Miközben az EU-csúcson akadtak olyan nem konzervatív miniszterelnökök, mint Werner Faymann osztrák kancellár, akik kiálltak Juncker mellett, a volt luxemburgi kormányfő számára éppen több konzervatív kormányfő ellenállása jelenthetett gondot.
David Cameron brit és Orbán Viktor magyar miniszterelnök mellett állítólag Mark Rutte holland és Fredrik Reinfeldt svéd miniszterelnök is fenntartásait hangoztatta.
Míg azonban Orbánnak Juncker személyével van baja, mert "ártott Magyarországnak", Runfeldt annyit közölt: sosem támogatták azt az eljárást, hogy a listavezetőt ültessék a Bizottság elnöki székébe.
A Die Welt azt állította, nagyobb volt az ellenállás a vártnál Juncker személyével kapcsolatban. Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter pedig egyenesen megsemmisítőnek nevezte az uniós csúcsot. Mint mondta, a Tanács teljesen szembement az EP vezetőinek akaratával. Szerinte kijárásra, a másik kifárasztására játszanak.
Angela Merkel azt hangoztatta, széleskörű támogatásra törekszik. Hogy ki legyen a jelölt a bizottsági székre, annak a június végén megrendezendő következő brüsszeli uniós csúcstalálkozóig kell eldőlnie.
Az unió "tűzoltójának" is nevezett Herman Van Rompuyt, az Európai Tanács elnökét bízták meg azzal, kezdje meg a tárgyalásokat a kérdésben a pártcsaládok vezetőivel. Konzultációit követően tárja a lehetséges jelöltek nevét az állam- és kormányfők elé.
A leköszönő Európai Parlament frakcióvezetői mindenesetre kedden egyöntetűen kiálltak Juncker jelölése mellett. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy sikerül keresztülvinni akaratukat.
Hannes Swoboda, az EP szocialista frakcióvezetője tegnap felhívást is intézett Junkerhez, amelyben sürgeti a néppárti listavezetőt, hogy kezdje el az egyeztetéseket, ne várjon a Tanács felhatalmazására.
Swoboda szerint a Tanács bujócskát játszik, holott a választás lezárult, a Néppárté a legnagyobb frakció, ezt senki sem kérdőjelezi meg. A legnagyobb formáció jelöltjének pedig meg kell kezdenie a tárgyalásokat mielőbb.
A szocialista politikus komikusnak nevezte, hogy Junkert a szocialisták támogatják és saját pártjának kormányfői akadályozzák az Európai Tanácsban.
A keddi EU csúcson az alacsony, 43,11 százalékos részvétel miatt olyan érvek is elhangzottak, amelyek szerint az Európai Parlament nem képviseli kellőképpen a választók akaratát.
Az EP érdeke pedig az lenne, minél hamarabb dűlőre jussanak a bizottsági elnök kérdésében, hiszen hetek múlva már jóval csekélyebb figyelem övezi a kérdést, s ki tudja, addigra talán a pártcsaládok egysége is megbomlik.
Van Rompuy azon nyomban megkezdi a konzultációkat a pártcsaládok vezetőivel, mihelyst megalakult az új EP, s megválasztották vezetőiket. Mint mondta, Junckerrel is megbeszéléseket folytat majd.
Bárki legyen is az Európai Bizottság elnöke, ügyesen kell majd egyensúlyoznia a kormányfők között. A vezető konzervatív politikusok továbbra is a megszorításokra építenének, míg a szocialisták szerint a növekedésre, a befektetésekre, a munkahelyteremtésre kell helyezni a hangsúlyt.
Hírek szerint egyébként a német SPD már nem tartja reálisnak Martin Schulz bizottsági elnökké való jelölését, ezért őt akarják megtenni német uniós biztosnak. Erre minden esélye meg is van.