Németország;Európai Parlament;

- "A jó német" választása

Nem okozott megrázkódtatást az európai parlamenti (EP-) választás Németországban, az eredmény és a  részvételi arány arra utal, hogy az EU iránt elkötelezett "rendes polgárok" határozzák meg a politikát - emelték ki hétfői kommentárok.

A konzervatív Die Welt A derék németek című vezércikkében hangsúlyozta, hogy a német választók jelentősen emelkedő részvételi arány mellett megerősítették a pártrendszer hagyományos, mély társadalmi beágyazottságú szereplőinek - a bevett, bejáratott pártoknak - az uniós integráció előmozdítását célzó politikáját.

Az euroszkeptikus Alternatíva Németországnak (AfD) - "amely korántsem annyira radikális, mint más hasonló európai csoportosulások" - figyelemre méltó eredményt ért el, de még a 10 százalékot sem közelítette meg - tette hozzá a Die Welt, megjegyezve, hogy a németek "ismét derék európai mintapolgár módjára viselkedtek, akkor is, ha ezt talán nem hallják szívesen".

Hasonló meglátásokat fejtett ki a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung is a Csak semmi kísérletezés című vezércikkében, amelyben hangsúlyozták, hogy az eredmény a várakozásoknak megfelelően alakult és nem vet nagyobb belpolitikai hullámokat. A nagykoalíció politikáját megerősítette az EP-választás, az újonc AfD pedig - amely "csendben és titokban kétszámjegyű eredményben reménykedett" - megtapasztalhatta, hogy egyetlen témára, az euróra koncentráló pártként hamar korlátokba ütközik.

Ebben szerepe lehet egyebek mellett az euróövezeti válság enyhülésének, de a meghatározó talán az lehetett, hogy a választók azt a régi jelszót követték, hogy "Csak semmi kísérletezés" - írta a FAZ, utalva a konzervatív CDU-ban Konrad Adenauer idején, az 1957-es kampányban használt választási szlogenre.

A kommentárok a német határokon túl megmutatkozott fejleményeket is értékelték. A liberális Süddeutsche Zeitung például azt emelte ki, hogy "a Grillók, a Farages-ok és a Le Penek" előhívták "Európa démonát, a populizmust", amelyet csak az eddiginél "szenvedélyesebb politikával" lehet megfékezni. Az EP-választás számos eredménye okoz megrázkódtatást, de "Európa továbbra is működőképes és dolgozhat tovább" - hangsúlyozta a müncheni lap.

A baloldali Berliner Zeitung az EP-választás és az ukrajnai elnökválasztás között vont párhuzamot, kiemelve, "elgondolkodtató egybeesés" a két választás, hiszen amíg az EU-ban sokan szavazás helyett a napozást választották, Ukrajnában még a választás jogáért is véres harcot kellett vívni, és amíg EU-ban az uborkák mérete és a villanykörték teljesítménye volt terítéken, Ukrajnában "sokan tudták, hogy a szabadságról, az önmeghatározásról és a békéről szól a választás".

 

Orbán Viktor, a népet megértő magyar címmel közölte a Populizmus Európában - Ők az euroszkeptikusok című portrésorozatban Matthias Kolb írását a  Süddeutsche Zeitung című német liberális lap online kiadása.