- Honfitársai, Ambros Martín a Győrrel, Juan Carlos Pastor pedig a Pick Szegeddel megtették a magukét, kupagyőztesek lettek. Most ön jön.
Antonio Carlos Ortega Pérez
Születési év: 1971. 07. 14.
Szülőhely: Málaga (Spanyolország)
Családi állapot: nős, négy gyermeke van, jelenleg Budapesten élnek
Eredményei játékosként: 6-szoros spanyol bajnok a Barcelona játékosaként, 6-szoros BL-győztes, EHF Kupa-győztes, olimpiai bronzérmes, Eb ezüst- és bronzérmes.
Eredményei edzőként: magyar bajnok és kupa-győztes
Dirigált csapatai: Antequera (2005-2011), Veszprém (2012-?).
- Természetesen örültem honfitársaim sikerének, nyomban gratuláltam is nekik. Az eredményeik egyszerre mutatói a magyar kézilabdázás magas színvonalának és a spanyol edzők profizmusának. Hogy most én következnék? Azért az én helyzetem kicsit más. A férfi kézilabdázás nemzetközi színvonala rendkívül magas, a versengés hihetetlenül kiélezett, a BL négyes döntőjébe került csapatok valóban a legjobbak a világon. Mindenki nyerni akar közülük, természetesen mi is.
A pillanatnyi helyzet, az adott napon mutatott forma dönt majd. Mindenesetre jól felkészültünk, a játékosok motiváltak, meglátjuk, ez mire lesz elég.
- A kollégák sikere valóban motivációt jelent, vagy inkább bénítólag hat a csapatra?
- Mindenképp ösztönöz minket, valamiféle hozzáadott értéket jelent a felkészülésünkhöz. Nincs görcs a játékosokban, a klub vezetői is óvakodtak attól, hogy olyan terheket rakjanak ránk, amelyek bénítólag hathatnak a játékosokra. A tét önmagában is akkora, hogy ha nem profikról lenne szó, összeroppannának. De a játékosaink nem nyeretlen kétévesek, és a Győr és a Szeged győzelmén túl külön motivációt jelent számukra, hogy a klub még soha nem nyert BL-t. Most itt a nagy lehetőség, hogy begyűjtsük ezt a trófeát is. Megtanultam a gyerekeimtől egy itteni mondást: Három a magyar igazság. Remélem mi leszünk a bizonyos harmadik.
- Hogy sikerült a felkészülés a Final Fourra?
- Azt hiszem, jól. Kitartott a rájátszás lendülete, kitűnően játszottunk mindkét Szeged elleni mérkőzésen, s végül is az EHF Kupa győztesét vertük imponáló biztonsággal. Eközben szombati ellenfelünk, a Kiel még múlt hétvégén is kiélezett meccset játszott a német bajnokságban.
- Amelyet mellesleg megnyert, s éppen a Szeged EHF-ellenfelét, a Füchse Berlint verte 14 gólos különbséggel. Ezzel a Kiel 19. bajnoki győzelmét aratta a legerősebbnek tartott európai bajnokságban, és sokan a Final Four esélyesét látják benne. Önnek mi a véleménye a szombati ellenfélről?
- A Kiel némi meglepetésre nyerte meg a német bajnokságot a favoritnak tartott Berlin és a harmadik helyen végzett Löwen előtt úgy, hogy 37-23-ra múlta felül a berlinieket. Csak nagy gólarányú győzelemmel szerezhették meg az elsőséget, és megcsinálták. Tudni kell róluk, hogy az utóbbi időben sok fiatal játékost építettek be a csapatba, akik egy felfelé ívelő karrier közepén tartanak, többen közülük most lettek válogatottak. Nagyon motiváltak, és legfőbb erényük a gyorsaság. Kétségtelenül sokat kell futnunk, ha lépést akarunk tartani velük. De nagyon felkészültünk belőlük, meglepetés aligha érhet minket.
- Valóban a Kiel a favorit? Vagy a Barcelona? Esetleg a Veszprém?
- A németek már a tavalyi Final Fournak is esélyesei volt, aztán a döntőben kikaptak a honfitárs Hamburgtól. Szóval esélyekről beszélni nem érdemes, mindig az számít, az adott pillanat körülményeihez ki tud legjobban alkalmazkodni? Nekünk egy célunk lehet: túljutni az elődöntőn, s aztán vasárnap este, feltehetőleg a Barcelona ellen, életünk legjobb játékát nyújtva nyerni.
- Sokan keresik a spanyol kézilabdaedzők sikereinek titkát. Tény, hogy manapság nem kevesen dolgoznak közülük külföldön, ami pár éve még elképzelhetetlen lett volna. Amerikától Brazíliáig, Lengyelországtól Magyarországig , sőt újabban Irántól Katarig mindenütt ott vannak, és többnyire nyernek. Mi az oka az exodusnak? A spanyol gazdasági válság miatt emigrálnak?
- Csak részben. Én sokkal fontosabb motivációnak gondolom, hogy a játékosok és az edzők odahaza már számos sikert elértek, és a sport - benne a kézilabda - globalizációja révén most külföldön próbálnak szerencsét. Ami a spanyol kézilabdázás tekintélyét növeli, másrészt a játékosok a legerősebb európai bajnokságokban szerepelnek, s ez a válogatott esélyeit is növeli. Amellett persze, hogy a spanyol edzők - köztük mi hárman itt Magyarországon - a fogadó ország kézilabdázását is világszínvonalra segítik.