéseit és padjait, a hulladékgyűjtők egy részét pedig újakra cserélik és számukat 200 darabbal növelik. A kerthasználók által kitaposott keskeny gyalogösvényeket leburkolják, a széleiken pedig növényágyásokat telepítenek, így pontosan ott alakulnak ki az utak, ahol a mindennapos használat során szükség van rájuk.
Szabályozni fogják a kutyasétáltatást is, kijelölnek az ebek által nem látogatható zónákat. A Liget rendezésére egyébként a következő év elején tájépítészeti pályázatot írnak ki. Felújítják a Nagycirkuszt növekszik az Állatkert is. Felépül a Kárpát-medence ősi flóráját és faunáját is bemutató Pannon ősvadon nevű csarnok, amely várhatóan Európa legnagyobb úgynevezett biodómja lesz.
Persányi Miklós az állatkert igazgatója elmondta, hogy eddig 300 millió forintot költöttek a projektre. Kiderült, tervpályázat nem lesz.A Liget Budapest tervet sokan támadják továbbra is. Mérvadó várostervező, urbanista műhelyek szerint teljesen elhibázott, végrehajtása jogsértő. Az idén január végén életbe lépett "Városliget törvény" értelmében 99 évre állami vagyonkezelő gondozásába került a Ligetet.
Körmendy Imre, a Magyar Urbanisztikai Társaság elnöke egy konferencián elmondta, a Városliget-törvény ellentétes az önkormányzati törvénnyel, mert a fővárosi önkormányzat helyett az országgyűlésen keresztül kormányzati döntést hozott településfejlesztési kérdésben. Mélyi József művészettörténész ugyan ezen a konferencián azt mondta, a projekt legfőbb célja: kiüríteni a Budai Várat, hogy kormányzati célra használhassák.
Schneller István egykori budapesti főépítész szerint a főváros legfőbb fejlesztési irányelveivel ellentétes a projekt, hiszen évek ótra az a cél, hogy a belvárost Észak-Déli irányba széthúzzák, és az egykori ipari zónákat bekapcsolják a város vérkeringésébe.