;

nyugdíj;nyugdíjrendszer;nyugdíjasok;nyugdíjbiztosítás;

Ha már az állami nyugdíj kevés lesz, legalább az öngondoskodásból ne vigyenek el sokat a költségek. Fotó: Vajda József/Népszava

- Ma lehet, holnap már kell

A pénzügyi rezsicsökkentésként értékeli a jegybank, hogy költségkorlátozást vezet be az adókedvezményt is nyújtó nyugdíjbiztosításoknál, és ezzel garantálná, hogy a biztosítói költségek ne vigyék el az ügyfelek befektetésének aránytalanul nagy részét. Az ajánlás megfogalmazása előtt az MNB egyeztetett a biztosítókkal, az intézkedéstől a nyugdíjbiztosítási piac erősödését várja.

Amióta a magán-nyugdíjpénztári megtakarításokat államosították, a korábbi - a nyugdíjbiztosításokhoz kötődő - adókedvezmények egy részét megszüntették, óvatosabbá váltak azok, akik öngondoskodás révén kívánnak gondoskodni öreg napjaikról. Időközben az adókedvezmények egy része ismét igénybe vehető, ám a bizonytalan jogi környezet feladja a leckét a biztosítótársaságoknak: milyen feltételek mellett kössenek szerződéseket a hosszú távú megtakarítást vállaló ügyfeleikkel.

Az MNB felügyeleti hatóságának munkatársai tegnap bemutatták azt a július 1-jétől érvényes ajánlását, amely szerint a 10 éves lejáratú nyugdíjbiztosítások teljes költség mutatója (tkm) legfeljebb 4,25 százalékos, a 15 éveseké 3,95 százalékos, a 20 éveseké pedig 3,5 százalékos lehet. A jegybank ajánlása azt tartalmazza, hogy ezeket az értékeket legfeljebb 2 százalékponttal meghaladhatja a nyugdíjbiztosítások tkm-je, de csak akkor, ha a biztosító a magasabb tarifa alkalmazását meg tudja indokolni.

Azt is elvárja az MNB, hogy a nyugdíjbiztosítások nyújtsanak járadékszolgáltatási lehetőséget, és ne csak egy összegben vehessék fel megtakarításukat az ügyfelek. A teljes költség mutató (tkm) egy olyan egyszerű, vagyonra vetített mutató, amely megmutatja, hogy megközelítőleg mekkora hozamveszteség éri az ügyfelet az elméleti, költségmentes hozamhoz képest az adott termék esetében. Ami a biztosításoknál korántsem közömbös: tartalmazza a beépített kockázati díjakat is.

Számos tapasztalat igazolja, hogy akadnak még olyan biztosítási termékek is, ahol - a magas jutalékok, költségek és díjak miatt - az ügyfél azt tapasztalja, semmivel sincs több pénze, mintha egy köcsögben otthon tartotta volna.

A kép elég vegyes, egyaránt vannak magas és alacsony költségű nyugdíjbiztosítások, de többnyire a drágább termékek közé tartoznak. Különösen igaz ez a megállapítás, ha az önkéntes nyugdíjpénztárak 1,87 százalékos vagy a nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz) 0,73 százalékos átlagos vagyonarányos elméleti költségterhelés tkm-jével hasonlítjuk ezt össze.

A nyugdíjbiztosításoknál az MNB márciusi adatai szerint az átlagos tkm 5,21 százalékos volt. Találtak azonban egy olyan terméket is, amelynek tkm-je már a 9 százalékot is meghaladta. A tegnap bemutatott ajánlás nem kötelező érvényű ugyan, de ha nem lesz ennek foganatja, akkor a felügyeleti feladatokat ellátó MNB nem lesz rest és a jogalkotóhoz fordul. Ezt a pénzügyi rezsicsökkentés újabb lépcsőjének tekinthetjük.

Vannak régebbről húzódó, rendezésre váró ügyek is. Például a nyesz nagyobb éves adókedvezményt ígér azoknak, akik 2020-ig elérik a nyugdíjkorhatárt, szemben a fiatalabbakkal. Lapunk megkérdezte Szebelédi Ferencet, az MNB biztosítási és pénztár-felügyeleti főosztályvezetőjét, miért "vésték kőbe" ezt a dátumot, és miért nem görgetik évről-évre előre.

A szakember emlékeztetett: a nyesz a legrégebbi,1994-ben bevezetett nyugdíj-előtakarékossági forma. Azóta már vannak újabb öngondoskodási kedvezmények is, ezért nem változtattak a 2020-as határéven, és nincs is tudomása arról, hogy ilyen szándék lenne. (2013-ban 159 577 nyesz-számlát tartottak nyilván, kevesebbet, mint egy esztendővel korábban.)

A nyugdíjbiztosításokhoz kapcsolódó adókedvezmények tartósságáról Szebelédi Ferenc azt a válaszolta, hogy egy korábbi alkotmánybírósági határozat szerint a kedvezményt visszamenőleg nem lehet csökkenteni. Az azonban a jogalkotó kompetenciája, hogy milyen garanciális elemeket alkalmaz a kedvezmények tartóssága érdekében.

Csökken a létszám, nő a vagyon
Csökkenő létszám és növekvő vagyon jellemzi a pénztárakat az Magyar Nemzeti Bank által pénteken közzétett első negyedéves adatok alapján. Az önkéntes nyugdíjpénztárak tagjainak száma ez év március végére 1 millió 185 ezerre csökkent a múlt év március végi 1 millió 226 ezerről. Nőtt viszont a pénztári befizetések összege, a munkaadók 8,5 milliárd forintot fizettek be az idén március végéig a pénztárakba, szemben a tavalyi 8 milliárd forinttal, míg a munkavállalók befizetései 12,1 milliárdra emelkedtek a tavalyi 10,6 milliárdról. Az önkéntes nyugdíjpénztárak száma a tavalyi 51-ről, 49-re csökkent. Szolgáltatásra az önkéntes pénztárak az idén 4,3 milliárd forintot, tavaly 8,5 milliárd forintot fizettek ki. Az önkéntes pénztárak portfóliója 1009 milliárd forintra nőtt az egy évvel korábbi 937 milliárdról idén március végén. A magán-nyugdíjpénztárak taglétszáma 67,9 ezerről 62,9 ezerre csökkent. Az egyéni számlákon jóváírt tagdíj 40 millióról 58 millió forintra növekedett.

A magyar bruttó hazai termék (GDP) 1 százaléka, mintegy 280 milliárd forint volt 2012-ben az összárbevétele annak a 14 magyar húsipari cégnek, amelyek május 14-e óta nem exportálhatják termékeiket Oroszországba - derül ki a Céginfo.hu adataiból. Az orosz állat- és növény-egészségügyi felügyelet, a Roszszelhoznadzor átmenetileg ennyi húsipari cég termékének importját tiltotta meg. Az érintett vállalkozások árbevételének nagyjából fele exportból származik.