X_Foci VB 2014;Horvátország;Brazília;Nemzetközi Labdarúgó-szövetség;labdarúgó-világbajnokság;Corinthians Stadion;

A favellákból ki lehetett telepíteni a szegényeket, a srácokat, Pelé utódait azonban nem lehet elűzni a tengerpart homokjáról FO

- Ma rajtol a brazíliai futball-világbajnokság

A július 13-ig tartó labdarúgó-világbajnokság kapcsán csupán egy valami biztos: hogy a ma este a Brazília-Horvátország mérkőzéssel (magyar idő szerint, 22 óra, Tv: M1) megkezdődik! Egyébiránt a futball legpompásabb ünnepét annyi bizonytalanság lengi körbe, amennyi talán csak az első tornát (1930, Uruguay) előzte meg. A FIFA súlyos erkölcsi válságot él, Brazíliának hiába volt hét éve a felkészülésre, maradéktalanul nem áll készen, az országot társadalmi feszültségek feszítik, és nem tudni, a repedések mentén milyen erővel törnek felszínre a problémák. Luiz Felipe Scolari csapatán óriási a felelősség. Az otthon elnyert újabb, immár hatodik vb-cím sok mindenre gyógyír volna, ám ha a gárda hamar kiesik (például már a legjobb 16 között), a protestálók hangja még inkább felerősödhet.

Tegnap még bőszen székeket szereltek, fém- és faburkolatokat illesztettek a helyükre, korlátot betonoztak a Sao Paulo-i Corinthians Stadionban és környékén, ahol a nyitóünnepséget, illetőleg a 64 mérkőzés közül az elsőt rendezik. Ma este.

A városban a minap 20 kilométeres dugó alakult ki, ám közlekedni nemcsak ott nehéz, az infrastrukturális fejlesztések végül meg sem közelítették azt a szintet, amit a torna elnyerésekor a brazilok ígértek. A kontinensnyi ország északkeleti részén, az Atlanti-óceán partján fekvő Fortalezában például a stadion ugyan elkészült, ám a repülőtér bővítése nem, így aztán a mérkőzésre érkezők hatalmas sátorban kereshetik a poggyászukat.

Korrupció, korrupció!

Ezt zengik a tömegek a torna tavalyi főpróbája, a Konföderációs Kupa óta kisebb nagyobb megszakításokkal. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség 2007-ben ítélte oda Brazíliának a 2014-es vb rendezési jogát. A FIFA újabban rotációs rendszer alapján jelöli ki a házigazdát, a 2002-es ázsiai (Dél-Korea, Japán), a 2006-os európai (Németország) és a 2010-es afrikai (Dél-Afrika) seregszemle után mindenáron Dél-Amerikába akarta vinni a viadalt. Brazília a földrészről egyedüliként jelentkezett, s 64 év elteltével vendégelheti meg újfent a világ futballját.

Gazdasági fejlődése és ereje alapján úgy tűnt, készen áll a feladatra, hogy lebonyolítson egy efféle nagyszabású rendezvényt. 2007 októberében, amikor eldőlt, hogy az ország rendezheti a vb-t, illetőleg két évvel később az olimpiát is, tömegek vonultak az utcákra, hogy az akkori államfőt, Luiz Ignácio Lula da Silvát éltessék és a sikert alaposan megünnepeljék.  Ma megint tömegek vannak az utcákon, csak éppen ellenkező indíttatásból. "Egy tanár többet ér, mint Neymar!" Már-már jelmondata lett a tüntetéseknek ez a mondat, amellyel arra céloznak az ellenzők, hogy a vb-szervezés töménytelen mennyiségű összegét társadalmilag sokkalta hasznosabb kiadásokra kellett volna fordítani.

A hatalom kezében a futball politikai eszköz, üzlet és persze korrupciós lehetőség. Lula elnök azt ígérte, a stadionok magántőkéből épülnek majd, kiderült azonban, hogy a számla 90 százalékát az államkassza finanszírozza. Azt ígérték, a brazíliai vb szerény, visszafogott költségvetésű lesz, ám a valóság az, hogy a rendezésre fordított közel 12-14 milliárd dollár messze meghalad minden eddigi kiadást. Voltaképpen nincs egyetlen létesítmény - legyen az futballstadion vagy infrastrukturális beruházás -, amely ne lépte volna túl az eredeti költségvetési elképzeléseket. Brazília ráadásul messze túlteljesítette a FIFA - sokak által bírált, fellengzős, pöffeszkedő - igényeit is: Joseph Blatter elnök nyolc stadion felépítését kérte, a helyiek 12-t húztak fel, ötöt a semmiből.

Teljesen fölöslegesen. Mit mondjunk például a Manausban, az Amazonas fővárosában 300 millió dollárból megvalósított 40 ezres arénára? A turisták az őserdő miatt látogatnak ide, futballt - a vb-n kívül - errefelé nemigen néznek. A helyi bajnoki rangadóra legutóbb 1500-an voltak kíváncsiak. Aztán kiverte a biztosítékot a fővárosban, Brasíliában a tervezett összeg háromszorosáért, 630 millió dollárért lebontott, majd újból felépített stadion, miközben a városban nem akad komoly játékerőt képviselő csapat.

Pénzkidobásnak tartják a futball Mekkájának tartott riói Maracana felújítását is. Az 1950-es - Uruguayjal szemben elveszített - hazai rendezésű világbajnokságra épített legendás létesítmény eredetileg 200 ezres volt, akkoriban csak állóhely volt benne, s a nézők érkezési sorrendben foglalták el a helyüket. Azóta többször átépítették, de a közelmúltig így is sikerült olyan jegyárakkal üzemeltetni, hogy a szegények is megengedhették maguknak a meccsre járás luxusát. Nos, ennek vélhetően végérvényesen vége.

Állóhely egyáltalán nincs, viszont van 125 teraszos páholy kávézóasztalokkal, karosszékekkel évi potom 100 ezer eurónak megfelelő bérleti díjért… És csodálkoznak a szervezők, hogy már Brazíliában is rohamosan csökken a szurkolók száma! Ott, ahol máig a legfrekventáltabb szlogen, hogy a foci Brazília és Brazília a foci.

Egy stadionnal mindenki nyer

Az opportunista hozzáállás oka, hogy a stadionépítés nem magáért való dolog. Hanem a korrupcióért ! Mindenki nyer az üzleten. A vállalkozó, aki túlszámláz, a politikus, akinek a zsebébe visszacsorgatnak, s a szurkoló, aki kényelmes körülmények között nézheti kedvenc játékosait. Csakhogy közöttük is sokan vannak, akik látják, a futballnál akad fontosabb terület, ahol szükség volna pluszforrásokra. A futball nem lehet egyedüli kiugrási lehetőség!

A brazil kormány a demokrácia földbe tiprásával is rengeteg ellenzőt szerzett magának, jogtalan kitelepítések, földterületek kisajátítása borzolta a kedélyeket, bejárták a világot azok a felvételek, amelyeken a kommandós osztagok tankokkal és harci járművekkel rohamoznak a favelákban. Azzal mindenki egyet ért, hogy a közbiztonság érdekében a bűnszervezetek ellen föl kellett lépni, ám az intézkedéseknek jelentős hatása nem volt, sok ártatlan áldozattal járt és túlkapások jellemezték.

A 12 vb-helyszínre érkező szurkolót ma brosúrákon látják el tanácsokkal, mi a teendő, ha rablótámadás áldozatai lesznek. A lehető legjobb megoldás önként átadni minden értéket... "A focit szeretjük, a FIFA-t nem!" - hangoztatják mindeközben a tüntetők, s ebben legalább egyetértés van az ország jelenlegi vezetésével.

Dilma Rousseff brazil elnök asszony elérte a svájci legfelsőbb bíróságnál, hogy hozzák nyilvánosságra a FIFA-vezetők korrupciós ügyeiről szóló jelentést. Rousseff ezt azért forszírozta, mert a dokumentum két főkolomposa, Joao Havelange (volt FIFA-elnök) és Ricardo Teixeira egyaránt brazil, utóbbi a helyi labdarúgó szövetség korábbi vezetője volt. 

Más kérdés, hogy a jelentés, igaz, mellékszereplőként, Blatter jelenlegi FIFA-elnököt is megemlíti, aki azzal riposztozza Rousseffet, hogy nem a korrupció ellen indított hadjáratot az említett jelentés nyilvánosságra hozatalával, hanem politikai ellenlábasaival szemben. No, igen, a futball ezen a szinten tiszta politika. A brazil válogatott vb-győzelme nem csupán a néplélek csillapítása, hanem az októberi elnökválasztás miatt is fontos. Ha Neymar és társai elhódítják a trófeát, a pillanatnyilag 30 százalék körüli tetszési indexet számláló Rousseff népszerűsége megugrik és újrázhat.

De ha nem, egy életre összefonódik a neve a világ legdrágább labdarúgó világbajnokságával, amelyet - az 1950-es csúfság után - 2014-ben is elveszített a selecao.

A földművelésügyi minisztérium teljes szervezete Debrecenbe költözik - derült ki Fazekas Sándor tárcavezető és Kósa Lajos szerdai egyeztetésén, amiről a debreceni polgármester sajtótájékoztatón számolt be a cívisvárosban.