Mint ismert, a 2012. október 1-én hatályba lépett új levéltári törvény alapján az intézet levéltárában őrzött iratok egy részét - az egykori állampárt, az MDP és az MSZMP, valamint társadalmi és ifjúsági szervezeteik, illetve a SZOT és az ágazati szakszervezetek dokumentumait - állami tulajdonnak nyilvánították. Szabó Máté akkori ombudsman és a PTI erre az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult, kérve a módosítás alkotmányossági vizsgálatát és megsemmisítését. Az Ab elutasította a beadványt, mivel időközben a negyedik alkotmánymódosítással az alaptörvénybe emelték a kifogásolt előírásokat.
Az intézet ezután felülvizsgálati kérelemmel fordult a Kúriához. Álláspontjuk szerint az iratok - bár korábban állami tulajdonnak minősültek - elbirtoklással a PTI magántulajdonába kerültek. Ráadásul a dokumentumok kisajátítása elvileg csak kivételesen és közérdekből, teljes, feltétlen és azonnali kártalanítás mellett történhetne meg.
A PTI főigazgatójának közleménye szerint a Kúria nem fogadta el azt az érvelést, hogy a módosított levéltári törvény, illetőleg az alaptörvény által érintett levéltári dokumentumokat a Politikatörténeti és Szakszervezeti Levéltár elbirtokolta. "Tekintettel a Kúria döntésére az Intézet az elmúlt negyedszázad során a dokumentumok tárolásával, őrzésével, kutathatóvá tételével kapcsolatos költségeinek egyidejű megtérítésével kész átadni a Nemzeti Levéltárnak a jogszabályokban felsorolt levéltári anyagokat" - zárult Földes György közleménye.