MNB;devizahitelesek;

Az állam már korábban is igyekezett megteremteni a tartozáselengedéshez kedvező törvényi kereteket. Képünk illusztráció. Fotó: T

- Adósságelengedést javasol a jegybank

A devizaadósságok egy részének elengedését javasolja a Magyar Nemzeti Bank (MNB), ám erre csak akkor kerülhetne sor, ha az alacsonyabb törlesztőrészletet az adós rendben fizeti, hogy ne sérüljön a törlesztési morál. Erről a jegybank csütörtökön publikált stabilitási jelentésében értekezik.

Az adósságelengedési koncepciót azzal indokolja, hogy a nemteljesítő devizaalapú jelzáloghiteleknél átlagosan 30 százalékkal nagyobb a fennálló tőketartozás összege a fedezet értékénél.

Az állam már korábban is igyekezett megteremteni a tartozáselengedéshez kedvező törvényi kereteket: ilyenformán a tartozás elengedése most már adómentes, továbbá az árfolyamgát legutóbbi módosítása szerint a gyűjtőszámlahitelek mögötti állami garancia csak akkor lép életbe, ha a tartozás kevesebb, mint a fedezet értékének 95 százaléka.

Az árfolyamgáttal kapcsolatban az MNB úgy fogalmaz: az adósok számára kedvező kiszélesítése jelentősen mérsékelné a hitelkockázatokat.

A jegybank szerint a hosszabb, akár a futamidő végéig tartó rögzített árfolyamú törlesztés, vagy a piaci és a kedvezményes árfolyam közötti tőkerész részleges elengedése elnyújtva jelentkező, kezelhető mértékű költséget jelentene. A jegybank hozzáteszi: a teherviselés megosztásánál figyelembe kell venni, hogy ha a tőke elengedését a banknak kellene állnia, akkor a számviteli szabályok szerint előre meg kéne képezni a céltartalékot az összes várható veszteségre.

A Fővárosi Törvényszék, mint másodfokú bíróság, elutasította a kajászói gazdák által indított pert és pénteken helyben hagyta az elsőfokú bíróság döntését, amely szerint a felperes nem volt jogosult a per indítására. A gazdák képviselői közölték, hogy a Kúriához fordulnak az ügyben.