Az új miniszterelnök a gazdaság rendbetételét tartja legfontosabb feladatának. Gudzsarát kormányzójaként gazdasági „csodatévőnek” tartották. Életrajzírója, Nilandzsan Muhopadjaj szerint meglehetősen makacs személyiség. A német Die Zeitben megjelent jellemzése szerint politikai meggyőződései alapján nem könnyű jellemezni őt. Félig technokrata ugyan, de meggyőződéses hindu nacionalista. A személyével kapcsolatos félelmeket egy 2002-es eset táplálhatja. Ekkor Gudzsarát államban merényletet követtek el egy hindu zarándokokat szállító vonat ellen. Ezután zavargások törtek ki a tartományban, több százan vesztették életüket, nagyrészt muzulmánok. Modi állítólag nem tett meg mindent a muzulmánok elleni pogrom elkerüléséért. Az Egyesült Államok egy ízben megtagadta tőle a beutazást.
A Quartz című amerikai magazin szerint Modi megválasztásával, s az általa irányított Baratija Dzsanata Párt győzelmével India olyan pontra jutott el, ahonnan már nincs visszaút. A lap szerint a gazdasági sikerek ellenére hiba volt megválasztása. Az Egyesült Államok azonban hamar felejt, Barack Obama már meg is hívta őt a Fehér Házba. A nemzetközi sajtó is kedvezően fogadta megválasztását, a Financial Times Modimániáról tett említést, az Economist „India erős embereként” jellemezte, aki a lap szerint esélyt adhat Indiának a jólétre. Visszafogottabb volt a Wall Street Journal megállapítva, hogy Modinak bizonyítania kell: politikája nemcsak szövetségi, országos szinten is sikeres lehet.
Az Economist szerint India legnagyobb gondja egyrészt a mindenkori kormányok rossz gazdaságpolitikája volt, másrészt, mint a távozott Manmohan Szing volt kormányfő esetében, ha reformer is ült a kormányfái székbe, nem volt elég ereje a gazdasági intézkedések véghez viteléhez.
Modi a gazdasági intézkedések mellett a korrupció elleni harcot is prioritásai között említette. Fejlesztené a vidéki infrastruktúrát is.