Tuskékat erősítette az ukrán válság
A lengyelországi EP-választási esélyeket befolyásolta az ukrán válság. Míg néhány hónappal ezelőtt az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párt győzelmét jelezték a közvéleménykutatások, a finisre változott a helyzet.
A vasárnap közzétett legutolsó CBOS-felmérés szerint Donald Tusk kormányfő pártja, a középjobb Polgári Platform (PO) 26 százalékon áll, miközben a Jaroslaw Kaczynski vezette nemzeti-konzervatív PiS 21 százalékot kaphat.
A Demokratikus Baloldali Szövetség-Munka Unió 8 százalékra számíthat, a kisebbik koalíciós partner, a Parasztpárt (PSL) 5 százalékon áll. E felmérés szerint az Európa ellenes "Új Jobboldal" nevű párt nem éri el az 5 százalékos küszöböt, csak 4 százalékot remélhet, s nem jut mandátumhoz az Európai Parlamentben.
A liberális Európa Plusz tömörülést 2 százalékra mérték a célegyenesben. Lengyelországnak 51 mandátum jár az EP 751 mandátuma közül. A lengyeleket különösebben nem foglalkoztatja a vasárnapi EP-voksolás, csupán 34 százalék jelezte, hogy szándékában van elmenni szavazni.
Az EP-voksolás azonban így is fontos erőfelmérés lehet a jövőre esedékes parlamenti választások előtt. A hét éve hivatalban lévő Tusk-kabinet népszerűsége megkopott, s az euroszkeptikus PiS a nagy visszatérésben reménykedik. Az ukrajnai válságkezelésben azonban Tusk és külgyüminisztere, Radoslaw Sikorski egyaránt igen aktív szerepet játszott, s ez megerősítette a kormányzó párt pozícióit.
A PO ennek ellenére is kevesebb EP-mandátumra számíthat, mint 2009-ben, amikor a voksok 44 százalékával az 50 EP-képviselői hely felét megszerezték. Ezúttal 19-20 mandátumot érhetnek el, a PO-nak 18, az SLD-nek 6, a Parasztpártnak 3 helyet jósolnak.
Tusk kormányfőt megkérdezték, hogy szerinte miért voksoljanak a lengyelek inkább a Polgári Platformra Kaczynski pártja helyett. "Meggyőződésem, hogy Lengyelország érdekében az európai integráció erősítése áll, különösen mindannak fényében, ami most Ukrajnában örténik.
Ez biztonságunk legszilárdabb alapja" -mondta a lengyel miniszterelnök. Tusk kikérte magának Jaroslaw Kaczynski állítását, hogy túl "puha" külpolitikát folytatna. Ukrajnával kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a legbölcsebb politika elkerülni a katonai konfrontációt.
A lengyel esélylatolgatások egyik kérdése, szerez-e végül mandátumot az Új Jobboldal tömörülés 72 éves vezetője, Janusz Korwin-Mikke, aki igen népszerű a fiatalok körében.
Az Európa-ellenes, gazdaságilag liberális, társadalmi kérdésekben szélsőségesen konzervatív párt első embere meghökkentő kijelentésekkel borzolja a kedélyeket, egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy szerinte "a demokrácia hülyeség", s "az Európai Parlament épületében bordélyt kéne nyitni".
A mindig csokornyakkendőt viselő, polgárpukkasztó politikus bejutása a választási szimulációk szerint attól függ, milyen magas lesz a részvétel. Korwin-Mikke a rendszerváltás óta számos alkalommal indult a köztársasági elnöki posztért, szenátori, képviselői helyért, de csak egyszer sikerült bejutnia a szejmbe. (E. É)