LMP;EP-választás;Meszerics Tamás;

Nem változtattak az eredményen a külképviseleteken leadott szavazatok FOTÓ: MTI/MÁTHÉ ZOLTÁN

- Küszöb fölött az LMP

A külképviseletekről hazaérkezett 6321 voks megszámlálása után is képviselőt delegálhat az uniós parlamentbe az LMP. A zöldpárt eredetileg csak épphogy haladta meg a mandátumszerzéshez szükséges ötszázalékos küszöböt, ám a külhoni voksokkal jól állt. Az európai parlamenti (EP-) választásnak holnap délután lesz hivatalos végeredménye.

Lapzártánkkor zárult az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választásán a külképviseleteken leadott szavazatok összeszámlálása a Nemzeti Választási Irodában (NVI), ekkor azonban a választási honlapon este semmilyen részadat nem szerepelt. A szervezet elnöke, Pálffy Ilona azonban  este közölte: elvégezték a munkát, s a külföldön leadott voksokkal a mandátumelosztás nem változott. A Fidesz-KDNP 2828, az Együtt-PM 1064, az LMP 947, a Jobbik 786, a Demokratikus Koalíció 324, az MSZP pedig 257 érvényes szavazatot kapott külföldről.

Az urnák bontását és a számlálást a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) tagjai felügyelték, és ez a testület állapítja majd meg az eredményeket is pénteken, a 10 386 magyarországi szavazókör jegyzőkönyve és a külképviseleti szavazás eredményét megállapító jegyzőkönyv alapján. A szavazatok számlálásának törvényességét az MSZP három megfigyelője is ellenőrizte, más párt ugyanis nem delegált megbízottakat erre a feladatra.

Az EP magyar tagjainak vasárnapi választásán 96 külképviseleten voksolhattak azok a magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok, akik előzetesen névjegyzékbe vetették magukat. A külképviseleti névjegyzékbe 7567-en vetették fel magukat, közülük 6321-en el is mentek szavazni, vagyis a névjegyzékbe vettek 83,58 százaléka voksolt. A külképviseletekről az urnáknak a jogszabály szerint legkésőbb ma éjfélig kellett volna megérkezniük az NVI-hez, de már tegnap kora délután megérkezett az utolsó urna is, így nem volt akadálya annak, hogy az NVI hozzákezdhessen a külképviseleti szavazatok megszámlálásához. Az irodához egyébként összesen 104 urna érkezett, a legtöbb Londonból és Brüsszelből, ezeken a külképviseleteken voksolt ugyanis a legtöbb honfitársunk.

Felmerült ugyanakkor, hogy a külképviseleti voksok még jelentősen befolyásolhatják a végeredményt, hiszen az EP-választáson csak azok a listák szerezhettek mandátumot, amelyek megszerezték az érvényes szavazatok legalább 5 százalékát. Ez a "határszám" a magyarországi szavazatok összeszámlálása után 115 662 volt, amit az LMP 295 szavazattal tudott felülmúlni (5,01 százalék). Miután azonban a 6321 külképviseleti voks - amennyiben mindegyik érvényesnek bizonyul - változtat a határszámon, a zöldpárt mandátuma veszélybe kerülhetett volna. Ha lecsúsztak volna a külképviseleti voksok összeszámlálása után, akkor a mandátumokat újraosztják, ami a kormánypártoknak kedvezett volna: a Fidesz-KDNP pártszövetség kapna 12 helyett 13 mandátumot.

Egyébként még tegnap, a számlálás előtt az NVI elnöke azt mondta, "húsz-egynéhány" érvényes külképviseleti voks kell az LMP-nek ahhoz, hogy az 5 százalékos bejutási küszöb fölött maradjon. Pálffy Ilona azt is hozzátette: az NVB által megállapított hivatalos eredmény ellen három napig lehet jogorvoslatot kérni. Amennyiben az LMP néhány szavazaton "hasalna el", egészen biztosan kérné a rá leadott voksok újraszámlálását. Persze az LMP magasan túlszárnyalta a szükséges voksarányt, s a harmadik helyen végzett a külképviseleten voksolók körében.

Rezgett a léc

  • A listás szavazatok száma országosan: 2 313 259

  • A külképviseleteken leadott szavazatok száma: 6321

  • Az LMP által belföldön megszerzett szavazatok száma: 115 957

  • A belföldi voksok lapján meghúzott 5 százalékos határszám: 115 662

  • A külföldön az LMP-re leadott, érvényes voksok száma: 947

Nem kell a Jobbik

Továbbra sem számol szövetségesként a Jobbikkal Marine Le Pen, a francia szélsőjobboldali, nacionalista Nemzeti Front (FN) elnöke, aki az európai parlamenti (EP-) választásokon elért sikere után frakciót igyekszik alakítani az unió parlamentjében. "Jelentős eltérések vannak köztünk" - mondta Le Pen arra a kérdésre válaszolva, hogy miért zárkózik el a Jobbiktól. Kiemelte, az említett magyar párt mellett sem a görög Arany Hajnallal, sem a bolgár Atakával nem kívánnak közösködni. A 751 tagú EP-ben legalább hét tagországból legalább 25 képviselő tud frakciót alakítani. Le Pen pártja egymaga szerzett 24 mandátumot, és ezzel az első helyen végzett az induló francia pártok között.

Mesterházy Attila azonnali tisztújítást akar az MSZP-ben. A pártelnök tegnap lapunknak kijelentette, lesz aki vele szemben vállalja a megmérettetést, bár ő maga még nem döntötte el, hogy ismét pályázik-e az MSZP elnöki posztjára. Eközben sorra szólalnak meg a csalódott szocialista szervezetek, a csepeliek mellett több fővárosi kerületi szervezet azt szeretné, ha Mesterházy lemondana. Kovács László, korábbi pártelnök tegnap meg is nevezte, kikre bízná az MSZP megújítását. Az "ütőképes átmeneti csapatban" a volt uniós biztos szerint benne kellene lennie annak a nyolc képviselőnek, aki egyéniben nyert április 6-án. Szocialista forrásból úgy értesültünk, hogy Harangozó Tamás, a pártelnök bizalmasa lehet a Mesterházy által - ugyan név nélkül - említett kihívó.