- Európai jogokat, európai béreket követel választási plakátján a Jobbik. Hangzatos a szlogen. A jobboldali párt mindent elkövet, hogy még több szavazót szerezzen. Sikerülhet nekik?
- A Jobbik az elmúlt években megtévesztette az embereket. A szociális demagógia és a sokszor a vészkorszakot idéző ideológia követőkre talált. Ugyanakkor biztos vagyok abban, hogy a hazaárulás gyanújával összefüggésbe hozott Kovács Béla ügye és az egyre-másra kiderülő jobbikos otrombaságok miatt sokan hátat fordítanak a pártnak, a baloldal viszont reményeim szerint erősödik.
- Ezek szerint arra számít, hogy legalább öt képviselőt küldhetnek a szocialisták az Európai Parlamentbe?
- Ha az egy hónappal ezelőtti egymillió-háromszázezres szavazóközösségünk java elmegy voksolni, akkor több képviselőnk kerül majd be a brüsszeli parlamentbe, mint öt éve. Akkor mindössze ötszázezer szavazatot gyűjtöttek be a szocialisták. Ezt akár meg is lehet most duplázni, ezért most is arra kérem a támogatóinkat, hogy holnap ne maradjanak otthon. Akkor sem, ha csalódottak az áprilisi eredmény miatt. Ez még nem lefutott meccs. Nem kell úgy tenni, mint egy vesztes kézilabda-derbi után, amikor a szurkolók azzal szokták büntetni a csapatot, hogy legközelebb távol maradnak. Ez létfontosságú meccs, nagyon fontos, hogy a Jobbik ne szerezhesse meg a második helyet az EP-választáson. Ha a szélsőjobboldaliak megerősödnek és felállnak a dobogó második fokára, az Orbán Viktor ördögi tervét segíti.
- Tudjuk, hogy az MSZP sosem közvélemény-kutatást, hanem választást akar nyerni, de nem kedvetlenítették el a legutóbbi felmérések?
- Az kedvetlenít el, ha a baloldal saját magával és nem választók igényeivel foglalkozik. Ha nem arra figyel, hogy mit akarnak, mit kívánnak az emberek, hanem arról szól az MSZP, hogy ki mit akar házon belül. Az ilyesmi soha nem használ a pártnak.
- Mostanában pedig előfordult ilyen.
- Hajlamunk van erre, de igyekszem mindent elkövetni annak érdekében, hogy leszokjunk az ilyesmiről. Február óta több mint ötvenezer kilométert utaztam az országban. Tizennyolc éves korom óta, amióta beléptem a szocialista pártba, ilyen sok településen egyetlen kampányban sem jártam. Példát is akartam mutatni azzal, hogy mentem piacra, ott voltam az utcán, hogy sok emberrel beszélgethessek, és megmutassam: nekünk ezeken a helyeken van dolgunk, miközben nagy ívben kerültem a Jókai utcai pártközpontot. Vissza kell találnunk az emberekhez. Ez a baloldal feladata.
- Szocialista körökben arról hallani, hogy az őszi tisztújításkor bekerülhet a pártvezetésbe. Akkor miért akar elmenni Brüsszelbe?
- Amikor tavaly bejelentettem, hogy a megnyerhető szegedi választókörzetemet és a kényelmesnek tűnő országgyűlési alelnökséget hátrahagyva új terepen szeretném hasznosítani magam, akkor egyúttal azt is elmondtam, hogy a következő tisztújításon indulni kívánok az egyik pozícióért. Elhivatottságom és elképzelésem is van a baloldal megerősítésének módjával kapcsolatban. Hiszem, hogy európai képviselőként, az európai kapcsolatrendszerem megerősítésével komolyabb befolyással tudok majd lenni a baloldal felemelésében. Nem kívánok kiköltözni és állandó jelleggel Brüsszelben élni, itthon akarok európai parlamenti képviselő lenni. A brüsszeli fogadások világa nem vonz.
- Akkor nem is csomagol?
- De, csak egy kisebb bőröndbe. Nem költözöm a belga fővárosba, az európai parlamentbe dolgozni járok majd ki, és ahogy eddig Szegedről Budapestre ingáztam, úgy fogok ezentúl a hét második felében Brüsszelből hazautazni. Magyarországon leszek, és másokkal együtt építem tovább a magyar baloldalt. Ez ugyanis nem egyszemélyes és még csak nem is "egypártos" játék.
- Hogyan akarja ezt elkezdeni?
- Nem elkezdeni, hanem folytatni kívánom. Az országgyűlési választások idején elmentem Kolozsvárra, jelezve ezzel, hogy bár szavazatszerzéshez kevés egy ilyen látogatás, de nekünk a nemzeti terepen is van dolgunk. A múlt hétvégén, egyetlen magyar EP-képviselőjelöltként, Berlinben "gazdasági menekült" fiatalokkal találkoztam; sört csapoltam, ahogy ők teszik. Ezután kiálltam a berlini nagykövetség elé és onnan tettem világossá egyik fontos vállalásomat, miszerint az Európai Parlamentben a politikailag hontalan és már a lábával szavazó hatszázezer honfitársunk érdekeit is képviselni fogom a következő öt évben. Szükség van egyfajta intézményesített képviseletre. Szükség van arra, hogy ez a sokszázezer fiatal honfitársunk tudja: hiányoznak nekünk, támogatni akarjuk őket és mindent el fogunk követni azért, hogy Magyarországon is meg tudják találni a boldogulásukat. Én, ezt is képviselni fogom az európai törvényhozásban.
- Pártja egy piros könyvben gyűjti a hazai választók üzeneteit. Hisz abban, hogy ezeket a kívánságokat sikerül az ön támogatásával valóra váltani?
- Az ózdi piactól a szegedi egyetemig sok helyen, sőt már Berlinben is írtak abba a jelképessé vált piros könyvbe, amely most már hosszú oldalakon keresztül rögzíti a magyarok panaszait és elvárásait. Fontosnak éreztem, hogy megkérdezzem a választókat, hogy érintkezzek velük és elmondjam: ezentúl is értük akarok dolgozni. Ez lesz az én személyes alkotmányom, amely az íróasztalomon fekszik majd.
- Hisz abban, hogy valamit meg tud majd ezekből valósítani? A sikerhez vélhetően öt magyar szocialista EP-képviselő is kevés lenne.
- Ha az európai szocialista frakciót magunk mellé tudjuk állítani, nyert ügyünk lesz. És adott esetben miért ne sikerülne?! Andor Lászlónak, akit még az előző szocialista kormány delegált az Európai Bizottságba, a szocialistákkal együtt sikerült elfogadtatnia az unióban a 25 év alatti fiatalok teljes foglalkoztatását célzó programot, amely idén tavasszal el is indult. Ez brüsszeli szabályokkal, uniós forrásból biztosíthat például Magyarországon munkát, vagy gyakornoki elfoglaltságot. A cél ugyanis nem az, hogy a fiataloknak berlini csaposként kelljen fenntartani magukat, hogy doktori végzettségű fiatalemberek tányérokat mosogassanak. Ha az Orbán-kormány nem is érzi, hogy milyen súlyos társadalmi helyzetet teremt a politikája, akkor nekem az a dolgom, hogy az Európai Parlamentből igyekezzek az említetthez hasonló, az emberek javát szolgáló programokat kezdeményezni. Meg is fogom tenni, hiszen baloldali politikusként számomra ez kötelező.
- Gondolja, hogy az Európai Parlamentben a fideszes képviselőket is meg tudja nyerni arra, hogy az Ön szerint hasznos kezdeményezései mellé álljanak?
- Mindenkinek partneri kezet fogok nyújtani, ha a nemzeti érdekekről és nem az Orbán-kormány érdekeiről lesz szó. Ne tévedjünk, az Orbán-kormány és a magyar nemzet érdeke nagyon sokszor nem találkozik. Előbbi nem érdemli meg a támogatást, utóbbié viszont erkölcsi és politikusi kötelesség. Brüsszelben szokás, hogy a tagországok képviselői saját nemzetük érdekeit közösen képviseljék. Hiszek abban, hogy akkor tudjuk a választóinkat szolgálni, ha a belpolitikai csatákat itthon vívjuk meg, nem visszük a határokon túlra. Lehet, hogy naivitás, de abban is bízom, hogy erre a fideszesek egyszer rá fognak ébredni. Ha a nemzet érdekéről van tehát szó, rám számíthatnak, ahogyan én is számítok rájuk.
- Itthon nem bántak önnel kesztyűs kézzel a fideszesek. Parlamenti alelnökként gyakran támadták. Miért gondolja, hogy szövetségesekre találhat bennük bárhol a világon? A szocialista EP-képviselőket eddig sem kímélték. Akkor sem, amikor a nemzeti érdek talán úgy kívánta volna.
- Az elmúlt négy évben jobbról és a szélsőjobbról folyamatosan osztottak a magyar parlamentben. Kaptam hideget, meleget és ebben megedződtem. Olykor a sajátjaink sem kíméltek. Ennek ellenére éppen úgy hiszek a politikai viták szükségességében, mint az együttműködésben, de elutasítom az orbáni szabadságharcot és a bandaháborút. Ezekben is különbözöm Orbán Viktortól.
- Az országgyűlési választások után az MSZP beismerte, hogy a kistelepüléseken szinte alig volt jelen a baloldal, így az ott élők hangulatát, elképzeléseit sem ismerték pontosan. Az EP-kampányt már ebből tanulva szervezték?
- Az imént már említettem, hogy február óta folyamatosan úton vagyok és a többi szocialista EP-képviselőjelölt is járja az országot. Azért beszélek jelen időben, mert nincs kampánycsend, így ma és holnap sem pihenünk. Tényleg szeretnénk meggyőzni az embereket arról, hogy ez a választás is olyan fontos, mint az országgyűlési volt. Egyébként az országgyűlési kampányban is rengeteget dolgoztak a szocialista képviselőjelöltek és a helyi kampánycsapatok. Másképpen nem tudták volna ellensúlyozni a kormánypárti propagandagépezetet. Éjjel-nappal járták a választókerületüket, aminek hosszú távon meglesz az eredménye. Akkor is, ha az egyéni jelöltek többsége ebben a későn jött kampányban nem ér el sikert. A baloldal megújítását azonban rájuk kell alapozni.
- A mostani kampánnyal elégedett? A pártban néhány napja még sokan elégedetlenkedtek ennek a hiánya miatt.
- A Fidesz szabotálja a kampányt, mert a kormánypártnak elég, ha a "Kubatov-listát" sikerül megmozdítani. Nekik nem érdekük, hogy a többség elmenjen választani. A mi jelöltjeink, és Mesterházy Attila ennek ellenére mindent megtettek azért, hogy sikerüljön a saját bázisunkat megmozdítani. Botka László szegedi polgármester, vagy épp Kispest vezetője, Gajda Péter is személyes kampányt folytatott az EP-lista sikeréért.
- Kíméletlenül fogja a magyar érdekeket képviselni Brüsszelben - mondta. Mit jelent majd ez a gyakorlatban?
- Azt, hogy nem leszek az európai intézmények sűrűjében eltűnő képviselő. Hogy a baloldali értékeket és a magyar nemzeti érdekeket követve, változtatni akarok Európán. Ez azt is mutatja, hogy mi európai szocialisták elégedetlenek vagyunk azzal az uniós évtizeddel, amit Orbán Viktor európai pártcsaládja vezetett. Mi szolidáris, emberközeli Európára vágyunk. Bízom benne, hogy többséget szereznek a szocialisták a brüsszeli parlamentben.
- A felmérések hol az Ön vágyait igazolják, hol néppárti többséget jósolnak.
- Éppen ezért fontos, hogy minél többen menjenek el vasárnap voksolni. Rajtunk magyarokon is áll, hogy milyen eredmény születik. Ezért szeretném, ha minél többen megértenék a választás igazi tétjét. Magam az ellenzéki léthez is hozzászoktam már, tudom, hogy onnan van felfelé vezető út is, de reményeim szerint Brüsszelben a miénk lesz a legnagyobb frakció, amivel Magyarország csak jól járhat. Ehhez pedig az kell, hogy a többség az 1-es listára, a szocialistákra szavazzon.