Jean-Claude Juncker;Orbán Viktor;David Cameron;

Jean-Claude Juncker Fotó: Getty Images

- Junckert korai temetni – nem Orbán az „erős ember”

Pár napja arról írtunk, hogy Orbán Viktor és David Cameron ellenkezésétől függetlenül továbbra is Jean-Claude Juncker a legesélyesebb az Európai Bizottság elnöki tisztjére. Néhány hazai EU-szakértő ezt másképp látta, azt kezdték terjeszteni, hogy Juncker esélyei teljesen elszálltak. Néha az volt az ember benyomása, mintha komolyan vennék a viccet, mely szerint „Orbán Viktor Európa erős embere”. Fejtegetéseik kizárólag az állam- és kormányfők keddi vacsorájáról kiszivárgott hírekre épültek, s arra az elgondolásra, miszerint a kormányokat tömörítő Európai Tanács jelöltje simán bizottsági elnök lesz.

Holott a bizottság elnöke az lesz, akit annak az Európai Parlament megválaszt. S a parlamenti képviselőket, ahogy mondani szokás, nem hajtja a tatár. Mandátumuk öt évre szól, fizetésüket akkor is megkapják, ha esetleg leszavazzák a titkos tanácsi egyeztetéssel kitalált jelöltet. Sőt, ha ezt a választókra és a demokratikus értékekre hivatkozva teszik, még nőhet is az ismertségük és megbecsültségük.

A kormányoknak annál inkább van vesztenivalójuk. Amíg a bizottsági elnök és később a huszonhét biztos elfogadtatása nem megy át a parlamenten, addig nem ültethetik be saját jelöltjeiket a Bizottság élére. Hazai példával élve, ha mondjuk Orbán Viktor akadékoskodása miatt csúszna el az Európai Bizottság felállása, akkor a magyar biztos még sokáig a Bajnai-kormány által jelölt Andor László maradna. A brit konzervatív és a spanyol néppárti kormányok regnálása alatt is az előző, szocialista kabinetből érkező biztosok képviselték, képviselik ma is e két országot.

Mivel mindkét helyen választások lesznek 2015-ben, túl hosszú huzavona esetén még az is előfordulhat, hogy a választások elvesztése esetén a mai kormányok egyáltalán nem tudnak élni biztos-jelölési jogukkal. S bár Navrasics Tibor kapcsán a magyar média imamalom-szerűen ismételgeti, hogy Navrasics ősztől európai biztos lesz, érdemes emlékeztetni arra, hogy a legutóbbi Bizottság csak a nyári választásokat követő év február 11-éjén vette át a stafétát elődeitől. Pedig akkor az elnök (újra)választása viszonylag sima ügy volt, de az egyes biztos-jelöltek jóváhagyása februárig húzódott. Ha most a kormányok első jelöltje elbukna az EP-ben, beláthatatlanul hosszú procedúra következne.

Azt is halljuk, hogy a Néppárt „megnyerte” a választásokat. Valóban ő küldi oda a legnagyobb frakciót, 214 főt a 751 fős testületbe. De az elnök megválasztásához minimum 376 szavazat kell. És mivel a közel 150 euroszkeptikus képviselő nyilván egyetlen jelöltre sem szavaz – hiszen elutasítják, hogy valaki Brüsszelből „diktáljon” nemzetüknek - , a sikeres választáshoz gyakorlatilag elengedhetetlen a 191 fős szocialista frakció támogatása. A teljes baloldal és a liberálisok egymagukban ugyanúgy nem tudnak elnököt választani, mint a liberálisok a Néppárttal összefogva.

Angela Merkel pénteki bejelentése arról, hogy minden megbeszélésnek Jean-Claude Juncker megválasztására kell irányulnia, ezt a realitást tükrözi. És remélhetőleg sok szakértőt kijózanít otthon is. Akit Merkel nem támogat, az egészen biztosan nem lesz jelölt. Ha az ő jelöltjét egyesek meg akarják fúrni, azt esetleg megtehetik, de ezzel csak a Néppárt és a saját, majdani biztosuk esélyeit rontják. Ha ugyanis a Néppárt első jelöltje elbukja a parlamenti szavazást, amihez gyakorlatilag elég a szocialisták „nem” szavazata, akkor újabb néppárti politikus jelölése eleve „necces” lesz. Másfelől egyedül Angela Merkel van abban a helyzetben, hogy a szocialistákkal és vezetőjükkel, Martin Schulzzal olyan alkut kössön, amely simábbá teszi és megkönnyíti az új Bizottság megválasztását.

Hegyi Gyula (Brüsszel)

Mintegy nyolcvan, állig felfegyverzett szakadár rohant le egy határőregységet az Oroszországgal határos kelet-ukrajnai Luhanszk megyében, de a határőrök a légierő támogatásával visszaverték a támadást, és veszteségeket sem szenvedtek - jelentette szombat reggel a kijevi média a határőrzászlóalj parancsnokára, Jaroszlav Honcsarra hivatkozva.