Az MSZP-t Szanyi Tibor, az Együtt-PM-et Bajnai Gordon, LMP-t Meszerics Tamás, Jobbikot Morvai Krisztina, a Haza Nem Eladó Mozgalmat Kásler Árpád, a Seres Mária Támogatóit (SMS) Tóth Tamás képviselte. A Fidesz nem reagált az ATV megkeresésére, a Demokratikus Koalíció pedig már korábban közölte, hogy nem hajlandók egy asztalhoz ülni a Jobbikkal.
Kásler Árpád szerint tisztességes családapák és családanyák hozták létre pártját, akiknek elegük volt abból, hogy a politikusok mást mondanak, mást cselekszenek és kifosztják őket. Elutasította a "kamupárt" bélyeget, az elmúlt öt évi munkájuk bizonyítja, hogy jól fogják képviselni Magyarországot Európában.
Tóth Tamás az erőszak elleni bűncselekmények ellen emelt szót és a halálos ítélet visszaállítását követelte. Emlékeztetett a párt aláírásgyűjtéseire, amelyet szerinte az MSZP, illetve Fidesz söpört le.
Morvai Krisztina szerint a magyar embereknek elegük van, hogy a politikusok önmagukat fényezik. Úgy látta, hogy nem jobb és baloldal, hanem a gazdasági-politikai hatalom és az emberek állnak egymással szemben.
Bajnai Gordon a vita fontosságát hangsúlyozta, mert a politikát évek óta a hazugság, az uszítás jellemzi, és ezért örül, hogy a Jobbik is elfogadta meghívást. Ugyanakkor a Jobbikot nemzetellenesnek nevezte, mert az orosz szférába akarja lökni az EU helyett Magyarországot. Bajnai szerint a Jobbik egy gyékényen árul a Fidesszel. Magyarország Keletre halad, "Orbán húzza és Vona tolja" - mondta.
Szanyi Tibor sajnálta, hogy csak hat párt tisztelte meg a vitában a nyolcból a választókat, és miközben Orbán Viktor tiszteletet követel a magyaroknak, ő nem tiszteli a választókat. Ez nem magyarországi helyosztó, Európa sorsa forog kockán - mondta Szanyi.
Meszerics Tamás kijelentette: a választás arról szól, hogy mire való az Európai Unió, mit akarunk az Európai Uniótól. "Nem az a kérdés, hogy több vagy kevesebb, hanem hogy jobb Európát akarunk" - hangsúlyozta.
A 10 éves EU-tagság mérlegét megvonva Bajnai Gordon kifejtette: az elmúlt évtized gondjait főleg magunknak köszönhetjük. Rossz döntések, rossz gazdasági program, az elmúlt négy évben pedig Orbán Viktor "szabadságharca" vitte az országot rossz irányba. A csalódás másik oka, hogy a magyar kormányok nem tudták eléggé megvédeni a magyar érdekeket az Unióban, példaként a cukoripart említette.
Morvai Krisztina emlékeztetett, hogy már az "úgynevezett rendszerváltás" óta Magyarország az Európai Unió iránytűje szerint működik és ez a 25 évi mérleg katasztrofális, kezdve a privatizációktól a termelő szövetkezetek szétverésén át az ország összeszerelő üzemmé való válásáig.
Kásler szerint az európai mérleget nem lehet pusztán forintokba mérni, Magyarország mindenképpen ki van szolgáltatva az Uniónak, az EU járt jobban, mert olcsó piacot talált magának.
Tóth Tamás nyitott határok, a bűnözésnek, a kábítószer szabad áramlását jelölte meg, és úgy látta, hogy az Unió csak azt nézi, hogy mennyi pénz vigyen ki az országból. Magyarországon ma nincs létbiztonság - mondta.
Ha ennyire rossz, miért törekszenek be ennyire? - tette fel a kérdést Szanyi Tibor, aki szerint az ország mindenképpen nyert, mert a világ legnagyobb gazdasági erejének tagjává vált, bár kétségtelen, hogy 10 évből öt válságban telt. lehet szidni a multinacionális cégeket, de a legrosszabb fizető a magyar kormány - mondta a szocialista politikus.
Meszerics Tamás úgy vélte, hogy a mai bajok nem tíz évvel ezelőtt kezdődtek, hanem a magyar kormányok korábbi hibáival és hogy a csatlakozásra felkészülés is rosszul sikerült. A leszakadó régió csak akkor tud felzárkózni, ha az Európai Unió szolidárisabb, demokratikus lenne - mondta.
"Európa, de okosan" - szögezte le Szanyi Tibor, és emlékeztetett pártja programjára, az európai minimálbérről és minimálnyugdíjról, a fiatalok támogatásáról, és az olcsóbb élelmiszerárakról. Kásler Árpád Bajnai Gordonnak felhánytorgatta a "libás" ügyet, az öngyilkosokat. Tóth Tamás szerint "a mi ostobaságunk, hogy nem használtuk ki Európát". Meszerics örömének adott hangot, hogy az MSZP is változtatni akar Európán. Morvai Krisztina "emberi jogi krízisről" beszélt, mert ma Magyarországon büntetőügyeket pártpolitikai célokra használnak fel. A Kovács Béla elleni eljárást jogtalannak nevezte.
Kásler Árpád az uniós szerződést a devizahiteles szerződésekhez hasonlította. "A jelenlegi helyzetben Magyarország az Unió foglya" - mondta, és kijelentette: ha továbbra is erőfölényét használja ki az EU, akkor nem kell megvárni annak széthullását. Tóth Tamás szerint az Unióban minden tagállamnak legyenek egyenlő jogaik, és az arra érdemes politikusok menjenek az Európai Parlamentbe. Morvai Krisztina hangsúlyozta: nem kilépni akar a Jobbik, hanem a Nemzetek Európáját akarja a "Brüsszelből irányított, központosított állam helyett." A Jobbik politikusa olyan lazább uniót szeretne, amelyben kihasználhatják Magyarország előnyeit a mezőgazdaságtól a termálvizekig.
Meszerics Tamás szerint a Jobbik víziója "á la carte Európa", amelynek értelmében mindenki abban vesz részt, amiben akar. Ehelyett átláthatóbbá, demokratikusabbá, elszámoltathatóbbá kell tenni az európai intézményeket. Szanyi Tibor úgy nyilatkozott, hogy Magyarországnak és Európának kölcsönösen szüksége van egymásra. "A magyar családok igényeiből indulunk ki" - mondta, és ismét felvetette az élelmiszerek 27%-os ÁFÁ-janak megváltoztatását. "A világban özönvízszerű átalakítás folyik, számunkra az Európai Unió Noé bárkája" - mondta Bajnai Gordon, és név szerint bírálta a Jobbik és Orbán Viktor EU-ellenes akcióit. Az Együtt-PM listavezetője kiállt az energia-, a bankunió, és a közös védelmi politika mellett.
"Egy talpalatnyi földet sem a külföldieknek" - mondta Morvai Krisztina. Kásler Árpád szerint a jelenlévők valamennyien részt vettek Magyarország kifosztásában. Szanyi Tibor kifejtette, hogy az a párt, amelyik uniós zászlókat dobál, amelynek vezetője Moszkvában kijelenti, hogy Magyarországot beléptetné az eurázsiai unióba, ne mondja, hogy uniópárti. Bajnai Gordon Kásler Árpádot emlékeztette arra, hogy a "libás" ügyben nyolc pert nyert meg. Tóth Tamás kérdőre vonta Szanyi Tibort, hogy mit tettek nyolc évi kormányzásuk alatt. Egyben úgy vélekedett, hogy Magyarországon ma "abszolút cenzúra van", mert sok, vele készült interjú nem jelent meg.
Európa 27 millió munkanélkülije nem várja meg, hogy létrejöjjön az Európai Egyesült Államok - mondta Meszerics Tamás, felhívva a figyelmet a fiatalokat főleg sújtó munkanélkülire. Bajnai Gordon szerint Orbán hatására minden család 350 ezer forinttal kevesebbet kap, és már Brüsszelig ér a korrupció bűze. Kijelentette, hogy rendbe kell hozni az oktatást, és munkahelyeket kell teremteni, hogy a fiatalok hazajöjjenek. Tóth Tamás népszavazást követelt a halálbüntetésről, és úgy látja, hogy az állam nem meri ezt vállalni, mert fél, hogy a nép megszavazza azt. Kásler Árpád természeti katasztrófát jósolt a Fidesz és a Jobbik által támogatott paksi bővítés nyomán és síkra szállt a megújuló energiák mellett. Figyelmeztetett, hogy már egy kisebb atombaleset nyomán is eladhatatlanná válnak külföldön a magyar termékek és úgy vélte, hogy bármilyen terrortámadással végzetesen meg lehet rongálni az atomerőművet. Morvai Krisztina munkavállalói jogokról beszélt, és szerinte diszkriminációként kell megítélni, ha nem azonos munkafeltétekkel és nem azonos bérekért dolgoznak a különböző vállalatoknál. Szívügyének nevezte az áldozatvédelmet is.
Szanyi Tibor szerint az Európai Parlamentben elsősorban a szocialisták tudnak eredményesen dolgozni a baloldali frakcióban. Tóth Tamás reményét fejezte ki, hogy a választók nem "eszik meg" a szocialista "cuclit". Morvai Krisztinához fordulva közölte: az áldozatvédelem kifejezés eleve rossz, mert azt kell megelőzni, hogy valaki áldozattá váljon. Meszerics Tamás felidézte, hogy az LMP kezdettől fogva ellenezte a paksi bővítést. Kásler Tamás ismét arról szólt, hogy ezreket kergettek halálba a hatalmon lévők.
Bajnai Gordon rámutatott, hogy ha a Jobbik ötlete szerint elkergetnék a külföldi vállalatokat, 700 ezer ember válna munkanélkülivé és az Unióból való kilépés esetén 400 forint lenne az euró árfolyama. "Ha Önök jutnának hatalomra, előbb köpködnének, aztán lincselnének. Ebből nem kérünk még egyszer" - mondta, figyelmeztetve a választókat, hogy kígyót melengetnek a keblükön, ha a Jobbikra szavaznak. Morvai Krisztina válaszul a 2006-os eseményeket idézte fel, amikor könnygázzal támadtak rá.
A vita végi zárszóban Bajnai Gordon megállapította: érdemes volt a vitát megrendezni, de ismét közölte: a Jobbik polgárháborúba vinné Magyarországot. A szélsőjobboldali pártot "A haza eladónak" nevezte. Olyan európai képviselőket remél, akik, ha kell, a magyar kormánnyal szemben is megvédik Magyarország érdekeit."Magyar vagyok és európai. Ne kelljen e kettő között választani" - mondta.
Meszerics Tamás hangsúlyozta, hogy az európai választások nagy hatással lesznek a magyar választók életére. Morvai Krisztinának "csalódás" volt a vita, mert többen a Jobbik gyalázására használták fel, és szerette volna megtudni, mi az a "nemzeti minimum", amiben meg tudnak egyezni. Tóth Tamás, akinek fiát 20 évvel ezelőtt ölté meg, saját szélmalomharcát idézte fel az igazságáért. "Ha bejutok az európai parlamentbe, talán bizonyítékot találok a tényekre" - mondta az SMS képviselője, akinek zárószava sírásba fulladt. "Az emberek békéjét akarom elhozni". Szanyi Tibor szerint álságos a Jobbik "békegalamb" szerepjátszása, és érdemtelenek az európai képviseletre. Egyúttal leszögezte: Orbán Viktornak az európai parlamentben nincsen kétharmada, a Jobbikot pedig európai barátai sem fogadják be. Kásler Árpád képmutatással vádolta Bajnai Gordont és Szanyi Tibort is és közölte, hogy az európai bérekről szóló kampányból csak annyi igaz, hogy a képviselők maguknak megszavazták ezeket a béreket.