Stratégiát váltott a török kormányzat a bányaszerencsétlenség kapcsán. Úgy tűnik ugyanis, Recep Tayyip Erdogan kabinetje a megtalálta a szörnyű tragédia bűnbakját: kizárólag a bánya vezetését teszik felelőssé, lesöpörve ezzel az asztalról az ellenzéknek azokat a vádjait, amelyek szerint a kormánytöbbség megakadályozta a bánya biztonsági előírásainak kivizsgálását.
Török médiumok már a szerencsétlenséget követően megírták, hogy a bányát felügyelő holdingot egy az AKP-hoz közel álló személy, Alp Gürkan irányítja. Gürkan a munkák jelentős részét alvállalkozóknak adta ki, akik nem sokat törődtek a biztonsági előírásokkal. Mulasztás bőven történt.
Mint a Hürriyet írta, technikusok már két héttel a baleset előtt figyelmeztették feletteseiket, hogy a bányában a kábelek állapota aggasztó. Hétvégén a rendőrség 18 személyt vett őrizetbe a tragédia kapcsán, többek között a bánya vezető menedzserét, Ramazan Dogrut, s a műveleti vezető Akin Celiket - írta a Dogan hírügynökség. 28 ügyészt bíztak meg azzal, hogy vizsgálja ki a tragédia körülményeit.
Elsősorban arra keresik a választ, kinek a hanyagsága vezetett a szerencsétlenséghez. Szakértőket is megbíztak a munkával. A bánya üzemeltetője egyébként elismerte, nem alakítottak ki olyan részt a bányászok számára, ahová menekülhettek volna egy katasztrófa esetén. Alp Gürkan azonban közölte, folytatják a munkát a bányában.
Az ellenzéki török média szerint normális demokráciákban természetes lenne, hogy ilyen esetekben a politika illetékeseinek is vállalniuk kellene a felelősséget. A Hürriyet Daily News szerkesztőségi cikkében emlékeztetett arra, hogy a Sewon dél-koreai hajó tragédiája után benyújtotta lemondását az ország miniszterelnöke.
A Zaman Today azt írta, bár a munkaügyi minisztérium márciusban vizsgálta a bányában a biztonsági előírások megtartását, valójában annak csak egy kis részét vették górcső alá, azt, amit a tulajdonosok megmutattak neki.
A tárca megbízottjainak láthatóan fogalmuk sem volt arról, egyáltalán mit kell vizsgálniuk. Bár a vizsgálat elvileg meglepetésszerű lett volna, egy a lap által megszólaltatott szakértő szerint Törökországban nem nehéz előre megtudni, mikor várható vizsgálat.
Zonguldakban egy napos sztrájkot tartottak szolidaritásból a somai események miatt. A bánya üzemeltetői azonban nem éreztek együtt az áldozatokkal. Mint a Radikal című lap írta, bejelentették, hogy két napos fizetésmegvonással sújtják azokat, akik részt vettek a munkabeszüntetésben.