Bioritmus;kórház;festmény;gyerekek;SOTE;

- Festménymesék

Hová folyik Dali órája? Csontváry cédrusa egyedül marad-e? Rippl-Rónai kalitkás hölgye szabadon engedi-e madarát? Mit figyelnek Rousseau dzsungelében az állatok? Van Gogh cipői merre jártak? Hová rohan Picasso bikája? Frida Kahlo virágai elhervadnak-e? Mit álmodnak Toulouse Lautrec ágyában? Hová repül Chagall hölgye? Színyei Majálisán ki eszi meg a csirkecombot?Mit néz Leonardo Mona Lisája? A Gyógyító festménymesékkel ilyesmi kérdésekre keresik a választ.

A Festménymesék program a SOTE 2.számú Gyermekklinika három onkológiai gyermekosztályán (neuro onkológia, onkológia, hematológia) fekvő 14 év alatti gyerekekkel valósul meg heti rendszerességgel, másfél órás blokkokban, mely sokszor hosszabbra nyúlik, annyira beleélik magukat a gyerekek.

Klasszikus festőművészek képeit használják csoportjaik kiinduló pontjának. Az alkalmakon a képek világába utaznak és a gyermekpszichodráma és a képzőművészetterápia módszerét használják.

A festmények, mint fókuszpont működnek, mesét írnak ihletükből merítve, a mesét jelmezekbe öltözve eljátsszák, majd lefestik. A kiválasztott technikát, amivel megvalósul a kép, szintén a festmény adja.  A projekt közvetetten a családoknak is szól leginkább azoknak az anyáknak, akik gyermekük mellett töltik a kórházi időszakot. Erre a másfél – két órára elmehetnek ügyeket intézi, akár csak zuhanyozni, egy kávét meginni, magukkal foglalkozni, mire visszatérnek, látják a gyereküket alkotni, picit, mint a betegség előtt, egy pillanatra, mert egy pillanat ez a bent töltött időhöz képest kiszakadhatnak a megszokott kórházi rutinból.

A Festménymesékben két szál találkozik és fonódik össze, a művészetterápia és a pszichodráma, melyek által a gyerekek saját történeteiket gombolyíthatják.  A terápiás folyamatot segíti a két művészetterápiás módszer találkozása. Egyrészről két utat is mutatnak a gyerekeknek és ki- ki megtalálhatja, hogy melyik önkifejezési mód áll hozzá közelebb, másrészről a módszerek támogatják egymást. A kép impulzust ad, ebből kerekedik a mese. A gyerekpszichodráma módszerében fontos a csoport megtartó ereje, a ,,nem vagyok egyedül” érzés támogatása, a fantázia felébresztése, gondolatok találkozása és mindezek önfeledt átélése a játék során. A program közben is sokszor folyik a kezelés. A gyerekek állvánnyal érkeznek, ami sokszor beépül a mesébe, mint egy fa vagy sípoló hangja, mint egy csipogó madár. Ebből szépen látszik a mese ereje és a gyerekek igénye a felszabadult játékra.

A Klinikán dolgozni egyszerre megrázó és felrázó. Ha ott van az ember, egyértelműen cselekszik, egy pillanat alatt alkalmazkodik és rögtön a rendszer részévé válik. A gyerekek kitartása, a szülők türelme, az orvosok odaadása példa értékű. Sokat lehet tanulni az élet kiszámíthatatlanságáról arról, hogy mindig van remény és, hogy az élet egy pillanat alatt megváltozhat, a probléma fogalma átértékelődik.

Júniusban kiállítást szerveznek a gyerekek képeiből. A programot a Játszóház Alapítvány valósítja meg. Programtartók Soós Dóra (pszichodramatista, piroskakao.blogspot.hu) és Marton Vera (művészetterapeuta). A Festménymesék az Új Európa Alapítvány, MOL gyermekgyógyító program keretein belül valósul meg.

Két férfi és egy nő rabolt ki egy idős embert egy áruház mellékhelyiségében Székesfehérvár központjában, a rendőrség most a sértett segítségére siető szemtanú jelentkezését kéri - jelenti a HavariaPress.