elnökválasztás;lövöldözés;Udar Párt;Petro Porosenko;Luhanszk;Kelet-Ukrajna;

Mozgóurna egy kijevi igénylőnél FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DAN KITWOOD

- Porosenko lett az elnök

Az előrehozott ukrán elnökválasztás tétje nem az volt, hogy ki lesz a befutó, hanem, hogy  Petro Porosenko csokoládégyáros milliomos első vagy második fordulóból foglalhatja el a tisztséget. A keleti országrészben a legtöbb településen zárva maradtak a szavazókörzetek. Luhanszkban halálos áldozatokat is követelő lövöldözésre került sor.

Az első fordulóban megnyerte az elnökválasztást Petro Porosenko, a Vitalij Kicsko vezette UDAR párt által támogatott független jelölt. Exit poll felmérések a csokoládékirály támogatottságát 55,9 illetve 57.31 százalékon mérték. Julija Timosenko volt kormányfő, a Batykivscsina jelöltje 12,9 százalékot ért el.

Első fordulóban nyert Porosenko
Közel hatvan százalékos támogatottsággal a csokoládégyáros Petro Porosenko nyerte az előrehozott ukrán elnökválasztást. Hivatalos eredmények mára várhatók, de az exit poll felmérések 55,9 - 57,31 százalék között mérték teljesítményét. Julija Timosenko másodikként nem érte el a 13 százalékot. Porosenko bejelentette, elnökként mindent megtesz a kelet-ukrajnai válság rendezése érdekében, első útja Donyeckbe fog vezetni, de a Krím félsziget elcsatolását nem ismeri el. Kelet-Ukrajnában fegyveresek akadályozták meg a választás lebonyolítását.

Harminchat millió ukrán választópolgárt vártak tegnap az urnákhoz 79 választókerületben, de Kelet-Ukrajnában, az önmagát népköztársasággá kikiáltott Donyeck és Luhanszk megye legtöbb településén nem lehetett megtartani a voksolást, mert a fegyveresek megakadályozták azt.

A módosított választójogi törvény azonban a kötelező részvételi arány eltörlésével lehetővé tette a választás érvényességét a keleti régiók nélkül is, ahol legkevesebb 2 millióan nem adhatták vagy nem is akarták leadni voksukat.

A krími és kelet-ukrajnai lakosok számára több közeli dél-ukrajnai településen tették lehetővé a voksolást az ukrán hatóságok, de a nyugati országrészben is biztosították számukra a lehetőséget.

A krími tatárok közül többen autón átutaztak Herszon megyébe, ahol éltek szavazati jogukkal. A nyugati Lviv megyében is 369 krími tatár és 466 kelet-ukrajnai polgár jelentkezett át.

A keleti szakadárok előre jelezték, nem engedik lebonyolítani a választást a régióban. Donyeck és Horlivka városokban egyáltalán nem nyitottak ki a szavazóhelyiségek.

Donyeck megyében a 22 területi választási bizottságból csak 9 működött, Luhanszk megyében tizenkettőből kettő. Donyeck megye kormányzója azonban kijelentette, hogy a régióban lezajlottak a választások, a megye vezetése minden tőle telhetőt megtett ezért, de szakadárok több helyen megakadályozták, hogy a polgárok kifejezhessék választási akaratukat.

Donyeck városában fegyveresek ellenőrizték az utakat és a szavazókörzeteket, levegőbe leadott lövésekkel próbálták megfélemlíteni a lakosságot. A lefoglalt urnákat a nyílt utcán zúzták szét.

A Donyeck megyében lévő Mariupolban viszont csaknem minden szavazókör működött, mert Rinat Ahmetov, Ukrajna leggazdagabb embere, már korábban felszólította üzemeinek alkalmazottait, hogy csatlakozzanak a helyi rendfenntartó erőkhöz a biztonság szavatolása érdekében.

Éppen ezért több ezer oroszbarát, az elnökválasztás megtartása ellen tiltakozó tüntető vonult tegnap Ahmetov villája elé. Az ukrán hadsereg donyecki parancsnoka bejelentette, szavatolják a milliárdos biztonságát, aki ismeretlen helyen tartózkodott. Több százan Harkivban is tüntettek a választás ellen, illegitimnek tartva azt.

Orosz médiahírek szerint Luhanszkban az ukrán hadsereg szétlőtt egy kávézót, halálos áldozatok és sérültek is vannak, de számokat sem Kijev sem Moszkva nem közölt. Odesszában ismeretlenek Molotov-koktéllal megpróbáltak felgyújtani  egy szavazóhelyiséget. A BBC úgy tudja, tegnap a különböző összetűzésekben 20 személy vesztette életét.

Porosenko, akit a közvélemény kutatók a kampány során mindvégig a választás favoritjának tartottak, miután Dnyipropetrovszkban leadta voksát bejelentette, hogy nem ismeri el a Krím félsziget Oroszországhoz tartozását.

Elnökként minisztériumot fog létrehozni a krími ügyek kezelésére, beleértve a félsziget diplomáciai úton való visszaszerzését is. Ukrajna leendő elnöke azt is jelezte, véleménye szerint a Moszkvával való párbeszéd nélkül nem lehetséges a stabilitás Ukrajnában. 

Első intézkedései arra fognak irányulni, hogy a háború és a káosz véget érjen, első útja Donyeckbe fog vezetni, mondta.

Belgiumban országszerte fokozták tegnap a biztonsági készültséget a szombati merénylet után, és a vasárnapi választások előtt. Szombaton délután négy óra előtt pár perccel egy Audi típusú személygépkocsi érkezett a brüsszeli Sablon negyedbe, a sofőr leparkolt, majd vaktában lövöldözni kezdett a zsidó múzeumnál, majd elhajtott, utasa viszont sajtóhírek szerint gyalogosan távozott a helyszínről.