mandátumok;EP-választás;

- Nézze meg, kik képviselik Magyarországot

A 2014. évi EP-választáson mandátumot szerzett magyarországi képviselők listája az előzetes eredmények alapján:

Pelczné Gáll Ildikó (Fidesz-KDNP)
Az 52 éves mérnök-közgazdász, egyetemi oktató a Fidesz alelnöke. Az EP-ben nem újonc, 2010 óta képviselő. Profi "beugró", hiszen 2006-10 között parlamenti képviselő, 2009-től pedig a Ház alelnöke volt, miután elődje, Áder János EP-képviselő lett. Amikor Schmitt Pál a brüsszeli képviselőséget hagyta ott az államfő posztjáért, Pelczné ült helyére az EP-ben. Három gyermeket nevel és ugyanennyi nyelven beszél.

Szájer József (Fidesz-KDNP)
Az 53 éves Fidesz-alapító 2004 óta EP-képviselő, előtte 1990-től parlamenti képviselő volt. Az új alkotmány állítólag az ő iPadjén íródott. Felesége, Handó Tünde, az OBH elnöke 2012 januárja óta - Szájer akkor minden pártfunkciójáról lemondott. Hevesen védelmezi a kormányt Brüsszelben; a Tavares-jelentésről azt mondta, nem is a portugál EP-képviselő írta, hanem magyar szocialista EP-képviselők "diktálták".

Tőkés László (Fidesz-KDNP)
Szimbolikus helyen indították a 2007 óta EP-képviselő 62 éves református lelkészt, hogy Orbán elmondhassa: az egész magyar nemzetet viszi az EP-be. Ám jelölésére azután került sor, hogy Erdélyben mindkét Fidesz-fiókpárt leszerepelt. Első EP-mandátuma idején, 2009-ig az Európai Zöldek-Európai Szabad Szövetség frakció tagja volt, mert az RMDSZ megakadályozta, hogy a Néppárthoz csatlakozzon.

Deutsch Tamás (Fidesz-KDNP)
A 48 éves Fidesz-alapító "twitterhuszár" biztos újrázó, 2009-től EP-képviselő. Korábban 1990-től parlamenti képviselő volt. Az itthon az MTK elnöki posztját is betöltő politikus többször is felhívta magára a figyelmet Brüsszelből küldött vulgáris bejegyzéseivel. Az egykori Bibó-kollégista az EP-választástól azt várja, hogy "a radikális baloldali őrültek háza véget érhet az Európai Parlamentben".

Gyürk András (Fidesz-KDNP)
A Fidelitas-ból "nőtte ki" magát előbb parlamenti, majd 2004-től EP-képviselővé a 42 éves politikus. Ő vezette a 2004-es, és a 2009-es uniós kampányt, és vélhetően elégedettek voltak munkájával, mert 2010-ben és 2014-ben az országgyűlési képviselői kampányokat is ő irányította, de a mostani, európai parlamenti kampányt is Gyürk koordinálja. Brüsszeli tevékenységének nem nagyon találni nyomát.

Gál Kinga (Fidesz-KDNP)
Tapasztalt politikusnak számít Brüsszelben a 2004 óta minden EP-választáson mandátumot szerző 44 éves képviselő. Jogász végzettséggel rendelkezik, ennek megfelelően az EP-ben is az állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottság alelnöke, de az emberi jogi albizottság tagja is volt. Emellett négy fiúgyermek édesanyja.

Schöpflin György (Fidesz-KDNP)
Régi motoros a 2004 óta az EP-ben dolgozó 75 éves egykori emigráns. A történész, politológus végzettségű politikus 1950-ben családjával Nagy-Britanniába emigrált, sokáig ott élt, pártja szerint - talán épp ezért - "a diaszpóra magyarságát" képviseli a listán. 2003-ban lépett be a Fideszbe, az EP-ben pedig a párt képviselőjeként a külügyi bizottság tagja és az alkotmányügyi bizottság póttagja.

Erdős Norbert (Fidesz-KDNP)
A Békés Megyei Kormányhivatalt vezető kormánymegbízott 42 éves. 1993-ban lépett be a Fideszbe, 1996-ban a Fidesz ifjúsági szervezete, a Fidelitas egyik alapítója, később annak országos alelnöke, az országos választmány elnöke is volt. 2001-től a Miniszterelnöki Hivatal kistérségi megbízottja. 2002-ben szerzett először mandátumot a Fidesz-MDF közös jelöltjeként, azóta folyamatosan parlamenti képviselő volt.

Bocskor Andrea (Fidesz-KDNP)
Kárpátalját a beregszászi magyar főiskola tanára "képviseli" a Fidesz-KDNP listáján. A Magyarországon és a politikában eddig ismeretlen 35 éves oktató magyarul, oroszul és angolul is beszél. Kárpátalján a Rákóczi-főiskola tanára, a Lehoczky Tivadar Intézetben pedig a magyar-ukrán együttélést kutatja.

Deli Andor (Fidesz-KDNP)
A Vajdaságot képviseli a listán a 37 éves Újvidéken élő jogász. Magyar, szerb, angol és német nyelven beszél. A Vajdasági Magyarok Szövetségében politizál, ahol 2010-től a tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár teendőit látta el, 2012-től pedig a vajdasági kormány alelnöke ,valamint tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár volt.

Kósa Ádám (Fidesz-KDNP)
A 39 éves jogász, fogyatékosügyi érdekvédelmi vezető második ciklusát kezdi az EP-ben. Ő volt az első európai parlamenti képviselő, aki jelnyelven kommunikált az uniós döntéshozói testületben. A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége elnöke, tavaly - a szakpolitikai kategóriában - elnyerte az év EP-képviselője címet.

Hölvényi György (Fidesz-KDNP)
Az 52 éves politikus a második Orbán-kormány egyházügyi, nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős államtitkára volt. A KDNP alapító tagja, az első Fidesz-kabinet idején, Deutsch minisztersége alatt az ifjúsági tárca helyettes államtitkára volt. Nem lesz számára ismeretlen az EP, hiszen 2003 és 2012 között Brüsszelben dolgozott: előbb a néppárti képviselőcsoportnak, majd a Schuman Alapítványnak.

*

Morvai Krisztina (Jobbik)
Az 51 éves jogász, emberi jogi aktivista 1998-ban jelentette meg Terror a családban című könyvét. Itthon ez volt az első jelentős kötet, amely a családon belüli erőszakkal foglalkozott. Később a politika felé fordult, 2006-tól a kormányellenes tüntetők mellé állt, és alapítója lett a Civil Jogász Bizottságnak. 2009 óta EP-képviselő Brüsszelben, 2010-ben a Jobbik köztársasági elnök-jelöltje volt.

Balczó Zoltán (Jobbik)
A 66 éves politikus a párt alelnöke, frakcióvezető-helyettese, 2009-10 között EP-képviselő volt, 2010-től az Országgyűlés egyik alelnöke. Politikusi munkáját az MDF-ben kezdte, a MIÉP-nél folytatta, 2003 óta a Jobbik politikusa. Többször felszólalt a lisszaboni alapszerződés ellen, ám - parlamenti alelnökként - hallgatott, amikor Gaudi-Nagy Tamás megkérdőjelezte a holokausztot.

Kovács Béla, (Jobbik)
Az 54 éves politikus 1986-ban Moszkvában a Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében nemzetközi közgazdász diplomát szerzett, majd üzletemberként dolgozott. A Jobbikba 2005-ben lépett be, 2010 májusában az EP-ből a magyar Országgyűlésbe hazatérő Balczó Zoltán helyét foglalta el. Nemrég Oroszországnak való kémkedéssel gyanúsították meg, de luxusingatlanja miatt is magyarázkodnia kellett.

*

Szanyi Tibor (MSZP)
Az 58 éves közgazdász 1998-tól szocialista országgyűlési képviselő. 2002-04 között a földművelésügyi és vidékfejlesztési, 2004-06 között a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium politikai államtitkára volt. 2010-től az MSZP elnökségi tagja. A 2010-es önkormányzati választásokon pártja kampányfőnöke volt. Angol, német, olasz és orosz nyelven beszél. Első házasságából két felnőtt fiúgyermeke van, 2013-ban újraházasodott.

Ujhelyi István (MSZP)
A jogász végzettségű 39 éves politikus az előző Országgyűlés alelnöke volt. 1993-ban lépett be az MSZP-be, ahol tevékenykedett az alapszervezet vezetőjeként, megyei alelnökként, és az ifjúsági tagozat elnökeként is. 2000-től 2004-ig az MSZP elnökségének tagja, majd 2010-ig alelnöke, eközben kétszer volt államtitkár a szocialista kormányokban. Nős, négy gyermek édesapja.

*

Molnár Csaba (DK)
A 39 éves jogász politikai pályáját az MSZP-ben kezdte. Közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter volt a második Gyurcsány-kormányban, a Bajnai-kormányban pedig a Miniszterelnöki Hivatalt vezette kancelláriaminiszterként. 2010 októberében csatlakozott a Gyurcsány Ferenc által alapított Demokratikus Koalíció Platformhoz, majd kilépett az MSZP-ből és csatlakozott a DK párthoz, melynek ügyvezető alelnöke.

Niedermüller Péter (DK)
Etnográfus, kulturális antropológus, a Demokratikus Koalíció alelnöke. Kutatásai a modern társadalmak változásaira, azok különböző részterületeire, valamint a politikai folyamatok kulturális elemzésére terjedtek ki. Cikkei, tanulmányai külföldi és hazai szakfolyóiratokban, valamint az Élet és Irodalomban, illetve a galamus.hu-n jelentek meg.

*

Jávor Benedek (Együtt-PM)
A 42 éves biológus az LMP egyik alapítója. A 2010-es országgyűlési választásokon a párt budapesti lista vezetőjeként szerzett parlamenti mandátumot. 2011-ben párttársaival és aktivistákkal élőlánccal zárták el a Parlament bejáratait, így tiltakoztak az egykulcsos adót, a felsőoktatást átalakító és az új választási rendszert létrehozó jogszabályok ellen. 2013-ban lépett ki az LMP-ből, a Párbeszéd Magyarországért pártja tagja lett.

*

Meszerics Tamás (LMP)
A 50 éves listavezető a Közép-európai Egyetem (CEU) Politikatudományi Tanszékének oktatója. Előadásokat tartott többek között a Leeds-i, a Cambridge-i és a Harvard Egyetemen, a Magyar Politikatudományi Társaság tagja. Az LMP-nek alapítása óta tagja. Az EP-ben intézményi reformokat szeretne, valamint egy egységes európai munkatörvénykönyvért és az európai ügyészség létrehozásáért dolgozna.

Gratulálunk mindenkinek, aki tisztességgel mandátumot szerzett! - kezdte beszédét Bajnai Gordon. Az Együtt-PM vezetője szerint elégedetten fogadták az eredményt, mert ez volt az első megmérettetés, ahol egyedül álltak szembe a szavazókkal. "Az eredmény megcáfolta a kétkedőket. Köszönjük a támogatást!" - tette hozzá.