A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 246600, a közszférában 199700 forintot kerestek. A nem közfoglalkoztatás keretében foglalkoztatottak bruttó keresete átlagosan 242900, a költségvetésben dolgozóké 231800, a nonprofit szervezeteknél 224500 forint volt. A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (487000 forint), a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén pedig a legalacsonyabbak (137400 forint).
Márciusban a bruttó átlagkeresetek 2,8, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 6,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, és a nettó keresetek is ezzel azonos mértékben emelkedtek. A bérek márciusi alakulása jelentős reálkereset-növekedést hozott az alacsony infláció mellett. Ezzel megindulhat a lakossági fogyasztás érdemi növekedése, ami hozzájárulhat a GDP bővüléséhez – mondták makroközgazdászok az MTI-nek. Gabler Gergely, az Erste Bank vezető elemzője 2014-re 2,8 százalékos GDP-növekedést vár, amiből 1,2 százalékot magyarázhat a lakossági fogyasztás bővülése.
Balatoni András, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint bérfronton nincs érdemi változás az elmúlt hónaphoz képest. Markáns reálbéremelkedést hozott, hogy a közfoglalkoztatás hatását kiszűrve - amit fontos megtenni - 6,4 százalékkal nőttek a nettó keresetek a márciusi 0,1 százalékos alacsony infláció mellett. Sem a vállalatok, sem a háztartások nem számítanak arra, hogy az infláció a közeljövőben jelentősen emelkedik, éves átlagban 3,5-4 százalék körül lehet az idén a bérindex - tette hozzá.