Gyors tisztújítást akarnak sokan a szocialista pártban. Lapunk úgy értesült, hogy elsősorban a fővárosi szervezetek lázadnak a vasárnapi voksolás kimenetele miatt. Nehezen viselik, hogy Budapest legtöbb kerületében a DK és az Együtt-PM is jobban szerepelt, mint az MSZP.
Vidéken állítólag annyira elkeseredett a tagság, hogy többen az őszi önkormányzati kampányban sem akarnak részt venni, ha minden így marad. Nincs mondanivalójuk az emberek számára, ezért szerepelt ilyen rosszul az EP-választáson a párt - fogalmazott lapunknak az egyik szocialista politikus. Többek szerint az üres, eredménytelen politizálást, a teszetoszaságot büntették a baloldali szavazók, ezért újra kell szervezni a pártot, amihez új vezetésre is szükség van.
Lendvai Ildikó, az MSZP korábbi elnöke vasárnap éjjel az EP-választás eredményét értékelve arról írt, hogy ekkora pofon egyre azért jó. "Kiderül, hogy aki kapta, csak alszik vagy már meg is halt". A politikus tegnap az ATV Start című műsorában szintén a gyors tisztújítás mellet állt ki annak érdekében, hogy az emberek elhiggyék, hogy a párt változtatni akar. Magyarországon szükség van egy életképes MSZP-re, de ezt meg is kell tudni mutatni a választóknak - fogalmazott Lendvai, aki szerint nem hagyhatják cserben azt a bázist, amelyik "szeretné szereni" a pártot. A szocialisták lehetséges új elnökét nem akarta megnevezni, azt viszont hangsúlyozta, hogy sem ő, sem a hozzá hasonló politikusok nem jöhetnek szóba, mert szerinte azzal a visszarendeződést sugallnák, ami pedig rossz üzenet.
Az MSZP elnökségének sorsáról szombati kibővített ülésén dönt a párt országos választmánya. A testület ülését még az áprilisi országgyűlési választás után hívták össze. Akkor nem készültek arra, hogy időközben felajánlja lemondását a szocialisták vezérkara, ahogy az újabb súlyos vereség sem volt a "pakliban".
Mesterházy Attila az EP-választás éjszakáján jelentette be, hogy a vártnál rosszabbul szerepeltek, ezért felajánlják lemondásukat, amelyet ha az országos választmány elfogad, azonnali tisztújítást kell elrendelni. Miután a pártelnöknek nincs kihívója, Mesterházy pedig még nem döntött el, hogy pályázik-e ismét erre a posztra, sokan attól tartanak, hogy az esetleg előrehozott tisztújításon sem feltétlenül változik a status quo.
Juhász Ferenc volt szocialista honvédelmi miniszter tegnap, a szombati választmányra készülve Facebook-oldalán egyebek mellett arról írt, hogy Botka László széles válla kiváló fedezék lehet a "felajánlomdenemgondolomkomolyan csipet-csapat" számára. A testület elnökét Juhász arra figyelmeztette, súlyos felelősséget vesz a nyakába, ha hozzájárul ahhoz, hogy lényegében semmi ne változzon a pártban.
Az Index információja szerint az MSZP egyik fellegvárának számító XIII. kerületi alapszervezetből még a csúfos EP-választás előtt azt üzenték: a jelenlegi vezetés nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, semmiben sem volt sikeresebb elődeinél. A dokumentumban felrótták, hogy a pártvezetésnek semmilyen mondanivalója sem volt az országgyűlési kampányban, ezért a tennivalók elodázásába menekült, a bukás után pedig önkritikátlanul folytatta a ténykedését.
Az állásfoglalás szerint a Mesterházy-érában az elnökhöz való lojalitás és belső alkudozás lett a fő szervezőerő. Ehelyett azonban a teljesítményelv alkalmazására van szükség, a teljesítményt pedig a választásokon elért eredményekben kellene mérni.
Holnap délután összeül a szocialisták budapesti párttanácsa, ahol az EP-választás végeredményét fogják értékelni, de természetesen az előrehozott tisztújítás is napirendre kerül. Az egyik ismert MSZP-s politikus szerint Molnár Zsolt fővárosi elnök nagyon rosszkor mondott le posztjáról. Veszélyes a helyzet, annál is inkább, mert az önkormányzati választási együttműködésről így nehezebb tárgyalni. Hozzátette: gyors váltásra van szükség a pártban, de az együttműködési tárgyalásokat az is nehezítheti, ha a partnerek nem tudják, hogy adott esetben kinek az ígéretében bízhatnak.