;

Fidesz;szegény;

- „Engedi lecsúszni” a Fidesz a szegényeket

Sem napirend előtt, sem a kérdések idején nem kérte számon az ellenzék a kétharmadon az elmúlt napok botrányos eseményeit a parlamentben. Csak az LMP-s Szél Bernadett beszél a Norvég Alap fenyítéséről, az Origo főszerkesztőjének leváltatásáról, és Lázár János luxusutazásairól. 

Az ökopárt társelnöke szerint Magyarországnak nincs szerencséje az újraválasztott kormányokkal. Az utóbbi hetek is ezt bizonyítják, hiszen a Miniszterelnökség vezetője, aki afféle "kis miniszterelnök" lett, előbb bosszút hirdetett a civil szervezetek ellen, majd kiderült, hogy milliókat utazgat el közpénzből tisztázatlan módon, és miután kérdőre vonják, zsebből kifizeti a számlát. Szél "zombi minisztériumokról" beszélt, és kiemelte, a miniszteri meghallgatásokon képtelen volt kideríteni, ki is fog dönteni a megújuló erőforrásokról.

Azok a cégek, amelyek bevételeik felét közpénzből vagy európai uniós forrásból szerzik, fizessenek több osztalékadót, járuljanak hozzá nagyobb mértékben a közteherviseléshez - javasolta napirend előtt Tóbiás József, az MSZP megbízott frakcióvezetője. A politikus szerint az Orbán-kormány társadalompolitikája mit sem változott az előző ciklushoz képest, továbbra is rosszul jár vele az emberek 80 százaléka, miközben a kormányhoz közel álló cégek milliárdos osztalékokat fizetnek ki. A felszólalásra a kormány nevében válaszoló Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kijelentette, a kormány nem adót akar növelni, hanem a családok és az emberek számára csökkentené azt.

Az új ciklusban tegnap hangzottak el először azonnali kérdések, illetve kérdések. Több új képviselő is debütált ezen a napon. Mások mellett a szocialista Kunhalmi Ágnes is, aki a gyermekéhezésről kérdezte Balog Zoltán emberi erőforrás minisztert. Az ellenzéki képviselő kifejtette, több százezer gyermek nem jut megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékhoz, éhezik, ez pedig hatással van egészségi állapotára, szellemi fejlődésére. Hozzátette: az adatok jól mutatják a kormány tehetetlenségét ezen a területen, a gyermekes családok csaknem felénél fordult elő az elmúlt egy évben Magyarországon, hogy nem tudták a szükséges élelmiszereket megvenni.

Balog Zoltán válaszában lényeges gondnak nevezte gyermekéhezést, a családok szegénységét, de véleménye szerint ezt nem két-három év alatt oldódik meg. A felszólalás után az ülést levezető elnök, Latorczai János azt mondta, Kunhalmi rutintalan még, ezért engedte meg neki, hogy túllépje a rendelkezésére álló időkeretet.

Ugyancsak a szegénységről beszélt a szocialista Korózs Lajos. Mint kifejtette, a Fidesz "folytatjuk" ígérete értelmében az elmúlt négy évben meggazdagodott embereknek még több lesz, a szegényeket pedig "engedik lecsúszni". A szintén szocialista Gúr Nándor pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy folyamatos létszámcsökkentések zajlanak az országok az állami fenntartású és azon kívüli cégeknél. Előbbiek közül kiemelte a Magyar Postát, és azt mondta: 446 embert bocsátottak el az első negyedévben, nem csoportos leépítéssel. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter azzal válaszolt: irányítási munkakörök megszüntetése történt.

Az ülés kezdetén egyébként letette képviselői esküjét Szelényi Zsuzsa, az Együtt-PM politikusa, aki a leköszönt Bajnai Gordon mandátumát kapta meg.

Orbán "választottjai" irányíthatják a köz-, és felsőoktatást, de az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) többi, tegnap megnevezett államtitkárának többsége Balog Zoltán tárcavezető bizalmasának tekinthető. A személyi változások néhány poszton politikai változásokat is sejtetnek.