Brüsszel;részvétel;1%;EP-választás;43;

MTI:G0230

- Brüsszel: átlagosan 43,1 százalékos részvétel az EP-választáson

Brüsszelben este bejelentették, hogy átlagosan 43,11 százalékos volt a részvétel az európai parlamenti választásokon.

Ez volt az első alkalom, hogy az EP-képviselők közvetlen megválasztásának bevezetése, 1979 óta minimális mértékben ugyan, de növekedett a részvétel az előző választáshoz képest. Az öt évvel ezelőtt tartott EP-választáson 43 százalékos volt a részvételi arány. Az első, 1979-es közvetlen választáson még 61,99 százalékos volt a részvételi arány, ez süllyedt az évek során fokozatosan 45 százalék alá. A legnagyobb visszaesés 1994 és 1999 között következett be, amikor 56,67 százalékról 49,51 százalékra zuhant a részvételi arány.

MTI:G0230

MTI:G0230

A mostani választáson 60 százalék fölötti részvételi arány csak Belgiumban, Luxemburgban és Olaszországban volt. Az első két országban azonban kötelező a részvétel, Belgiumban ráadásul szövetségi és tartományi parlamenti választásokat is tartottak. Húsz százalék alatti volt a részvétel Csehországban és Szlovákiában. Az első előrejelzések szerint az új, 751 fős EP-ben is a jobbközép, illetve balközép Európa-párti erők dominálnak majd, annak ellenére, hogy az euroszkeptikusnak mondott képviselők száma mintegy megduplázódik.

Magyarországon a fél órával a zárás előtti adatok szerint  a szavazásra jogosultak 27,64 százaléka adta le voksát. Országosan Budapesten (36,42 százalék), vidéken Vas megyében (29,34 százalék) volt a legmagasabb a választási részvétel, míg a legalacsonyabb (22,86 százalék) Hajdú-Bihar megyében.

Előzetes, nem hivatalos adatok szerint a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) nem tudta átlépni az öt százalékos küszöböt, és nem sikerült mandátumot szereznie az Európai Parlamentben (EP), amiből - vélekednek brüsszeli elemzők - akár az következhet, hogy nem alakulhat meg az egymáshoz közeli felfogású euroszkeptikus pártok közös EP-frakciója.