Monspart Sarolta;Magyar Olimpiai Bizottság;Nemzeti Szabadidősport Szövetség;Fair Play trófea;Salga Péter;

A szabadidősport nagyasszonya szerint a skandinávoktól fényévnyire vagyunk, de a régióban még kapaszkodunk FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- A vereséget nem viseli

Az idén először díjazott szabadidősport kategóriában Fair Play trófeát kapott a napokban Monspart Sarolta egykori tájékozódó futó világbajnok, aki 2012 évvégén azért mondott le  a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöki tisztéről, a Szabadidősport tagozatának vezetéséről,  mert szerinte a szakág méltatlanul kevés figyelmet és főleg anyagi támogatást kap a magyar sportvezetéstől. Interjúnkban megkérdeztük tőle, csak nem engesztelésképpen kapta a  kitüntetést?

 - Örömteli dolog lehet manapság sportvezetőnek lenni, hiszen - talán az '50-es évek óta -  nem fordítottak olyan figyelmet a sportra, mint napjainkban, arról nem is beszélve, hogy a  sportfinanszírozás még soha nem volt olyan bőkezű, mint manapság.

- Egyetértek, sem a figyelem, sem az anyagi támogatás soha nem volt még akkora, mint most. A tény önmagában üdvözlendő, ha az arányok némileg mások lennének, egy szavam sem  lenne. Nem arról van szó, hogy a MOB öt szakága - az olimpiai sportágak, a nem olimpiai  sportágak, a fogyatékos-, a szabadidő- és a diáksport szakág ugyanolyan támogatást kapjon.  De hogy ekkora különbségek legyenek közöttük, azzal nehéz egyetérteni.

- Arra gondol, hogy a figyelem nagyobbrészt az élsportra irányul? Mintha csupán a kirakatot  akarnák kicicomázni?

- Konkrétan arra gondolok, hogy a MOB évente körülbelül 10 milliárd forintból gazdálkodik.  Az még sem járja, hogy ebből az összegből a szabadidő sportra 350-400 millió, azaz a  keret 25-öd része jusson, miközben ezzel több, mint 9 millió lakos rendszeres testedzését,  sportolását kellene segíteni. Ráadásul ebből a párszáz millióból is rendre elvont a sportért  felelős államtitkárság, s így a szabadidősport pályázatokra nagyon kevés maradt.

- Most már értem, miért nyilatkozta valahol: "mit csináljak, hogy felhívjam a figyelmet a  szabadidősportra, gyújtsam fel magam?"

- A MOB elnökségi üléseken is feltettem ugyanezt a kérdést, s mindenki mosolygott a  kifakadásomon, nyilván túlzásnak tartották. Aztán amikor a múlt év végén lemondtam a  MOB alelnöki posztjáról, talán megértették, hogy komolyan beszélek. Az önégetést persze  én sem gondoltam komolyan, azt azonban igen, hogy tenni kellene valamit azért, hogy a  tömegek sportoljanak, mozogjanak, óvják egészségüket. Rá kellett jönnöm, hogy nekem, a  70 éves sánta öregasszonynak, már nem valami jó az érdekérvényesítő képességem. Ebben  nem vagyok világbajnok. Pedig azokon az ezreket megmozgató versenyeken, amelyeken  miniszterek, államtitkárok, politikusok is futnak, s a résztvevők háromnegyede névről ismer engem, még sem tudtam elérni, hogy a szabadidősportra arányaiban nagyobb állami támogatás jusson. Mindig konkrétan megneveztem, mire kérek szabadidősportos pénzt. Ez vereség volt, s egykori élsportolóként minden vereséget rosszul tolerálok.

- Személyes okokról is hallani lehetett. A Szabadidősport Szövetség főtitkárával, Salga  Péterrel nem volt eszményi a kapcsolatuk.

- Finoman fogalmazva. Egyrészt szakmai kérdésekben nem jutottunk zöldágra, másrészt  értékbeli nézeteltéréseink voltak, pályázati pénzügyekben is vitáink támadtak. Nem rejtem  véka alá a véleményemet: a főtitkár negyedszázada irányítja ezt a területet, de nem mindig  veszi észre, hogy azóta nagyot fordult a világ.

- Ön skandináv módra szerette volna kivezényelni a tömegeket a zöldbe. Miért van ilyen nagy  szükség a sportra, a mozgásra?

- Az Országos Egészségfejlesztési Intézetben dolgoztam jó ideig, s szakmai oldalról is láttam, hogy a rendszeres sportolás az egészségnek szükséges, de nem elégséges feltétele.  A rendszeres testmozgás önmagában nem garancia az egészségre, de alapvető feltétele. A  másik ok korunk népbetegsége, a munkahelyi stressz. Erre pedig a legjobb orvosság, ha  futunk rá egyet, ha kieresztjük a gőzt. Viszont ha edzett vagyok, állóképesebb, jobban tudok  alkalmazkodni, küzdőképesebbé válok, nagyobb lesz az önbizalmam, békességbe kerülök  önmagammal. S természetesen a világ legcsodálatosabb sportlétesítménye a természet.

- Nemzetközi összehasonlításban hogy állunk a szabadidősportban?

- A skandinávoktól fényévnyi távolságra vagyunk, de itt Közép-Európában, az egykori  szocialista blokk országai között még mindig az élen állunk. A lakosság 10-15 százaléka sportol manapság a statisztika szerint - ebben persze benne vannak az élsportolók, a labdarúgók is -, de ez nagyon kevés. Még vagy 10-15 nagyvárosban kellene olyasféle futókör, mint amilyen a Margitszigeten épült, vagy legújabban a Városmajorban. Csakhogy ehhez pénz kell. 2011-ben, mielőtt a MOB-hoz kapcsoltak volna minket, körülbelül. 850 millióból gazdálkodott a szabadidősport, mostanában a feléből se.

- Megérte lemondani? Valaki odafigyelt erre?

- Elvesztettem a létem egyik felét a lemondásommal. Küzdöttem az ország lakosságának  egyharmadáért, a nyugdíjasokért. Küzdöttem a lakosság nagyobbik feléért, a nőkért, a  családok egészséges életmódjának karmestereiért. Azokért, akik például a futballból majdnem teljesen kirekesztődnek. Küzdöttem a munkahelyi sportolás általánossá tételéért. Érdekes, a multiknál ez megy. Ők felismerték saját érdekeiket, hogy a legolcsóbb az egészséges, edzett munkaerő.

- Szóval odafigyelt valaki az ön lelépésére?

- Ez az ország bántóan férfi centrikus. A MOB vezetésében szinte csak ők vannak. Kiváló  sportolók voltak, olimpikonok, de nem biztos, hogy mind jó vezető. Talán örültek, hogy  megszabadulnak tőlem, az egyetlen nagyszájú, "megmondom"nőtől. nem tudom, így van-e, nem kérdeztem. A saját "bánatomba" estem bele.

Novák Esztert a miniszterelnöki megbízott azon kijelentéseiről kérdezték, amellyel a Színház- és Filmművészeti Egyetemet illette - írja a szinhaz.hu.