Az Európai Unió ezért közreműködött egy új egyetem-minősítési rendszer kialakításában, amelyet tegnap (kedden) Brüsszelben mutatott be Androulla Vasszileu uniós biztos.
A rendszerben máris 850 egyetem vesz részt a világ minden részéről, kétharmaduk Európából. A rendszer sokoldalú, a különböző hallgatói igényeket kielégítő, reális értékelést ad az intézmények profiljáról, előnyös és kevésbé előnyös tulajdonságairól.
A kutatásban elért eredmények mellett hangsúllyal szerepel benne az oktatás és a tanulás minősége, az egyetem nemzetközi beágyazottsága, az iparral kiépített kapcsolatok, s a regionális környezethez való viszony.
Azt is feltüntetik benne, hogy az adott intézmény kap-e komolyabb támogatást magánbefektetőktől, cégektől. Aki egyetemet keres magának, az megjelölheti a prioritásait (mint például kutatási lehetőség, jó tanulási feltételek vagy sikeres elhelyezkedés), s ennek alapján választhat magának intézményt.
A rendszerbe több mint háromszáz olyan egyetem is bekerült, amely eddig semmilyen nemzetközi minősítésben sem szerepelt. A rendszert egy német konzorcium dolgozta ki a leideni és a leuveni egyetem, valamint a Bertelsmann Alapítvány közreműködésével.
A rendszer honlapján (www.umultirank.org) mindenki kedvére szörfözhet az egyetemek között, s megnézheti akár azt is, hogy két elitegyetemünk, a Corvinus és a CEU közül melyik, miben jobb a másiknál.