Az összecsapásokban első jelentések szerint ketten vesztették életüket és 55 a sebesültek száma. A támadásokról szóló híradások meglehetősen zavarosak, állítólag a törvényhozás épületébe behatoló fegyveresek iszlamista képviselőkre vadásztak. Elterjedt az a hír is, hogy két honatyát elraboltak, köztük Abu Szahmein házelnököt, ezt azonban az al-Dzsazíra arab hírtelevízió cáfolta. A Guardian tripoli tudósítója a harcok kiterjedéséről számolt be a főváros több kerületében.
A támadás mögött feltehetően két fegyveres milícia, az al-Kaadaa és a Szavaak áll, akiket Khalifa Haftar nyugalmazott tábornok irányít. Haftar sokáig Moamer el-Kadhafi idején a líbiai hadsereg főparancsnoka volt, de a 80-as években megvált tisztségétől. A 2011-es belháború idején az új líbiai rendszer újra aktivizálta őt, hogy átalakítsa a hadsereget, de hamarosan kegyvesztett lett. Haftar milíciái élén az elmúlt hónapokban nyíltan a kormány ellen fordult. Egy februári, interneten közzétett videó-üzenetben bejelentette, hogy „meg akarja menteni a nemzetet”, amelyet szerinte nemcsak az iszlám szélsőségesek, hanem a velük szemben túlságosan elnéző központi kormány is veszélyeztet.
Haftar vasárnap este egyenesen a parlament feloszlatását követelte. Az állami tv-ben egyúttal felbukkant egy másik régi katonai vezető, Mohtar Farnana, aki a Kadhafi-ellenes lázadás egyik parancsnoka volt. Farnana bejelentette, hogy „a parlamentet felfüggesztették” és „az ország nem lehet terroristák búvóhelye.” A La Repubblica megjegyzi, hogy Haftar és Farnana között korábban igen éles ellentétek voltak.
Haftar pénteken a kormány felhatalmazása nélkül támadást intézett az iszlamisták egyik központjának számító Benghaziban. A harcokban 80-an vesztették életüket, közel 150-en megsebesültek. A parancsnok felszólította a lakosságot, hogy hagyják el otthonaikat, hogy ne keveredjenek bele a harcokba.
Haftar tagadta a kormány vádját, mely szerint államcsínyre törekedne, ugyanakkor azt állította, hogy az ország hadserege mellette áll és a terroristák azok, akik miatt kénytelen a fegyverekhez nyúlni.
Líbiában alig két hete választottak új miniszterelnököt azzal a feladattal, hogy vessen véget az országban eluralkodott anarchiának. Ahmed Miitig azonban még a kormányalakításig sem jutott el, ráadásul az iszlám fundamentalistákhoz közelállónak tartják őt Líbiában.