Szlovákia;EP-választás;

- Szlovákia: Mindkét magyar párt bejutott az Európai Parlamentbe

Rekord alacsony részvétel mellett zajlott szombaton az Európai parlamenti választás Szlovákiában. Ficoék megnyerték ugyan a választást, de mandátumot veszítettek, viszont mindkét magyar párt átlépte a választási küszöböt. 

Szomszédunkban minden hazai választás is alacsony részvétel mellett zajlik, s bár harmadjára voksolhatnak tíz éves EU-tagságuk során, a szlovákiai részvétel eddig még sohasem haladta meg a 20 százalékot. Média tudósítások szerint azonban ezúttal a  választók mindössze 13, maximum 15 százaléka jelent meg az urnáknál, ami egyben szlovák és európai rekord is, ilyen alacsony részvételi arány még sosem volt az EP-választásokon.

Nem hivatalos, kiszivárgott eredmények szerint Robert Fico miniszterelnök pártja, a Smer nyerte a választást, 25 százalék körüli teljesítménnyel, ami azt jelenti, hogy elsőségét ugyan megtartotta, de rosszabb eredményt ért el, mint 2009-ben, így egy mandátumot veszít, öt helyett négy képviselőt küldhet Brüsszelbe.

Második a KDH zárt 13 százalék körüli eredménnyel, ami két képviselőt jelent. Egy-egy mandátumot szerzett az SDKÚ, az Egyszerű Emberek, a NOVA , a Híd, az MKP és a SaS, egy mandátum sorsa az újraszámolás után dől el, de a szlovák média szerint vagy az egyszerű Emberek vagy a SaS kaphatja meg.

Biztosnak tűnik, hogy a szélsőséges SNS, Jan Slota pártja nem lépte át a választási küszöböt.

A két magyar párt bejutása azt jelenti, hogy az MKP elveszítette korábbi két mandátumának egyikét. De azt is jelzi, hogy az erőviszonyok kezdenek kiegyenlítődni, ami jól látszott a megyei majd az elnökválasztás során is.

A Bugár Béla vezette Híd 2009-ben alakult, így a korábbi EP választáson még nem volt tényező, de azt követően két parlamenti választáson nyert mandátumot, míg a korábban egyeduralkodó MKP kiszorult a szlovák törvényhozásból. 

Ferenc pápa háromnapos szentföldi útjának második napján emlékezik meg a zarándoklatát meghatározó félévszázados évfordulóról, VI. Pál pápa és Athénagorasz konstantinápolyi pátriárka 1964-es jeruzsálemi találkozójáról, amelyre a nagy egyházszakadást követő 1000 év után először került sor.