Orbán Viktor;Kossuth Rádió 180 perc;

Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában 2014. május 23-án. MTI Fotó: Kovács Attila

- Halálbüntetésről vizionál Orbán

Nem zárja ki a halálbüntetés valamikori bevezetését Orbán Viktor – ezt pénteki rádióinterjújában tette egyértelművé a kormányfő, hozzátéve, hogy az EU tiltja azt. Kitért arra, hogy a kormányátalakítás célegyenesben van. A jobbikos Kovács ügyétől nem boldog.

„Megérne egy misét” a halálbüntetés bevezetése – így fogalmazott szokásos pénteki interjújában a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Orbán Viktor. A kormányfő az EU-val folyó konfliktusos ügyek kapcsán tért ki a tényleges életfogytiglani szabadságvesztésre, melyet a strasbourgi emberi jogi bíróság a napokban marasztalt el; Orbán szerint a bíróság indoklása alapján szerinte nem következik, hogy Magyarországnak meg kellene változtatnia a jogi szabályozást. (Ez igaz, de változtatás nélkül számos más ügyben is megállapíthatja majd a magyar egyezménysértést a strasbourgi bíróság, és kötelezheti a magyar államot jelentős bírságok megfizetésére – B.L.N.) Orbán szerint a halálbüntetésnek „igenis van” visszatartó ereje, minél szigorúbbak a büntetések szerinte, annál kevesebb a bűnözés, ám az Európai Unió tiltja a halálbüntetést.

Ennek ellenére Orbán az uniós tagságunk mellett tette le voksát, sokkal tisztábban, mint bármikor. Mint mondta, Magyarországnak az az érdeke, hogy uniós tagok vegyék körül, ennek eléréséért pedig "mindent meg fog tenni", de az EU nem maradhat úgy, ahogy van, mivel nem versenyképes, csalódást okoz, jelentősen át kell alakítani. Orbán szerint a következő uniós ciklusban sem lesz olyan pont, ahol ne kéne megvívni a "magunk csatáit", a konfliktusok szükségesek is Brüsszellel, mint fogalmazott, „szügyig állunk a konfliktusban”.

Így például ott a pálinkafőzés ügye, Orbán szerint új jogi megoldást fognak alkotni, ami engedni fogja a főzést, de az uniós tiltó szabályt is tiszteletben fogja tartani. De ezt biztosan meg fogják támadni újra, megint harcolni kell. A kérdésre, hogy öt év múlva lesz-e nálunk euró, azt válaszolta, nem jós, de úgy gondolja, aki bent van már az eurózónában, annak bent is kell maradnia, ennek érdekében pedig más gazdaságpolitika kell, most pedig az euró életben tartásáért küzdenek, és az eurozónás országoknak jobban össze kellene fogniuk.

A jobbikos EP-képviselő Kovács Béla kémügyével kapcsolatban azt mondta: "eleget tudok, nem minden tudás boldogít". A kérdésre, hogy a titkosszolgálatok vizsgálták-e az ügyet, azt válaszolta: a titkosszolgálatok "nemzetközi együttműködés keretein belül dolgoznak". Nagy port kavaró, kárpátaljaiak autonómiájáról szóló beszédét a "lehető legjobb pillanatban, legjobb tudása szerint" mondta el, mert most jön létre "az új Ukrajna", az EU-nak most kell világossá tennie, hogy milyen elvárásai vannak.

Orbán mindenkit arra buzdított, menjen el vasárnap Európai Parlamenti képviselőket választani. Számos döntésünket Brüsszelben megakadályozhatják, ránk akarják kényszeríteni az akaratukat, így fontos, hogy a magyarok érdekeiért kiálló emberek képviseljenek minket ott – mondta Orbán.

Saját terveiről szólva a kormányfő kitért arra, „célegyenesben vagyok” a kormányalakítást illetően, a miniszterek esetében teljesen tisztán lát, míg az államtitkárok 80 százalék „felett” vannak meg a fejében. Az adókat csökkenteni kell, radikálisan le kell építeni a bürokráciát – mondta a kormányfő jövőbeli terveiről, hozzátéve: szerinte utóbbiban van tartozása a magyar nép felé, és ahol a piac nem képes munkát adni, ott az államnak kell ezt megtennie.

Szükségszerűnek minősítette a konfliktusokat Brüsszellel Orbán Viktor miniszterelnök, szerinte aki nem vállalja a vitát, az balek, és nem képes arra, hogy képviselje az országát.