Sukoró-per;Hagyó-per;

Császy Zsolt, a Sukoró-per egyik vádlottja. Fotó: K2 Press/Népszava

- A Hagyó-pert elölről kezdik, a Sukorót nem

Hamarosan folytatódik a BKV-, vagy más néven Hagyó-per, ám elvileg a Kecskeméti Törvényszéknek nem folytatni, hanem újrakezdeni kellene az ügyet, méghozzá elölről, mintha a 2012. június 13-i első tárgyalás óta megtartott csaknem ötven tárgyalási nap és a legalább ennyi tanú meghallgatása meg sem történt volna. Ez több hónapnyi illetékességi huzavona következménye. 

Ennek előzménye a büntetőpernek a helyileg illetékes Fővárosi Törvényszékről vidékre helyezése volt 2012 elején, ám ezt az Alkotmánybíróság (Ab) tavaly decemberi döntése felülírta, hiszen megsemmisítették az úgynevezett ügyáthelyezés intézményét. 

Az Ab megsemmisítette azt a jogszabályt, amely alapján a 2012 január elsején az Országos Bírósági Hivatal (OBH) élén hivatalba lépett Handó Tünde - Szájer József fideszes EP-képviselő felesége - első intézkedései közt a budapesti bírák leterheltségére hivatkozva az ügyet Kecskemétre helyezte át.

Az Ab döntése alapján a vidéki bíróságok nyolc eljárást - köztük a Hagyó- és a Sukoró-pert is - "visszadobták" a Fővárosi Törvényszéknek, amely azonban szintén nem tartotta magát illetékesnek, így a végső szót a Kúria mondta ki: az Ab világos állásfoglalása ellenére visszahelyezte az ügyeket a vidéki törvényszékekre. Csakhogy közben hónapok teltek el, az idő múlásának pedig nagy jelentősége van.

Mivel a Hagyó-per úgynevezett kiemelt jelentőségű ügy - e kategória az Orbán-kormány igazságszolgáltatási "reformelképzeléseinek" terméke, mint az Ab által megsemmisített Handó-jogkör is -, vonatkoznak rá az eljárás gyors lefolytatását célzó rendelkezések. Így például a büntetőeljárási törvénynek az a passzusa, amely szerint "a tárgyalást három hónapon belül ismétlés nélkül lehet folytatni, ha a tanács összetételében nem történt változás; egyébként a tárgyalást elölről kell kezdeni".

Vagyis kiemelt jelentőségű ügyben két tárgyalás között elvileg nem telhet el több mint három hónap, különben az eljárást elölről kell kezdeni. A Hagyó Miklós volt MSZP-s főpolgármester-helyettes és társai elleni perben pedig ez régen lejárt, hiszen csak azóta, hogy az Ab-határozat alapján a Kecskeméti Törvényszék december 16-án kimondta saját illetéktelenségét, már több mint öt hónap telt el. Kérdés, hogy - az Ab-döntést a folyamatban lévő ügyeket érdemben nem befolyásolónak tartó - OBH nem értelmezi-e újfent sajátosan ezt a helyzetet, és nem kezdődik-e emiatt további jogi huzavona.

A Hagyó-per amúgy már a végéhez közeledik, és egyelőre a vád nem áll jól. Az állítólag szükségtelen BKV-s szerződések közül egyre több kerül ki a vádiratból, amivel csökken az elkövetési érték is. A perben sok szereplő visszavonta a Hagyóra nézve terhelő vallomását - részben saját elhatározásból, részben a védői kérdések és okirati bizonyítékok hatására.

A vád szempontjából kulcsszereplő volt BKV-vezér, Balogh Zsolt például a bírósági vallomásában már azt állította, azért fogalmazott meg a 2010-es választási kampányban terhelő állításokat - többek közt Hagyó Miklósról -, hogy megfeleljen az elvárásoknak, illetve elkerülje a börtönt.

A korábban a rendőrségen tett, másokra nézve terhelő vallomásaikról többen elmondták, azokat fenyegetés hatására, megalázó körülmények között, irányítottan, "kényszervallatás" hatására tették. Elmondásuk szerint a nyomozók az elsőrendű vádlott Hagyó Miklósra és környezetére kértek terhelő vallomásokat a szabadságukért cserébe, de volt olyan vádlott is, akit arra próbáltak rábírni, hogy Gyurcsány Ferenc volt kormányfőre valljon.

Balogh Zsolt nyomozati vallomására épült amúgy az ügy leglátványosabb vádpontja, az elhíresült Nokia-dobozos pénzátadás is, ám az így átadott tízmilliós kenőpénzekről szóló történetet Balogh utóbb visszavonta.

Ugyancsak visszakerült vidékre - holnap folytatódik a Szolnoki Törvényszéken - egy másik "elszámoltatási" ügy, a Sukoró-per. Ebben azonban annak ellenére nem kell újrakezdeni az eljárást, hogy itt is letelt a három hónap.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezetőit hűtlen kezelés kísérlete miatt a vádlottak padjára ültető, de Gyurcsány Ferencet például sikeretelenül kriminalizáló eljárás ugyanis ma már nem számít kiemeltnek. Eredetileg az volt, de tavaly nyáron úgy módosították a büntetőeljárási törvényt, hogy kivették a felsorolásból a hűtlen kezelést - 2010 után, az "elszámoltatás" beindulásával beleírták a törvénybe, majd az idei parlamenti választás előtti évben kivették.

A Sukoró-ügyben Washingtonban, nemzetközi választott bírósági eljárás is zajlik - ítélet itt késő ősszel várható. Ebben a Sukoróra kaszinóberuházást tervező, de hoppon maradt befektetők perlik kártérítésért a magyar államot. Ráadásul a beruházás ellehetetlenítésével a befektetők által követelt mintegy 120 milliárd forinttal megegyező összegű kár érhette az államot is. Ennyi bevételtől eshetett ugyanis el a költségvetés a beruházás megtorpedózásával.

Megírtuk, a kaszinó után fizetendő játékadóból csak az első tíz évben 50 milliárd, míg járulékbevételekből további 60 milliárd forinthoz jutott volna az állam. Nem is beszélve a tervezett, évi mintegy 5 millió látogató által Magyarországon elköltött pénzről.

Balog Zoltán szerint a közfoglalkoztatás nem cél, Lázár János minden állástalant közmunkára küldene, Orbán Viktor pedig azt mondta, a növekvő számú közmunkásoknak fizetést kell adni, amiben "bele fogunk rokkanni". Míg a kormány tagjainak láthatóan fogalmuk sincs arról, mihez kezdjenek azzal a ténnyel, hogy sokszor egy egész falu lakossága munka nélkül tengődik, addig a képzésre kötelezett, és korábban normális munkában reménykedő munkanélküliek nélkülöznek - még a gyógyszereiket sem tudják megvenni. A parlamenti választási kampány lezárulta után az 51 ezer forintos közmunkás keresetet felváltotta a 22 ezer 800 forintos segély. Sok helyen - adminisztrációs munkák miatt - ezt sem kapják az emberek.