;

lemez;Nemesys Games;Pál Dénes;Jónás Vera;Művészetek Palotája Fesztivál Színháza;

Jónás Vera dalszövegeket is ír FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Önterápia dalokkal

Még csak tavaly ősszel jelent meg a huszonhat éves Jónás Vera dalszerző-énekesnő első, Game című lemeze, de karrierje máris felívelőben van. A fiatal díva ma a Művészetek Palotája Fesztivál Színházában fogja előadni angol nyelvű albumának dalait az MR2 Akusztik+ sorozat keretében. Az érett hangú lányt segíti két állandó zenésztársa, Csizmás András nagybőgőn és Dés András ütőhangszeren.

Bár Vera könnyűzenében utazik, a saját maga által írt dalok korántsem hasonlítanak a szirupos popslágerekre. A művésznő kellő komolysággal, de ugyanakkor nagy adag lazasággal énekel nőiségről, a párkapcsolatokról és a mindennapokról.

A dalszövegei nem konkrét történeteket mondanak el, inkább egy-egy lelkiállapotról szólnak. - Számomra a dalszövegírás egyfajta önterápia. Pillanatképeket villantok fel a lelkemről - vallja az énekesnő. A lemez hallgatása közben azt gondolhatnánk, Vera már fiatal kora óta zenei pályára készül. Pedig korántsem.

A lány az érettségi után a szülei unszolására az ELTE-re jelentkezett társadalmi tanulmányok szakra, melyet bevallása szerint, ha nem is a legjobb jegyekkel, de derekasan befejezett. - Miután lediplomáztam, úgy döntöttem "elszököm" itthonról - mondta Vera, aki a London Centre of Contemporary Music-ba jelentkezett, ahol éneklést és dalszerzést is tanult.

Verára azonban nemcsak az iskolapadban tanultak, de a brit könnyűzene is nagy hatással volt, különösen az olyan együttesek mint a Beatles vagy a Radiohead. Persze már gyerekkorában is "kiképezték" zeneileg.

A blues és a rock vonalat preferáló édesapja ismertette meg lányával először Frank Zappa, a Pink Floyd, a Led Zeppelin és a gitárvirtuóz Jimmy Hendrix munkásságát. Az egyetemen pedig megtanították neki, hogy a zeneiparban olykor érdemes több lábon állni.

Vera ezért is szerez néha másoknak is dalszövegeket, legutóbb A Dal című televíziós műsorban versenyző Pál Dénesnek írta meg Brave New World (Szép új világ) című szerzeményét. Vera tehetségét nemcsak itthon, de már külföldön is elismerték.

Idén évelején a nemrég debütált lemezét beválasztották az Independent Music Awards öt legjobb "felnőtt kortárs" lemeze közé, négy angolszász előadó mellett. Vera pedig még 2012 őszén bejutott az amerikai állami támogatással finaszírozott OneBeat zenei projektbe, amelyen harminckét fiatal zenész vett részt a világ minden tájáról.

A program egy floridai műhelymunkával indult, a fiatalokból verbuvált csapat éjjel-nappal zenélt együtt, majd útra keltek, hogy a keleti partvidéken, Floridától New Yorkig a korábban közösen megírt, vagy helyben rögtönzött zenei élményt nyújtsanak iskolákban, óvodákban, nyílt utcán, bevásárlóközpontban és koncertteremben.

Ezen az úton ismerkedett meg Vera a street studio, vagyis utcai stúdió nevű zenei modellel, melyet a magyar közönséggel is szeretne megismertetni. - Kimegyünk az utcára, kiviszünk egy asztalt, egy mikrofont, sok hangszert, majd egy laptopon élőben rögzítjük, ahogy az utca embere zenél, végül a felvett hangokat összevágjuk - magyarázza Vera.

A zenei kísérletben a művésznőt a Snétberger Zenei Tehetség Központ fiatal roma zenészei fogják segíteni. A kuriózumnak ígérkező Street Studio Hungary idén augusztusban indul magyarországi turnéjára.

A ma esti koncertre pedig Vera még egy meglepetésvendéget is elhívott: Grecsó Krisztiánt, aki az énekesnő első magyar nyelvű dalának szövegét írta.

A mosoly országában a másságuk miatt kénytelenek elválni egymástól a szerelmesek. A Budapesti Operettszínház, Kerényi Miklós Gábor rendezésében, hatásos produkcióban, túlcsorduló látvánnyal mutatta be Lehár Ferenc gazdag dallamvilágú művét.