Lapzártánkkor zárult az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választásán a külképviseleteken leadott szavazatok összeszámlálása a Nemzeti Választási Irodában (NVI), ekkor azonban a választási honlapon este semmilyen részadat nem szerepelt. A szervezet elnöke, Pálffy Ilona azonban este közölte: elvégezték a munkát, s a külföldön leadott voksokkal a mandátumelosztás nem változott. A Fidesz-KDNP 2828, az Együtt-PM 1064, az LMP 947, a Jobbik 786, a Demokratikus Koalíció 324, az MSZP pedig 257 érvényes szavazatot kapott külföldről.
Az urnák bontását és a számlálást a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) tagjai felügyelték, és ez a testület állapítja majd meg az eredményeket is pénteken, a 10 386 magyarországi szavazókör jegyzőkönyve és a külképviseleti szavazás eredményét megállapító jegyzőkönyv alapján. A szavazatok számlálásának törvényességét az MSZP három megfigyelője is ellenőrizte, más párt ugyanis nem delegált megbízottakat erre a feladatra.
Az EP magyar tagjainak vasárnapi választásán 96 külképviseleten voksolhattak azok a magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok, akik előzetesen névjegyzékbe vetették magukat. A külképviseleti névjegyzékbe 7567-en vetették fel magukat, közülük 6321-en el is mentek szavazni, vagyis a névjegyzékbe vettek 83,58 százaléka voksolt. A külképviseletekről az urnáknak a jogszabály szerint legkésőbb ma éjfélig kellett volna megérkezniük az NVI-hez, de már tegnap kora délután megérkezett az utolsó urna is, így nem volt akadálya annak, hogy az NVI hozzákezdhessen a külképviseleti szavazatok megszámlálásához. Az irodához egyébként összesen 104 urna érkezett, a legtöbb Londonból és Brüsszelből, ezeken a külképviseleteken voksolt ugyanis a legtöbb honfitársunk.
Felmerült ugyanakkor, hogy a külképviseleti voksok még jelentősen befolyásolhatják a végeredményt, hiszen az EP-választáson csak azok a listák szerezhettek mandátumot, amelyek megszerezték az érvényes szavazatok legalább 5 százalékát. Ez a "határszám" a magyarországi szavazatok összeszámlálása után 115 662 volt, amit az LMP 295 szavazattal tudott felülmúlni (5,01 százalék). Miután azonban a 6321 külképviseleti voks - amennyiben mindegyik érvényesnek bizonyul - változtat a határszámon, a zöldpárt mandátuma veszélybe kerülhetett volna. Ha lecsúsztak volna a külképviseleti voksok összeszámlálása után, akkor a mandátumokat újraosztják, ami a kormánypártoknak kedvezett volna: a Fidesz-KDNP pártszövetség kapna 12 helyett 13 mandátumot.
Egyébként még tegnap, a számlálás előtt az NVI elnöke azt mondta, "húsz-egynéhány" érvényes külképviseleti voks kell az LMP-nek ahhoz, hogy az 5 százalékos bejutási küszöb fölött maradjon. Pálffy Ilona azt is hozzátette: az NVB által megállapított hivatalos eredmény ellen három napig lehet jogorvoslatot kérni. Amennyiben az LMP néhány szavazaton "hasalna el", egészen biztosan kérné a rá leadott voksok újraszámlálását. Persze az LMP magasan túlszárnyalta a szükséges voksarányt, s a harmadik helyen végzett a külképviseleten voksolók körében.
Rezgett a léc
-
A listás szavazatok száma országosan: 2 313 259
-
A külképviseleteken leadott szavazatok száma: 6321
-
Az LMP által belföldön megszerzett szavazatok száma: 115 957
-
A belföldi voksok lapján meghúzott 5 százalékos határszám: 115 662
- A külföldön az LMP-re leadott, érvényes voksok száma: 947
Nem kell a Jobbik
Továbbra sem számol szövetségesként a Jobbikkal Marine Le Pen, a francia szélsőjobboldali, nacionalista Nemzeti Front (FN) elnöke, aki az európai parlamenti (EP-) választásokon elért sikere után frakciót igyekszik alakítani az unió parlamentjében. "Jelentős eltérések vannak köztünk" - mondta Le Pen arra a kérdésre válaszolva, hogy miért zárkózik el a Jobbiktól. Kiemelte, az említett magyar párt mellett sem a görög Arany Hajnallal, sem a bolgár Atakával nem kívánnak közösködni. A 751 tagú EP-ben legalább hét tagországból legalább 25 képviselő tud frakciót alakítani. Le Pen pártja egymaga szerzett 24 mandátumot, és ezzel az első helyen végzett az induló francia pártok között.