Szerintem;"Agymosott” tanulók?;

- A passzív „ellenállás” hozadéka

Rónay László „Agymosott” tanulók? c., Vélemények-rovatbeli írásában nem tagadja kategorikusan a tankönyvekben gyakorolt agymosás tényét, sőt, elismeri, hogy itt-ott vannak bennük csúsztatások. Ez utóbbi ugyan nagyon enyhe kifejezés arról az ideológiai hadjáratról, amelynek végrehajtását a mai pedagógusoktól várják el saját területükön, amelynek végső célja a mai értelemben vett „múltnak” a teljes „eltörlése” a jövő nemzedék tagjainak fejéből.

A pedagógus-újságíró által sugalmazott kibúvó, ami az általa is annak idején gyakorolt mellőzésben, bojkottálásban ölt testet, nehezen mondható fellépésnek az ellen, amiről egyébként is igen ritkán esik szó, hogy ugyanis a fideszes uraknak (és még sokaknak...) nem tetsző rendszer mocskolásával, sőt eltemetésével hazánk történelmének azt a korszakát is ki akarják töröltetni a fejekből (rés a történelmi folytonosságban!...), amely pedig mintául szolgálhatna arra, hogy miként lehet megvalósítani – nyilván, öngyarmatosítás nélkül – azt a nehezen felülmúlható nemes célt, hogy egy nép saját magának, nem pedig egyes (idegen és hazai) oligarcháknak, óriáscégeknek hozzon áldozatot munkájával.

Eddig Orbánék „szabadságharcos” törekvése ily célokig már nem ér el, tőlük azt hiába is várnánk. De úgy látszik, Rónay Lászlótól sem. Csodálkozhatunk-e ezek után, ha a haladás gondolatát népszerűsítő írók helyét Wass Albert-féle irodalmi figurák foglalják el az iskolai irodalomtanításban?

Ha a fentiek szociáldemokrata gondolkodásra, akkor a budai Várban ’45-ben lezajlott ostromról Rónay által sugalltak már nyárspolgári gondolkodásra vallanak. Rónay, úgy látszik, azt szerette volna, hogy a nácik bennmaradjanak csak azért, hogy a Vár épületeiben ne essék kár. Innen már egyenes út vezet ahhoz, hogy a ’44-es német megszállás elleni harcban, a háború ellen, illetve ’45-ös felszabadításunkért sok esetben életükkel is áldozókat terroristáknak, betolakodóknak nevezzük. S ahhoz is, hogy a nyilaskeresztesek háborús bűntetteit (mint a készülő Szabadság-téri emlékművel is) a egyedül a német nácik nyakába varrják.

Háromnapos gyászt hirdetett kedden a szerb kormány az esőzések és az árvíz halálos áldozatainak emlékére. A nemzeti gyász szerdától péntekig tart, és péntekig a rendkívüli állapot is érvényben marad az országban - jelentette be Aleksandar Vucic miniszterelnök Belgrádban.