demokrácia;Thaiföld;Bangkok;Pajrut Csan-ocsa;

- Nyugalom Bangkokban

Továbbra is keményen lép fel a thaiföldi hadsereg az egy nappal korábban végrehajtott katonai puccs után. 

Továbbra is keményen lép fel a thaiföldi hadsereg az egy nappal korábban végrehajtott katonai puccs után. Raportra hívtak száz politikust és aktivistát. A katonai tanács vezetője, Pajrut Csan-ocsa azt közölte, átveszi a kormányzati teendőket, amíg nem találnak új miniszterelnököt. Arról ugyanakkor nem tett említést, mikor rendeznek majd parlamenti választást. Arról sem volt szó, mikor válhat Thaiföld újra demokratikus állammá.

A hadsereg azért lépett közbe, mert az eddig hatalmon lévő, úgynevezett „vörösingesek” képtelenek voltak közös nevezőre jutni a hónapok óta tüntető királypártiakkal. Feltételezhető, hogy a puccs mögött Bhumibol király állt. A katonaság a harmincas évek eleje óta 19 alkalommal lépett közbe, hogy helyreállítsa a rendet, legutóbb 2010-ben.

A katonák 100 politikust hívtak magukhoz. A felszólításnak engedelmeskedett Jinluk Sinavatra nemrégiben lemondatott kormányfő. Szintén jelentkezett Nivatthamrong Bumszongpaiszan csütörtökig hivatalban lévő miniszterelnök és több minisztere.

Bangkokban nyugalom volt pénteken. Éjszakára kijárási tilalmat rendeltek el. Az utcákon alig lehetett katonákat látni. Az iskolák és egyetemek bezárva maradtak. Több politikus került a hadsereg őrizetébe.

Lehetőleg senki ne utazzon Bangkokba
A katonai hatalomátvétel ellenére is jórészt zavartalanul zajlott az élet pénteken Bangkokban, a Külügyminisztérium mindamellett továbbra is fokozott óvatosságra inti az országba utazó vagy ott tartózkodó magyar állampolgárokat - közölte Tomaj Dénes, Magyarország thaiföldi nagykövete Bangkokból.

Meghalt egy török tüntető a rendőrséggel való összetűzések során. Fejlövés végzett vele. „Már nem tudtuk megmenteni Ugur Kurtot” – írta Twitter oldalán Hüseyin Avni Mutlu, Isztambul kormányzója.