Balatoni András, az ING Bank elemzője kedvező fejleménynek tartja, hogy az állami szektor mellett a magángazdaságban is megindult a beruházások növekedése az idei első negyedévben.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője kiemelte: számos infrastrukturális fejlesztés köthető európai uniós források gyorsított lehívásához, illetve állami beruházásokhoz, ami nagyban hozzájárult a növekedéshez, de a magánszektorban is látszanak pozitív jelek.
Mindkét elemző hangsúlyozta, hogy a bővülés elsősorban a járműgyártáshoz kapcsolódó iparágakban jelentős.
Nyeste Orsolya megjegyezte, hogy a kiugró első negyedéves növekedés mögött nagyon alacsony bázisadat áll, mivel 2013 első negyedévében több mint 8 százalékkal estek vissza a beruházások. Az elemző szerint a következő negyedévekben lassulni fog a bővülés üteme, de összességében marad a kedvező tendencia.
"Úgy tűnik, hogy az idei évben többéves mélypontról végre fordulni fog a kedvezőtlen tendencia, és a beruházások érdemben járulnak majd hozzá a GDP-hez" - fogalmazott.
Az Erste Bank elemzője kitért arra, hogy a GDP-n belüli bruttó állóeszközfelhalmozás alakulásáról a jövő heti első negyedéves GDP adatok adnak majd teljesebb képet, ez a bank becslései szerint éves átlagban 5,9 százalékos bővülést mutathat, de látnak felfelé irányuló kockázatokat.
Balatoni András szintén kitért arra, hogy az első negyedéves kiugró növekedésben bázishatás is megfigyelhető.
Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy míg tavaly a negyedik negyedévben éves szinten több mint 50 százalékkal nőttek a költségvetési beruházások, a versenyszférában pedig csak 5 százalékos volt a bővülés, addig az idei első negyedévben az arány eltolódott a versenyszféra javára. Utóbbi beruházásai 26,4 százalékkal, míg a költségvetésé 15 százalékkal nőtt 2014 első három hónapjában.
Az állam továbbra is jelentősen fűti a beruházások bővülését, például az út- és vasútfelújítási munkákkal. A magánszférában pedig a feldolgozóiparban "begyulladtak a rakéták", ezen belül is a járműiparhoz kapcsolódó iparágakban - fejtette ki az elemző. Hozzátette, hogy látható a korábban Magyarországra települt járműipari kapacitások tovagyűrűző hatása a termelési láncban.
Az ING elemzője szerint a beruházások bővülését támogatja a jegybank növekedési hitelprogramja is, továbbá az állam beruházási költése meglátszik a költségvetési deficit romlásában is, vagyis az állam költségvetési és monetáris eszközökkel is segíti a beruházási dinamika emelkedését.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) MTI-hez eljuttatott közleményében kiemeli, hogy a most publikált adatok soha nem tapasztalt növekedést mutatnak. A sorozatban negyedik negyedéve tartó folyamatos bővüléshez a legfontosabb nemzetgazdasági ágak járultak hozzá, ami azt bizonyítja, hogy a magyar gazdaság növekedése erős szerkezeten alapul.
Az NGM szerint a beérkezett adatok megerősítik, hogy a beruházások hozzájárulása az első negyedéves GDP növekedéshez kimagasló volt, míg a most megvalósult projektek az elkövetkező időszak gazdasági növekedését is megalapozzák.
A nemzetgazdasági ágak széles körében kibontakozó beruházás-növekedést segítik többek között a folyamatos feldolgozóipari megrendelések, az uniós források eredményes felhasználása, a növekedési hitelprogram segítségével megvalósuló projektek és az üzleti bizalom javulása is. A beruházásokkal létrejövő új kapacitások főként a termelő ágazatok teljesítményét fogják emelni, amelynek eredményeként az elkövetkező időszakban folytatódhat az export bővülése, a foglalkoztatás és a jövedelmek növekedése, ami elősegítheti a háztartások fogyasztásának emelkedését is - olvasható az NGM közleményében.