Írország;Portugália;Tőzsdefórum.hu;

- Bizalom bármi áron

Miközben a 2008-as válság következtében bajba jutott európai államok minden erejükkel igyekeznek helyreállítani a beléjük vetett bizalmat, rendkívül kemény megszorító intézkedésekre kényszerülnek. A Tőzsdefórum.hu Portugália és Írország példáján mutatja be, mi van a válság után.

A portugál miniszterelnök kijelentése szerint kormánya fel kívánja pörgetni a reformokat, miután Portugália maga mögött hagyhatja a nemzetközi segélyprogramot. Az ország kemény három éven van túl, mióta elfogadta a 78 milliárd eurós (107 milliárd dollár) mentőcsomagot, de már nincs visszaút - nyilatkozta Pedro Passos Coelho a CNBC-nek. "Senki nem szeretné semmissé tenni a nagy áldozatok árán kivívott eredményeket. Senki nem akarja visszatéríteni a portugál gazdaságot egy fenntarthatatlan útra" - tette hozzá a miniszterelnök.

Portugália 2011-ben fogadta el a Európai Uniótól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) érkező mentőcsomagot, melyet igen durva megszorítások követtek. Miután Portugália képes volt a megfelelő szintre vágni a költségvetési deficitet, szombaton végre kiléphetett a segélyprogramból. A piacok bizalma tényleg visszatért némileg, az irányadó 10 éves portugál államkötvény hozama jelenleg 3,72 százalék körül mozog, míg 2012-ben 17,3 százalék volt.

Aggodalomra adhat okot azonban, hogy a portugál gazdasági növekedés lelassult az idei első negyedévben. A portugál GDP mindössze 1,2 százalékkal bővült a megelőző negyedévben tapasztalt 1,5 százalék után. Komoly félelmek övezik emellett azt is, hogy Portugália esetleg lazábban áll majd a szükségesnek vélt reformintézkedések bevezetéséhez, különösen mivel egy éven belül parlamenti választásokat tartanak az országban.

Portugáliával ellentétben Írország már 2013-ban maga mögött hagyhatta a nemzetközi mentőcsomagot. Az írek 67,5 milliárd eurót kaptak a hitelezőktől 2010-ben, miután 2008-at követően a szigetország csődközeli helyzetbe került. Mindazonáltal Írország volt az első tagállam az eurózónában, amely kiszállt a segélyprogramból, miután rendkívül kemény megszorításokat és strukturális átalakításokat hajtott végre.

Írországot gyakran az európai gazdasági felépülés mintadiákjaként emlegetik, azonban Enda Kenny miniszterelnök a CNBC-nek nyilatkozva erősen árnyalja ezt a képet. Az interjúban kifejti ugyanis, hogy valóban ők mentek végig először a talpra állás rögös útján az eurózónában, azonban ez ír családok százezreinek komoly nehézségein keresztül történt meg.

Kenny hangsúlyozta, hogy a piac immár rendkívül attraktív befektetési célországként kezeli Írországot. Azonban az ír lakosság még nem érzi a gazdasági felépülés örömeit. Mindazonáltal olyan reformokat fognak bevezetni, amelyek "visszafizetik" a lakosságnak áldozatai árát - mondta.

Neszmélyen egy családi ház tetőterében keletkezett tűzben egy idős asszony életét vesztette hétfőn reggel - közölte a Komárom-Esztergom Megyei Katasztrófavédelem szóvivő helyettese.