Egy, a napokban közölt felmérés szerint a megkérdezettek 56 százaléka úgy látja, a vb több kárt okoz az országnak, mint amennyi hasznot hoz. Első ízben fordul elő Brazília történetében, hogy többségbe kerültek az ellenzők, ami azért is figyelemreméltó, mert a selecao mindig is megkérdőjelezhetetlen, már-már "szent" intézménynek számított.
A futball azonban egyre kevésbé számít vallásnak. Az erősödő középosztály öntudatra ébredésének folyamata zajlik. Ma már nem feltétlenül csak a labdarúgás révén lehet kiemelkedni a társadalomból.
A középosztály, amelynek 90 százaléka a városokban él, mind kevésbé hajlandó elfogadni az utak gyatra állapotát, a szervezetlen tömegközlekedést, hiszen azt látják, más országokban mindez jól működik. Dühíti őket, hogy dollármilliárdokat költenek a stadionokra, ahelyett, hogy kórházakat, iskolákat és a tömegközlekedést modernizálnák.
Az elégedetlenség miatt mind több a munkabeszüntetés. Kedden a riói buszvezetők kezdték meg 48 órás sztrájkjukat. Negyven százalékkal magasabb bért követelnek. A sztrájk sikeres volt: a 9000 busz 84 százaléka nem állt az utasok rendelkezésére.
Nem túl biztató előjel azon turisták számára, akik a tömegközlekedést vennék igénybe a világbajnokság idején. S akkor még nem szóltunk a közlekedési dugókról. A 20 millió lakosú Sao Paulóban a forgalmasabb napokon összesen több mint 300 kilométernyi dugó is kialakulhat.
A szociális feszültségeket a jelentős korrupció tetézi. Szakértők szerint nem azzal van a gond, hogy az országnak nincs elég tőkéje. A baj a pénzek elosztásával van. Dilma Rousseff elnökasszony ugyan ígéretet tett a korrupció megfékezésére, de nagyon úgy fest: szélmalomharcot folytat.
Meghatározott egy bizonyos felső határt arra, hogy a beruházó cégek mennyit kereshetnek az útépítésekkel. Miután az infrastruktúra fejlesztéséből már nem lehet annyi pénzt zsebre tenni, mint korábban, így az érdeklődő vállalatok száma is megcsappant.
Beszédes az az adat, amely szerint a gazdasági növekedésből a vállalati beruházások aránya 18 százalék, miközben Kínában 47, Indiában 35 százalék. A korrupció az oka annak is, hogy a stadionok és a repülőterek átadásával is jelentős késésbe került Brazília. A világbajnokság helyszíneinek 12 repülőtere közül legalább öt bővítése nem készül el időben.
A brazilok tetszését az sem nyerte el, hogy több stadion, köztük az Arena Sauípe építését az ország legnagyobb nyugdíjalapjából finanszírozták, miközben 2007-ben, amikor Brazíliának ítélték a vb rendezési jogát, az akkori elnök, Luiz Inácio Lula da Silva azt ígérte: egyetlen centet sem költenek közpénzből stadionépítésekre.
A Sao Paulo-i ipari szövetség szerint 2013-ban 23-39 milliárd euró került korrupt politikusok, hivatalnokok zsebébe. Ebből az összegből 16 millió gyermek általános iskolába íratását tehették volna lehetővé, 325 ezer kórházi ágyat és 277 repülőteret létesíthettek volna.
A korrupció mellett a siralmas biztonsági helyzet ad okot komoly aggodalomra. A világ államai közül Brazíliában a legmagasabb a gyilkosságok aránya. Az ENSZ 2012-es adatai szerint 100 ezer lakosra 25,2 gyilkosság jut.
Rio de Janeiróban 2012-ben több mint 50 ezren vesztették életüket erőszakos halál által, ami nyolc százalékos emelkedés volt az előző évhez viszonyítva. A kormány hadjáratot indított a metropoliszban a bűnözők ellen.
A hadsereg több nyomornegyedet, favelát elfoglalt. A biztonsági program keretében ki akarták űzni a nyomornegyedekből a maffiát, a drogkereskedőket. Ezeket a negyedeket "megszelídített faveláknak" nevezték el.
Ez a stratégia azonban csak ideig-óráig működik. A probléma gyökereit nem kezelik azzal, hogy egyre több és több rendőrt és katonát küldenek a drogcsempészet fellegváraiba.
Bár Rióban 38 "békéltető rendőrőrsöt" hoztak létre, békének egyelőre se híre, se hamva. A rendőrség fellépése nyomán mintegy 2000 polgári személy és száz rendőr vesztette életét.
A metropolisz három héttel ezelőtt is súlyos összecsapások színhelye volt. A tüntetések azután törtek ki, hogy életét vesztette egy, a helyi nyomornegyedben élők számára bálványként tisztelt táncos. Haláláért a rendőrséget okolták.
A belbiztonság a Sao Paulóban sem túl fényes. A brazil rendőrség is kezdi belátni: hiába a hangzatos programok, képtelen úrrá lenni a helyzeten. Ezért már-már tragikomikus eszközhöz folyamodott: egy leiratot tett közzé, amelyben a turistákat látta el jó tanácsokkal arra az esetre, ha valaki ki akarná rabolni őket.
Az egyik ilyen hasznos intés: ne kiabáljunk, ne kezdjünk el vitába bonyolódni azzal az illetővel, aki éppen értéktárgyaink elorozásán mesterkedik. Különösen vigyázzunk éjszaka, s a pénzünket biztonságos helyre tegyük el.
Némi öröm az ürömben: bár Brazíliában gomba módra szaporodnak az Oszama bin-Ladenről elnevezett bárok, ahol Oszama-hasonmások szolgálják ki az érdeklődőt, terrortámadástól nem kell tartani…