Véleményük szerint nagy kérdés, hogy az árak valóban leszoríthatóak-e. Elhangzott továbbá, hogy a közös fellépéssel az unió vevőkartellt hozna létre, azt az intézményt, ami ellen amúgy küzd. Az elhangzottak szerint Európának nem ellenségként kell a Gazpromra tekinteni, Európa nem tud, s nem is akar elszakadni az orosz gáztól. Egyesek szerint ugyan az amerikai cseppfolyós gáz alternatíva lehet, de a jelenlévők szerint a szóba jöhető mennyiség kevés.
A konfliktus a Gazprom és az EU között mindenesetre folytatódik, az Európai Unió (EU) kedden arra kérte Bulgáriát, hogy függessze fel a Déli Áramlaton folyó munkálatokat, mert a beruházás ellentétes az uniós joggal - írja az MTI. Az Európai Bizottság (EB) véleménye szerint a Déli Áramlat terve sérti az uniós szabályokat, amelyek tiltják, hogy gázszolgáltatók egyben gázvezeték-tulajdonosok is legyenek. Az EB ezért felfüggesztette a projekt elfogadási eljárását, de Bulgária a vezetékrendszer kiépítése mellett döntött.
Az EB szóvivője, Chantal Hughes a Reuters hírügynökségnek azt mondta, a lépés előzetes figyelmeztetés, de a vége akár kötelezettségszegési eljárás is lehet Bulgária ellen. Dragomir Sztojnev bolgár gazdasági és energiaügyi miniszter szerint nem kellene, hogy szankciók érjék Bulgáriát, és arra kérte Brüsszelt, hogy folytatódjon a párbeszéd.
A Déli Áramlat szerepe felértékelődött az elmúlt időszakban. Oroszország számára a Fekete-tenger alatt futó gázvezeték egy Ukrajnát megkerülő alternatívát jelentene Európa felé. Ukrajna ellenzi a vezeték megépítését, szerinte az csak Oroszország és a Gazprom befolyását növelné. Az EB másik szóvivője, Antoine Colombani kijelentette, fel fognak lépni bármely más tagállam ellen, ha az uniós jogot sértve dolgoznak együtt Oroszországgal a Déli Áramlaton.
Nincs és nem is lehet akadálya a Déli Áramlat megépítésének - jelentette ki Alekszandr Medvegyev, a Gazprom export-vezérigazgatója tájékoztatóján. Medvegyev az MTI kérdésére közölte, a vezeték a tervezett ütemterv szerint épül. Mint mondta, meggyőződése, hogy az első gázszállítások 2015 végén megindulnak a vezetéken, amely Magyarországra is eljuttatja majd az orosz gázt. Medvegyev hangsúlyozta, hogy bár jelenleg az ukrán-orosz gáztárgyalások uralják az energetikai kapcsolatokat, azokat nem szabad összekapcsolni a Déli Áramlat megépítésével.
Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója hétfőn leszögezte, a cég európai partnereivel együtt megépíti az orosz gázt Európába eljuttató vezetéket. Úgy vélte, hogy még van idő az Európai Bizottsággal tisztázni a Déli Áramlat és a már meglévő Északi Áramlat hasznosításával kapcsolatos kérdéseket. A 2015-ben lejáró magyar-orosz hosszú távú gázszállítási szerződésről az MTI kérdésére Alekszandr Medvegyev közölte, hogy bár korábban, "békésebb időkben" egy évvel az ilyen megállapodások lejárta előtt el szokták kezdeni a tárgyalásokat az új szerződésről, ez még nem történt meg.
Van még azonban idő a megállapodásra.