USA;engedélyezés;drónok;

- Évekbe telhet, mire Amerikában is zöld utat kapnak a drónok

Miközben az Egyesült Államok drónokat küldött Nigériába, az eltűnt több mint 200 iskoláslány felkutatásának segítésére, odahaza egyelőre nem engedélyezik a pilóta nélküli robotrepülőgépek felhasználását eltűnt személyek keresésére – vetette fel az NBC News.

A Szövetségi Repülésügyi Hivatal, az FAA sajátosan szabályozza a drónokat, egy kalap alá veszi a több tízezer dollárba kerülő robotrepülőgépeket a repülőmodellekkel, ugyanazok az előírások vonatkoznak rá, mint a játékokra. Így ezek a gépek csak elhagyatott területen, nagyon alacsonyan repülhetnek, s nem használhatók fel kereskedelmi célra.

E szabályozás értelmében tiltották meg egy texasi társaságnak, hogy drónokat vessen be eltűnt személyek felkutatására. A texasi kutató-mentő cég perli az FAA-t, mivel a tilalommal megfosztják őket egy nagyon hatékony eszköztől, a kamerával ellátott robotrepülőgépek gyorsabban a helyszínre érnek, mint a helikopterek, s lerövidíthetik a kutatási időt. Bár a washingtoni kongresszus már felszólította a repülésügyi hatóságot, hogy dolgozzák ki a drónok használatának új szabályozását, 2017-ig is eltarthat, mire befejeződik az engedélyeztetés. Ha az amerikai légtérben zöld utat kapnának a drónok, 82 milliárd dolláros üzletet jelentene, s több mint 100 ezer új állást teremtene. A polgári repülés illetékesei azonban nem örülnek a felvetésnek, rendkívül balesetveszélyesnek tartanák a drónok röpködését. A kémrepülőgépek polgári alkalmazása a magánélet szentségét is sértheti.

A nigériai hadsereg tudja, hol rejtegetik az elrabolt iskoláslányokat, de nem merik megkockáztatni kiszabadításukat. „A jó hír a szülőknek, hogy tudjuk, hol vannak a lányok, de nem árulhatjuk el” – mondta Alex Badeh légimarsall.