árvíz;erőmű;Bosznia-Hercegovina;Ivica Dacic;Aleksandar Vucic;földcsuszamlások;Nikola Tesla;

Helyenként a másfél méteres magasságot is elérte a víz magassága FORRÁS: OSLOBODJENJE.BA

- Bibliai méretű katasztrófa

Vasárnapra harmincra nőtt az áldozatok száma Bosznia-Hercegovinában, ahol a lakosság több mint egynegyede él az árvíz sújtotta területeken. A napok óta tartó esőzés, az áradások és a földcsuszamlások mintegy 1,2 millió embert érintenek közvetlenül, ennyien élnek a leginkább veszélyeztetett területeken. Az országban több ezer embernek kellett elhagynia otthonát a víz miatt, több száz család pedig otthon nélkül maradt. A hegyvidéki területeken szinte egész falvak kerültek föld alá. Hazánkban csendesedett Yvett, a mediterrán ciklon után az árvízzel kell megküzdeni.

Kritikus helyzet alakult ki Szerbiában és Boszniában az áradások kapcsán. Aleksandar Vucic szerb kormányfő „bibliai méretű” katasztrófáról beszélt. A Balkánon eddig legalább 30 személy vesztette életét a természeti katasztrófa következtében.

Szakértők szerint a meteorológiai jelentések 120 éves történetében ez az eddigi legsúlyosabb áradás, ami a térséget érintette. Három nap alatt annyi csapadék esett, mint amennyi máskor három hónap alatt összesen szokott.
Szerbiában eddig több tízezer embert evakuáltak.

A 110 ezres lakosú Obrenovac kilencven százalékát árasztotta el a víz, miután a Kolubara folyó áttörte a gátat. Helyenként a másfél méteres magasságot is elérte a víz magassága, voltak, akik a tetőn várták a mentőalakulatokat. A vízáradat már a Nikola Tesla erőművet fenyegeti. Aleksandar Vucic miniszterelnök szerint ennek megvédésére kell koncentrálni. Már több bányát is elárasztott a zuhatag.

Kritikus a helyzet az Obrenovaccal szomszédos Krupanjban, ahol szintén másfél méter magasan áll a víz, s legalább 500 ház vált lakhatatlanná Más kisebb településekről is megkezdték tegnap az emberek kitelepítését. A mentésben a szerb hadsereg tagjai is részt vettek: légi úton 150 személyt evakuáltak.

Belgrádban kedden vagy szerdán várják a Száva tetőzését. Különösen a folyó valamivel alacsonyabban fekvő jobb partjának megvédését tartják a mentőalakulatok legfontosabb feladatuknak, Újbelgrádban a kevés homokzsák jelentett gondot. Szakértők szerint azonban nem fenyeget gátszakadás veszélye.

Az áradások által sújtott Sabácon és Mitrovicában ugyan homokzsákok telepítésével eddig sikerült megakadályozni a nagyobb bajt, a folyó tetőzése e településeken szintén csak a következő napokban várható. Szávaszentdemeteren vasárnap kora délután a mindenkori rekord közelébe került a Száva vízmagassága: elérte a 831 centimétert.

Járványtól tartanak a válság sújtotta területeken. A szerb mezőgazdasági miniszter ezért felszólította a lakosságot, csak azután távolítsák el az áradásban elpusztult állatok holttestét, ha szakemberrel konzultáltak. Ivica Dacic szerb és Vesna Pusic horvát külügyminiszter bejelentették: közösen kérik az Európai Unió segítségét a károk felszámolásához.

Boszniában az ország harmada-negyede került víz alá, az áradások egymillió embert érintenek, s legalább 17 személy vesztette életét. A kelet-boszniai Bijelinából 10 ezer embert kellett biztonságba helyezni, miután a Száva áttörte a gátat.

A helyzetet súlyosbítja, hogy az áradások következtében eddig 300 földcsuszamlást jelentettek, több tucatnyi házat, gépkocsit temetett el részben, vagy teljesen a föld. Sok olyan ház is lakhatatlanná vált, amelyeket az 1992-1995 közötti boszniai háborút követően építettek újjá.

Az államfői triumvirátus elnöki tisztségét betöltő Bakir Izetbegovic szerint országának borzalmas katasztrófával kell szembenéznie. „Továbbra sem tudtuk felmérni a tragédia következményeit. Emberek ezreiről kell gondoskodnunk” – jelentette ki.

Prijedorból és környékéről szemtanúk szörnyű állapotokról számoltak be. Tukovában például három méter magasan áll a víz, amely csak a háztetőket nem fedte el – írta a Dnevni Avaz boszniai napilap. Több hidat kellett lezárni az árvíz miatt.
Hat embert, köztük három gyereket mentett ki Szerbiában a magyar mentőalakulat helikopterrel Grobovac térségében.

A szerb kormány kérésére a katasztrófavédelem, a Hunor mentőszervezet 27 tagjával együtt öt motorcsónakot, egy csónakot és egy mentőhelikoptert indított szombaton Szerbiába.
*
Mintegy 320 kilométeren tartottak fent árvízvédelmi készültséget vasárnap a folyókon, egyebek mellett a Dunán, a Hernádon és a Rábán. Jelentősebb áradás volt a Hernádon, amely hajnalban tetőzött Hidasnémetinél. A Lajtánál várhatóan vasárnap este rendelték el a harmadfokú készültséget.

Az árvíz miatt több négy számjegyű utat is lezártak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A Duna áradása miatt Győrben is korlátozásokat vezettek be a közúti forgalomban, és Vas megyében is vannak útlezárások a Rába áradása miatt.

A viharos szél vasárnap is okozott károkat: a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Izsófalván kétszáz négyzetméternyi felületen bontotta meg a pszichiátriai szakkórház tetejét, betegeket nem kellett kiköltöztetni, a helyreállítás megkezdődött. Zala megyében a péntek estére elcsitult szélvihar utóhatásaként újabb fák dőltek rá épületekre a hétvégén.

A meteorológiai szolgálat közölte, a sok csapadékot és erős vihart okozó ciklon gyengülésével, távoztával a következő napokban szárazabbra, melegebbre fordul az idő, és erős szél sem várható.

Veszélybe került az iráni atomprogramról szóló megállapodás, amelyet július 20-ig kellene tető alá hozni. A péntek este zárult, az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagállama (az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia és Franciaország), illetve Németország, valamint a perzsa állam képviselői között zajlott egyeztetéseken ugyanis nem történt előrelépés.