Nemzeti Közlekedési Hatóság;Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.;Hármashatárhegyi sportrepülőtér;

- Bíróság előtt a Hármashatárhegyi repülőtér ügye

Amennyiben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) és a Műegyetemi Sportrepülő Egyesület (MSE) a vitás kérdésekben megegezik, az egyesületnek újra igényelnie kell az üzemben tartási engedélyt ahhoz, hogy használhassa a Hármashatárhegyi sportrepülőteret - derül ki a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) MTI-nek küldött válaszából.

A Légügyi Hivatal 2014. június 2-án küldte meg az érintetteknek azt a Nemzeti Közlekedési Hatóság által is jóváhagyott határozatát, amelyben visszavonta a Műegyetemi Sportrepülő Egyesülettől a Hármashatárhegyi sportrepülőtér üzemben tartási engedélyét.
A visszavonást azzal indokolták, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tavaly júliusban felmondta az egyesülettel kötött, a sportrepülőtérre vonatkozó vagyonkezelési szerződést, vagyis a tulajdonos már nem járul hozzá, hogy az egyesület a területet használja.
A Légügyi Hivatal döntése az üzemben tartási engedély visszavonásáról a közléssel jogerős és végrehajtható, ellene a közléstől számított 30 napon belül bírósági kereset nyújtható be - közölte a Nemzeti Közlekedési Hatóság -, kérelmet június 3-áig nem nyújtottak be.

Az MNV azért mondta fel tavaly nyáron a vagyonkezelői szerződést, mert véleménye szerint az egyesület nem tett eleget az MNV jogelődjével 1998-ban kötött vagyongazdálkodási szerződésben foglalt elszámolási kötelezettségének, nem számolt el a vagyonon végzett felújítási munkálatokról.
A Műegyetemi Sportrepülő Egyesület viszont úgy gondolja, hogy minden szabálynak megfelelt, ezért bírósághoz fordult. Az eljárás jelenleg is folyamatban van.

A Magyar Liberális Párt kedden közleményben szólította fel a II. kerület vezetését, illetve a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-t, hogy haladéktalanul tájékoztassák a budapestieket a repülőtérrel kapcsolatos tervükről, esetleges beépítési szándékukról.
A II. Kerületi Önkormányzat válaszában arra hívta fel a párt figyelmét, hogy a Hármashatárhegyi repülőtér nem az önkormányzat, hanem a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában áll. Hozzátették, hogy az elmúlt nyolc évben nem döntöttek egyetlen belterületbe vonásról sem."Láng Zsolt, a II. kerület vezetője biztos abban, hogy ameddig a választók bizalmából ő a kerület vezetője, addig a Hármashatárhegyi repülőtér területén sem lesz belterületbe vonás és az adott területen lakófunkció nem lesz kialakítva" - áll a közleményben.

Hozzátették, a terület nagy része Natura2000 védettség alá tartozik, így ott lakófunkció kialakítására a törvény erejénél fogva sincs lehetőség. A kerület vezetése számára is fontos, hogy amennyiben a jövőben esetleg nem repülőtér fog üzemelni a helyszínen, úgy korlátozás nélkül tudják a kerületi polgárok és az odalátogatók használni a területet akár pihenésre, sportolásra vagy szabadidős tevékenységek eltöltésére - fogalmaztak.

Műegyetemi Sportrepülő Egyesület: bizonytalan helyzetbe került a Hármashatárhegyi repülőtér

 Bizonytalan helyzetbe került a Hármashatárhegyi sportrepülőtér és az ott működő Műegyetemi Sportrepülő Egyesület a Nemzeti Közlekedési Hatóság döntése nyomán - közölte a repteret használó Műegyetemi Sportrepülő Egyesület elnöke.

Gavronek Ferenc hozzátette: az NKH visszavonta a repülőtér működési engedélye korábbi visszavonásának felfüggesztését, amiről az egyesületet nem, csak annak ügyvédjét értesítették. Ismertetése szerint "felemás helyzetben vannak", nem tudni azt sem, hogy jelenleg van-e érvényes működési engedélyük. Hogy megelőzzék a további vitákat, nem repülnek a Hármashatárhegyen, a határozat felfüggesztésének visszavonása ellen pedig fellebbezést nyújtottak be.
Az elnök hangsúlyozta: jelenleg másik repülőteret használnak, mert folytatni kell a megkezdett képzéseket, de ezt nem szívesen teszik, és úgy tudják, a környékbeliek is támogatják őket, mert jóval több előnyt jelentett a repülőtér, mint hátrányt a környéknek.

Ismertette: az ügy még 2013-ban kezdődött, amikor az NKH "feltételezhetően a tulajdonos Magyar Nemzeti Vagyonkezelő nyomására" kezdeményezte a repülőtér engedélyének visszavonását. Az eljárásban a repülőklub megadta a hatóságnak a kért válaszokat, majd első fokon visszavonta az illetékes hatóság az engedélyt. Ez ellen a klub fellebbezést nyújtott be az NKH-hoz, mint másodfokú szervhez, amely úgy döntött, felfüggeszti a határozat végrehajtását addig, amíg a repülőklub és az MNV közötti jogvita az elszámolásról nem rendeződik. Ez praktikusan azt jelentette, hogy a klub tovább tudott üzemelni - magyarázta az elnök.

A nyugati integráció és a keleti nyitás együtt teheti sikeressé Magyarországot - jelentette ki Orbán Viktor kormányfő kedden Budapesten, miután tárgyalt Karim Maszimov kazah miniszterelnökkel.