ÁSZ;mák;

- ÁSZ: sokan sokat autóztak a Kincstárnál

Az öt év alatt öt elnököt "elfogyasztó", 26 milliárd forintból gazdálkodó, 4000 főt foglalkoztató Magyar Államkincstár (MÁK) 2008 és 2012 között alapvetően szabályszerűen gazdálkodott - ezt állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kedden ismertetett jelentése. 

A MÁK szerepét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az általuk lebonyolított tranzakciók összege megegyezik éves bruttó hazai össztermék nagyságával.

Érdemi bírálatot csak azzal kapcsolatban fogalmaztak meg a számvevők, hogy a kincstár nem rögzítette a közbeszerzési értékhatárt el nem érő beszerzések lebonyolításával kapcsolatos eljárásrendjét, valamint arról is szóltak, hogy túlzott volt a gépkocsik magáncélú használata, meghaladta az állami vezetők számára juttatásként biztosított mértéket.

Kifogásolták a számvevők, hogy a MÁK honlapján - az információs önrendelkezésről és az információszabadságról szóló törvényben foglaltak ellenére, - nem volt a nyilvánosság számára hozzáférhető adat a MÁK vezetőinek illetményéről, munkabéréről, rendszeres juttatásaikról. Az ÁSZ jelentésében is szerepel a napjainkban "forró témává" vált EGT és Norvég Finanszírozási mechanizmus, amelynek kapcsán a számvevők javasolják az ehhez kapcsolódó számviteli politika szigorítását a MÁK elnökének, aki nem más, mint az a Dancsó József, aki akárcsak Domokos László ÁSZ-elnök korábban Békés megyei fideszes országgyűlési képviselő volt.

A kormány kikéri magának, hogy Magyarországon szegregáció lenne, és nem ért egyet a brüsszeli javaslatok jelentős részével. Így a költségvetésre, az adórendszerre, a foglalkoztatásra és az üzleti környezetre vonatkozóakkal sem. Arra azonban információink szerint kevés az esély, hogy Brüsszel bármelyik kérdésben is visszavonulót fújjon.