;

MNB;törlesztőrészlet;kkv-szektor;

Az MNB szerint a magyarországi bankrendszer összessége nem nyereséges, de stabil lábakon áll FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

- Tébláboló hazai bankok

A hazai pénzügyi rendszer továbbra is stabil, és a bankok fizetőképessége még akkor is megfelelőnek bizonyulna, ha gazdasági sokk érné Magyarországot -állítja a Magyar Nemzeti Bank. Az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa ugyanakkor azt fontolgatja, hogy a lakosság hitelezését bizonyos mértékben átformálnák, korlátoznák.

Ellentmondásos Pénzügyi Stabilitási Jelentést tett közzé a jegybank tegnap. Vonnák Balázs igazgató egyfelől arról beszélt, hogy a bankrendszer stabilitása rendben van, ugyanakkor a szektor nem igazán tud még mindig hozzájárulni a gazdasági növekedéshez, aminek akadálya egyébként maga a jelenlegi környezet.

A Pénzügyi Stabilitási Tanács megrótta a bankrendszert, hogy továbbra sem támogatják a fenntartható gazdasági növekedést, ugyanis ehhez a piaci alapú hitelek felfuttatására volna szükség. A kölcsönök állományának lemorzsolódása tovább tart, igaz hogy feltehetően a Növekedési Hitelprogram (NHP) hatására a korábbi 5 százalék körüli hitelállomány-mérséklődés 1-2 százalékra csökkenthető, igaz hogy a kkv-szektorban növekvő kihelyezést regisztráltak.

Ami a lakosságot ennél jobban izgathatja, hogy a számukra nyújtandó hitelezés terén élénkülést tapasztalt a jegybank, viszont az MNB a későbbi kockázatok kezelésére már a piac beindulása előtt elérkezettnek látja az időt az úgynevezett hitelfedezeti szint és a jövedelemarányos törlesztőrészlet szabályozására. Ez szakértők szerint egyrészt azt jelenti, hogy - ha ez a szabályozás, várhatóan a közeljövőben életbe lép - a bankoknak a jelzálogalapú lakáshitelezésnél szigorúbban kell elbírálni azt, hogy a fedezetül felajánlott ingatlan megfelelő értékű-e.

A jelenlegi helyzet ugyanis az - mint ahogy azt Fábián Gergely újságírói érdeklődésre kifejtette -, hogy jelenleg 50-60 százalékos hitelfedezeti szint mellett nyújtanak kölcsönt a bankok. (Hírek szerint ez 80 százalékra növekedne, a jogalkotó azonban vélhetően törekedni fog arra, hogy a szigorítással ne "nyomják agyon" a hitelezést.) A hitelfedezeti arány eleve megszabja, hogy mekkora önerőre van szükség a hitel felvételéhez. Ilyen szabályozás a lakáshitelek esetében már most is érvényben van, azonban ezt a jegybank kiterjesztheti más hiteltípusokra és akár a lakáshitelek esetén is bevezethet eltérő szabályozást. Ez a szabály elsősorban a pénzintézeteket védi, azonban abban is segíthet, hogy a hitelfelvevők ne "faltól falig" kötelezzék el magukat, amikor kölcsönt vesznek fel.

A jövedelemarányos törlesztőrészlet elvének bevezetésének az lenne a lényege, hogy ezentúl csak az kaphasson hitelt, akinek az igazolható jövedelme elegendő ahhoz, hogy vissza is tudja fizetni a hitelét. Ez az elv pedig elsősorban az ügyfelet védi, azt aki a kölcsönt felveszi, ugyanakkor az illegális jövedelmeket nem lehet majd beszámítani a hitel felvételekor. Szakértők szerint ez azokat érinti kedvezőtlenül például egyfelől a borravalós szakmákat, másfelől a tiszta jutalékosan foglalkoztatott ügynököket, akiknek jövedelmének egy része adózatlan, illetve nagy mértékben függ a forgalom alakulásától.

Az MNB nem számol azzal, hogy a devizahiteladósok számára megnyitott árfolyamgát kihasználtsága tovább növekszik. Azt a lehetőséget, hogy a 90 napon túli lejárt tartozásúak is részt vehetnek ebben a programban, jóformán alig használták ki az ügyfelek.

A napokban olyan jegybanki vélemények hangzottak el, hogy 4-5 bank magyarországi jelenlétének megszüntetésére készül. Ennek okairól a Pénzügyi Stabilitási Jelentés úgy fogalmazott, hogy a hazai bankrendszer jövedelmezősége messze rosszabb, mint Európában. Főként ennek köszönhető, hogy a bankrendszer nem tud elmozdulni az igényelt és a szükséges irányba. A megtérülés csekély volta miatt a bankrendszer tőkevonzó képessége alacsony. Ez okozhatja, hogy esetleg egyes magyarországi bankok külföldi tulajdonosai azon gondolkodnak, hogy a hazai leányukat portfolióját eladják más hitelintézeteknek, vagy összevonáson gondolkodnak.

Vonnák Balázs véleménye szerint komoly eltérések vannak az egyes bankok között, addig amíg egyes hitelintézetek folyamatosan kénytelenek leépíteni állományukat, más bankok jobb helyzetben vannak. Ezért, ahogy az igazgató fogalmazott "egynél több, de tíznél jóval kevesebb" bank úgymond kivonulására lehet számítani. Ez azonban korántsem lesz egy gyors folyamat, mert az európai bankok stressztesztjét (állóképességi vizsgáját) bizonyára megvárják a potenciális tulajdonosok, hiszen bankátvilágítás nélkül aligha vágnak bele a felvásárlásba, tudni akarják, hogy tulajdonképpen mit is vesznek.

Pápa Levente az angoloktól vár választ
Az angol bankfelügyeletnél tesz bejelentése a Goldman Sachs ellen bennfentes kereskedés gyanúja miatt az Együtt-PM gazdaságpolitikusa. Pápa Levente arra kíváncsi: Matolcsy György még gazdasági miniszterként végrehajtott-e egy "pénzügyi hazaárulást".
A szakpolitikus csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján emlékeztetett: még márciusban, Matolcsy György egykori kabinetfőnöke könyvének megjelenésekor, az abban leírtakat figyelembe véve fordult a Legfőbb Ügyészséghez. A gyanúja szerint az akkori gazdasági miniszter információkat adott át a Goldman Sachs képviselőinek arról, hogy Magyarország felveszi a kapcsolatot a Nemzetközi Valutaalappal. A bankárok ezen több millió dollárt kereshettek - mondta a politikus.
Az ügyészség azonban érdemi vizsgálat nélkül szüntette meg az eljárást, ezért a bennfentes kereskedést szigorúan büntető brit hatósághoz fordul - mondta Pápa Levente. Tőlük azt várja, hogy adjanak választ arra: történt-e nagy forgalmú, gyanús kereskedés a forint és a magyar államkötvények piacán néhány órával azt megelőzően, hogy a nemzetgazdasági tárca bejelentette a kapcsolatfelvételt a nemzetközi pénzügyi intézményekkel, és ha igen, mely bankok vettek részt abban.
Azt is tudni szeretné, hogy a magyar hatóságoknak lehetett-e tudomásuk a gyanús ügyletekről, de a fő kérdésnek azt tartotta: a Goldman Sachs tudott-e és ha igen, honnan, a későbbi bejelentésről.

Matolcsy: Jöhet még kamatvágás
Elképzelhető, hogy a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) módja nyílik további mérsékelt kamatcsökkentésekre, de az ezzel kapcsolatos elemzői előrejelzések némelyike, elsősorban a 2 százalékos kamatmélypontra vonatkozó prognózisok eltúlzottak - mondta csütörtökön Londonban Matolcsy György. Az MNB elnöke, aki az Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF) nevű londoni székhelyű globális pénzügyi kutatóintézet rendezvényén tartott előadást, felidézte, hogy a jegybank monetáris enyhítési ciklusa 7 százalékos alapkamatról indult és jelenleg 2,5 százalék az MNB irányadó kamata. Londoni elemzők szerint egyre valószínűbb, hogy a jegybank nem áll meg a jelenlegi 2,5 százalékos alapkamatszintnél a jövő keddi Monetáris Tanács ülésen.

Este kiderül, hogyan gondolkodik a vasárnapi EP-választáson listát állító pártok többsége Magyarország uniós szerepéről, lehetőségeiről, jövőjéről. Az ATV stúdiójában 18 órától hetven percen át tart majd a szócsata, amelyben hat szervezet, közöttük az MSZP, az Együtt-PM, valamint az LMP listavezetője vesz részt. A Fidesz nem is válaszolt a meghívásra, a DK pedig jelezte, a Jobbikkal nem hajlandók közös asztalhoz ülni.