Tudomány;űr;Föld;Persephone program;

Fotó: Facebook

- Kozmikus Noé bárkája csak kiválasztottaknak?

Az angol Greenwich egyetem kutatói a Persephone program keretében egy űrhajón dolgoznak, amelyet fellőnének a világűrbe, hogy lehetővé váljon az emberek generációkon keresztüli túlélése, ha valami földi természeti katasztrófa ezt szükségessé tenné. A nagy kérdés, hogy az embereknek van-e helye e kozmikus Noé bárkáján, és ha igen, akkor kik lesznek a kiválasztottak.

 Felépítéséhez a szakemberek szerint legalább száz évre lenne szükség, mivel a tervek szerint legalább 15 km-es lenne és földdel kellene megtölteni, hogy elbírjon mikrobákkal, növényekkel és állatokkal betelepített ökorendszereket  - írja az L43.

Nem ez az első eset, hogy felvetődik ilyen lehetőség.2012-ben a Nasa és az amerikai védelmi kutatási programok ügynöksége (Darpa) elindította az USA-ban a 100 year Starship-et,amely azt kutatja, hogy milyen technológiákra van szükség ilyen utak realizálására egy évszázadon belül.

Az angol egyetem kutatói a figyelmüket nemcsak arra összpontosítják, hogy miként lehetséges az utazás és a csillagok közötti tartózkodás, hanem főként arra, hogy hogyan lehet biztosítani a bárkán tartózkodók túlélését.

A probléma aktualitása szorosan függ a földi környezetszennyezés fokától, ezért elsősorban arra kell törekedni, hogy javuljon a Földön az életminőség. Az űrtartózkodás lehetőségeit azonban ezzel együtt ki kell dolgozni.

Ebben még sok probléma vár megoldásra: felmerült, például, hogy talán nem is az emberi lények lesznek a legérdemesebbek a megmentésre, ha eljön a pillanat.” Lehet, hogy célravezetőbb lenne megmenteni egy nagy mikrobiotikus kultúrát, de ki tudja, hogy lesz-e bennünk annyi alázat,hogy elfogadjuk, nem mi vagyunk az a fajta, amelynek a legnagyobb esélye van a túlélésre” -  nyilatkozta Rachel Armstrong a projekt vezetője.

Valóban: életben tartani az emberi lényeket bonyolult feladat: ételre, italra, oxigénre, gravitációs erőre van szükségük Ha sikerülne is biztosítani ezeket a feltételeket, miként lehetne eldönteni, kik kerüljenek fel a bárkára, ahol maximum 500 főnek lenne helye?

„Exportálni kell a sokféleséget de főleg az ügyes, erős és tehetséges embereket kell. Ez nem hivatalos álláspont,de azt mondanám, hajléktalanokat biztosan nem lehetne felküldeni, mert ügyes, kompetens emberekre lenne szükség” - jelentett ki egyértelműen Steve Fuller szociológus, aki együttműködik a kutatókkal.

Mindenesetre az emberek kiválasztásának e megközelítésével nem hazudtolják meg a Homo Sapiensben dúló felebaráti szeretet eddigi gyakorlatát. Mellesleg lehet, hogy éppen a lenézett hajléktalanok azok, akik túlélésben leckét adhatnának a "kompetenseknek".

A tavalyinál mindenképpen jobb évre számíthatnak a magyar gabonatermesztők, azonban a májusi viharok és az alföldi megyékben a mezei pockok kártétele miatt így is csak 4-5 millió tonna termés várható - mondta a Napi Gazdaságnak Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége elnöke.