;

II. Erzsébet angol királynő;Clementine Churchill;Lady Soames;Térdszalag rend;

- Közelkép - Elment Churchill írónő lánya

Miközben II. Erzsébet angol királynő a normandiai partraszállás évfordulóján Franciaországban vendégeskedett, a brit szigetországban elhunyt az írónő, akit ezernyi szál fűzött Párizshoz. Lady Soames, Winston Churchill fiatalabb leánya, születési nevén Mary Churchill. Legendás apjához ragaszkodott, édesanyját kevésbé kedvelte, mert ő hidegen bánt a gyermekeivel. Meg is örökítette Clementine Churchill című nagysikerű könyvében, famíliájának volt elsősorban a krónikása.

Fiatal lányként Sir Winston "árnyéka" lett, mintegy szárnysegédje. Elkísérte a papát 1943.-ban a Québec-i értekezletre, majd 1945.-ben Potsdamba, ahol megismerhette Roosevelt elnököt és Sztálint.

Párizs aztán további sorsát határozta meg, Találkozott ott Christopher Soames-szal, a brit nagykövetség helyettes katonai attaséjával, a hitvese lett.

Férjuram később, már 1968.-ban hazájának Szajna-parti nagyköveteként tért vissza, Lady a francia kulturális élet nagy rajongója, családi jó barátja Pompidou elnökéknek.

Férjét aztán Rhodésiába brit főkormányzóként vezényelte London, ahol a Churchill-leány jelentős szerepet vállalt a későbbi Zimbabwe fekete többségének hatalomátvételében. Afrikai tapasztalatai vezették arra, hogy ezentúl közéleti tevékenységének javarészét főként humanitárius misszióknak szentelje.

A jéghideg és kemény Thatcher azonban a férjet, aki időközben a lordok házában a konzervatívok vezetője lett, túlságosan "langyosnak" találta, elmozdította.

Kárpótlásként viszont a Ladyt a brit Nemzeti Színház igazgató tanácsának élére delegálta, e tisztségében ugyancsak nagy érdemeket szerzett, meg is kapta érte a Térdszalag rendet.

Könyveiben a történeti atyáról csak, mint "papáról" tett említést, a királynőről viszont mindig csakis "felséges asszonyként".

És hogy távolságtartását hangsúlyozza, minduntalan kiemeli, az uralkodói házhoz csak csekély kapcsolatok fűzik. Amit cáfol ugyan, hogy szalonját II. Erzsébet dedikált fotója ékesíti.

Újra Budapestre látogatott Timur Vermes német író, aki a Nézd ki van itt című botránykönyvében feltámasztotta Adolf Hitlert. A történet szerint 2011-ben Berlinben az újjáéledt diktátor hódításba és médiakarrierbe kezd, idővel saját tévéműsort vezet, miközben senki sem sejti, hogy ő az igazi Hitler. A szerző az Irodalmi Vacsora Est (Literary Dinner Series) keretében érkezett a Vörösmarty utcai Brody Studios művészeti klubba.