Elvileg a magántőke is szerepet vállalhatna egy "rossz bankban", de annak nagyon kicsi a valószínűsége, hogy üzletet látna a nem teljesítő hitelek felvásárlásában - mondta egy lapnak nyilatkozó piaci elemző. Az ezermilliárd forintnyi adósság még akkor is hatalmas terhet jelentene számára, ha csökkentett áron vásárolná meg a lejárt adósságokat. Nemcsak a szükséges tőke előteremtéséről van szó, hanem arról is, hogy ezektől a rossz hitelektől csak hosszú idő alatt lehet megszabadulni.
Emiatt jó néhány évig le lenne kötve a "rossz bank" létrehozására fordított befektetés, miközben semmiféle hasznot nem hajtana. Ezért nagy annak a valószínűsége, hogy az állam és a Magyar Nemzeti Bank - illetve az általuk létrehozott szervezet - finanszírozza majd azt a "rossz bankot", amelytől a magyarországi pénzintézetek hitelképességének javulását és a vállalkozói hitelezés fellendülését várják.
Mint ismert, a nemzeti bank ügyvezető igazgatója a Magyar Nemzetnek néhány napja arról beszélt, hogy 3-4 hónapon belül születhet döntés a "rossz bank" létrehozásáról. Nagy Márton szerint addig kell eldönteni, hogy kik finanszírozzák az új intézmény működését, illetve hogy milyen hitelek és ingatlanok kerülhetnek be a programba.
Hogy mennyire lassú a nem teljesítő vállalati hitelek kivezetése a rendszerből, jól mutatja a Portfólió.hu elemzése. Eszerint a rossz hitelek 52 százalékát több mint két éve tolják maguk előtt a bankok. Ennek az a magyarázata, hogy a pénzintézetek tartanak a túlságosan nagy veszteségtől, ezért nem akarják irreálisan alacsony áron eladni követeléseiket. Arra várnak, hogy a fedezetként kapott ingatlan ára emelkedjen. Ez azért gond, mert nemcsak a bank pénzeszközei fekszenek ezekben az értékesíthetetlen beruházásokban, de még költséget is jelentenek számukra.
Ha a "rossz bank" akár töredék áron is átvenné ezeket a követeléseket, olyan banki források szabadulnak fel, amiket a hitelezés bővítésére fordíthatnának.