;

tiltakozás;petíció;Áder János;megszállási emlékmű;

- Petíciót vittek Áder Jánosnak a Szabadság tériek

Senki sem vette át a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) részéről tegnap azt a petíciót, amelyet cambridge-i professzorok, történészek indítottak, tiltakozásul a Szabadság téren a befejezéséhez közeledő '44-es német megszállási emlékmű ellen. A petíciót a Szabadság téren csaknem ötven napja folyamatosan a szobor ellen tiltakozó civilek egy csoportja kívánta átadni a hivatal valamely munkatársának. Sikertelenül, pedig erre előzetesen ígéretet kaptak - mondta el lapunknak Zoltai Andrea szervező. 

Emlékeztetett, hogy ők csak a "postás" szerepét töltötték be: a kétszáz, többségében nem magyar és nem zsidó származású tiltakozó aláíárásval ellátott ívet Cambridge-ből kapták, ők ehhez itthon még gyűjtöttek több százat és ezt kívánták eljuttatni az államfőnek. "Áder Jánosnak az Élet Menetén Auschwitzban elmondott beszéde után arra számítottunk, hogy értő fülekre talál nála ez, a történelemhamisító emlékmű ellen tiltakozó petíció" - tette hozzá Zoltai.

A Sándor-palota előtt ott volt Lovas Zoltán újságíró, dokumentumfilmes - a Szabadság téri tüntetések állandó résztvevője -, aki az érdeklődőknek a helyszínen elmondta, hogy a KEH mindenféle sajtónyilvánosság elől elzárkózott, és senkit sem küldtek a petíció átvételére.

Az államfő auschwitzi beszédére utalva hozzátette: nem lehet külföldön szép szavakat mondani, majd hazatérve cinkosan hallgatni. A demonstrálók felolvasták az egykori náci megbízott Adolf Eichmann levelét, melyben a magyar hatóságok készséges együttműködéséről, és a deportálásokban elengedhetetlen fontosságáról írt. Beszéde végén Lovas ezekkel a szavakkal üzent Áder János köztársasági elnöknek: "Lehettél volna becsületes ember. (...) Kár érted, szívből sajnállak. De sajnos nem mondhatok mást: Janó, szégyelld magad!"

A délelőtti várbéli kitérő után - szokás szerint - tegnap este is megtartották élőláncos tiltakozó akciójukat a Szabadság téri civilek. Megírtuk: nem adták át az EP-választás előtt a vitatott megszállási emlékművet, de az szinte bármelyik pillanatban elkészülhet. Az átadási határidő szombat, Orbán Viktor kormányfő születésnapja.

Az emlékmű ellen a hétvégén több száz civil tüntetett, és tiltakoztak az ellenzéki pártok vezetői is. "Folytatjuk" - ezt ígérték a tüntetők szombati, "kihelyezett" demonstrációjukon a Széchenyi téren, az MTA előtt.

Eközben a befejezés előtt álló emlékmű építésének leállítását, és a szobor-kérdés teljes átgondolását sürgette a múlt héten Orbán Viktornak írt levelében 30 zsidó származású amerikai kongresszusi képviselő is - eddig erre a levélre semmilyen hivatalos reakció nem született.

A város zsidó közösségének történetét és a holokauszt idején történt meghurcoltatását felidéző kiállítás nyílik csütörtökön a soproni Ó- és Új-Zsinagógában - hangzott el az eseményt beharangozóján.