A tragédia politikai vonzatai egyre nyilvánvalóbbak. Az ankarai ügyészség azt közölte, ugyan nyomozást indítottak a bányaszerencsétlenség kivizsgálásáért, de megakadályozták őket abban, hogy fellépjenek a feltételezett tettesek ellen. "Egy ilyen jelentős katasztrófánál az ügyészségnek azonnal vizsgálati fogságba kell helyeznie a tulajdonosokat és a cég menedzsereit" - mondta az ügyészség egyik vezetője, Erol Aras. Ám ezúttal semmi sem történt. "Ez jogi nonszensz" - közölte. Hírek szerint a bánya tulajdonosa igen közel áll az AKP kormánypárthoz.
Abdullah Gül elnök a tragédia okainak kivizsgálását ígérte. Mint mondta, a vizsgálat csütörtökön meg is kezdődött. Együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóival Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár. Reményét fejezte ki, hogy hamar fény derül arra, mi okozta a tragédiát.
Ankara egyébként visszautasította a külföldi országok által felajánlott segítséget. Több állam, köztük Izrael, Görögország (két Törökországgal nem éppen baráti viszonyt ápoló ország), Franciaország, az Egyesült Államok, Lengyelország, Irán, valamint az Európai Unió is segítséget ajánlott.