Minden felet felszólított az együttműködésre. Mint mondta, minden demokratának kellene térnie, hiszen az euroszkeptikusok EP választáson elért eredményei, az ukrajnai konfliktus, valamint a sok országban tapasztalható magas munkanélküliség aggasztó jelzések – jelentette ki a Spiegel Onlinenak. Schulz, aki kevésszer hallatta hangját az EP választás óta, világossá tette, hogy számára Juncker a favorit a Bizottság elnöki posztjára.
Az EP elnöke óva intett attól, hogy az új Európai Bizottság összetételénél pártpolitikai érdekek kapjanak hangsúlyt. „A választási kampánynak vége” – hangsúlyozta. Mint mondta, eljött a cselekvés ideje.
A német Focus magazin cikkében kiemeli: Angela Merkel mindenképpen rosszul jár, akár kiáll Juncker kinevezése mellett, akár nem. Ha ellenáll a volt luxemburgi kormányfő bizottsági elnökké való jelölésének, akkor nemcsak a német szociáldemokratákat, hanem saját pártjából, a CDU-ból is sokakat magára haragíthat. Ha viszont Junckert támogatná, számolnia kell a britek haragjával.
Közben Angela Merkel a Bundestagban, a törvényhozás alsóházában mondott beszédében hangsúlyozta: kiáll azért, hogy az uniós tagországok állam- és kormányfőit összefogó Európai Tanács "a szükséges minősített többséggel" Jean-Claude Junckert jelölje, nem osztja az Európai Néppárt csúcsjelöltjével szembeni fenntartásokat, amelyeket más tagországok mellett Nagy-Britannia fogalmazott meg.
A kancellár ugyanakkor hangsúlyozta: "súlyos felelőtlenségről tanúskodik és elfogadhatatlan" az a vélemény, miszerint nem számít, hogy Nagy-Britannia megszavazza-e Juncker jelölését és megtartja-e uniós tagságát. Merkel - közlése szerint - a mindenki számára a lehető legjobb megoldás kidolgozását célzó "európai szellemben" folytatja megbeszéléseit a bizottsági elnöki tisztség betöltéséről.