Európai Unió;Jean-Claude Juncker;tanácskozás;Angela Merkel;Spiegel;

Juncker már látja az irányt, de több állam- és kormányfő még nem FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/AXEL SCHMIDT

- Győzködik a kancellárt

A német politikai élet szereplői szerint Angela Merkel nem engedhet a Londontól érkező nyomásnak, s lehetővé kell tennie Jean-Claude Juncker bizottsági elnökké való kinevezését. Kiállt a luxemburgi kormányfő mellett Matteo Renzi olasz miniszterelnök is.

Bár Angela Merkel múlt pénteken egy katolikus fórumon Jean-Claude Juncker bizottsági elnökké jelölése mellett foglalt állást, a Spiegel értesülései szerint az Európai Unió állam- és kormányfőinek múlt kedden, Brüsszelben megtartott tanácskozásán még nagyon nem tetszett neki az ötlet, mely szerint az Európai Néppárt listavezetője kapja a tisztséget.

Akkor még közös frontot alkotott a volt luxemburgi miniszterelnök személyét mereven elutasító David Cameron brit miniszterelnökkel.

Merkel azt követően kelt ki élesen Junckerral szemben, hogy Donald Tusk lengyel miniszterelnök azt követelte, a volt kormányfőt bízzák meg a következő a következő Európai Bizottság létrehozásáról szóló tárgyalásokkal.

A kancellár erre úgy reagált, hogy Cameronnal együtt Juncker ellen szavaz majd. Az EU állam- és kormányfői később az Európai Tanács elnökét, Herman Van Rompuyt bízták meg azzal, folytasson megbeszéléseket az Európai Parlament pártcsaládjaival a következő bizottsági elnök személyéről.

A német politikai élet szereplői szerint Merkelnek nem szabad engednie a London felől érkező nyomásnak, s minden kétséget kizáróan Juncker kinevezése mellett kell állást foglalnia.

Thomas Oppermann, az SPD frakcióvezetője a Frankfurter Rundschauban abszurdnak nevezte, hogy egy hete azon megy a vita, vajon a választás győztesét kinevezhetik-e a tisztségre. Hozzátette, semmi olyan okot sem lát, ami miatt a volt luxemburgi kormányfő ne lehetne az Európai Bizottság elnöke.

Emlékeztetett arra, hogy az uniós alapszerződés nem biztosít vétójogot Nagy-Britannia számára. Yasmin Fahimi, az SPD főtitkára is óva intett attól, hogy a kancellár engedjen a briteknek.

Úgy látja, nevetséges lenne egy olyan ország érdekeit figyelembe venni, amely nem érti meg Európát, s nem érdekelt az EU sikerében. 

Hans Peter-Uhl, a német keresztényszocialista CSU külpolitikai szakértője szerint a lehetőségek között számba kell venni Nagy-Britannia elszigetelését is. "Ha a britek ki kívánnak lépni az EU-ból, ám legyen!

Ez káros lenne ugyan az Európai Unió számára, de jóval több kárt okozna Londonnak" - vélte a Bild napilapban. Hans-Peter Friedrich, a CSU frakcióvezető-helyettese szerint Junckernak közelednie kell kritikusaihoz, s meg kell állapodnia a vitás kérdésekben.

Frank Walter Steinmeier német külügyminiszter azt közölte, meglátása szerint, a volt luxemburgi miniszterelnöknek reális az esélye, hogy bizottsági elnökké nevezzék ki. A német diplomácia vezetője úgy véli, a vita egyre inkább ebbe az irányba halad. 

Kiállt Juncker mellett Matteo Renzi olasz miniszterelnök is. Hozzátette, támogatását attól is függővé teszi, hogy változás történjék az európai gazdasági- és pénzügypolitikában.

"Ha meg akarjuk menteni Európát, meg kell változtatnunk" - hangoztatta. Renzi már februári kormányfővé választásakor is nagyobb rugalmasságot kért Brüsszeltől az államháztartási hiány lefaragását érintő előírásai kapcsán, egyben úgy vélte, a növekedésre kell helyezni a hangsúlyt.

A német közvélemény nagy többsége szintén Juncker kinevezését tartaná a legjobb megoldásnak. Egy közvetlenül az EP választás előtt készült, s a Spiegelben megjelent felmérés szerint a megkérdezettek 78 százaléka tartja természetesnek, hogy a győztes pártcsalád listavezetője kapja a megbízást az Európai Bizottság elnöki posztjára.

Eljárást indítottak korrupciós, vesztegetési ügyekben a kínai központi televízió (CCTV) pénzügyi-gazdasági főigazgatója, és a CCTV-2 pénzügyi csatorna producere ellen, s mindkettőjüket elmozdították az állásból - jelentette a legfőbb ügyészség tájékoztatására hivatkozva a kínai állami média hétfőn.