Az idén 5. alkalommal adták át az Terézanyu pályázat díjait. A Richter Aranyanyu Díjat 2011-ben hívta életre Rácz Zsuzsa író, a Terézanyu-könyvek szerzője és a Richter Gedeon Nyrt. A Magyarországon egyedülálló kezdeményezés célja a nők társadalmi megbecsülésének és önbecsülésének növelése. A díjat olyan nőknek ítélik oda, akik klasszikus, női segítő szakmákban dolgoznak, és munkájuk nélkülözhetetlen, mégis csekély anyagi és erkölcsi elismerésben van részük.
- A pályázatok arról árulkodnak, hogy a sok, teljesen különböző élethelyzetű nő sorsában sok a közös vonás. Az írásokból az is jól kiolvasható, hogy a mókuskerék igenis megállítható. A kirakatéletek helyett a tökéletes és egyben élhető boldogság is választható opció. Mindennek az a feltétele, hogy a nők megtanulják elfogadni és megszeretni magukat, mielőtt tényleg sírba viszi őket a megfelelési kényszerük - összegezte a tapasztalatokat a díjátadó gálán Rácz Zsuzsa.
Hozzátette: a missziónk most is kettős - egyrészt arra bátorítjuk a nőket - akár családban élnek, akár egyedülállóak, akár karriert építenek, akár otthon végeznek kemény munkát -, hogy szenteljenek magukra is időt és figyelmet, mert csak így lesznek képesek megadni azt a szeretteiknek is. Az autonóm nő éppen attól lesz igazán erős és szerethető, hogy magát is tiszteli és szereti. A másik célunk pedig az, hogy ,,megmondó" emberek és jó tanácsok helyett, hétköznapi nők saját, fantasztikus történetein keresztül mutassuk be mindezt, nőknek-férfiaknak egyaránt, a társadalom legkülönbözőbb szereplőinek. Az idei 5. évfordulónk az egyéni felelősségvállalást ünnepeljük közös felelősségvállalás támogatásával.
- Amikor a nők egészségét és boldogságát veszélyeztető, megbetegítő társadalmi elvárásokra, megfelelési kényszerekre magunk is felhívjuk a figyelmet, akkor tulajdonképpen méltóképpen folytatjuk hagyományainkat - mondta Beke Zsuzsa, a Richter kommunikációs vezetője a díjátadó gálán.
"Halálom után 15 évvel" a címe a fődíjas R. Kelényi Angelika történetének, melyben egy testileg, lelkileg, és anyagilag egyaránt megnyomorító kapcsolat történetét meséli el, amelyből végül sikerült kilépnie, megismerve az adni és kapni örömét, a szeretet valódi meghittségét, a nyugalmat és a túlzott kompromisszumoktól és elvárásoktól mentes kapcsolat szépségét. A második helyezést elért Balogh Éva lelkésznő vallomásában tiszteletreméltó bátorsággal ír arról, hogy miként indult el a szorongásaiból és bűntudatából kivezető ösvényen, vállalva azt a véleményét is, hogy az, amit évszázadok óta Anyaszentegyháznak neveznek, bizony néha "mostohaként bánik a lányaival".
A harmadik díjjal két ,,anyut" is honorált a zsüri, megosztva. Gáspár Adrienn egy fürdőszobai tükör előtt leltárt készítő, öniróniával is teli, önmagát 40 éves koráig csak "láthatatlannak" tituláló, autoimmun betegségben szenvedő nő történetét osztotta meg, míg Richter Anikó, alias Anima, egy társfüggéséből felébredő özvegyasszony fájdalmasan szép írásával érdemelte ki a díjat.
Az idén másodszor díjazott Csendtörők kategóriában a párkapcsolaton belüli testi erőszak egyik legsúlyosabb és legkevésbé megértett formája jelenik meg, Stoffer Abigél nyertes írásában. Szintén másodszor adnak Örökifjú díjat is, olyan nők egyedülállóan gazdag élettörténetének megismertetésére, mint az idei egyik legidősebb és egyben legvagányabb pályázóé, a 70 éves Pásty Júliáé. A Törzspályázó kategória győztese Kollárik-Nemes Mónika lett, akinek az őt soha el nem fogadó édesapja iránti görcsös megfelelési kényszerét kellett örökre felszámolnia.
Az idén először megszületett Hétköznapi Hősnők díja Legáth Tibornét illette meg, aki egy súlyos betegség igazi túlélőjeként küldte be írását. A Richter Gedeon Nyrt. különdíjasa Fejes Szonja lett, aki Boldogság című írásában azt meséli el megindítóan, hogyan hagyta rá édesapja a halálos ágyán élete legfontosabb üzenetét: "Nem önzés, ha nem mások álmainak beteljesítése a cél, hanem a sajátomé. Nem kell áldozatnak éreznem magam az életemben. Ha foglalkozok a saját boldogságommal, az azoknak is jó, akiket szeretek…"
A Nők Lapja Psziché különdíját Fejes Ágnes kapta. Ő, a harmadik, nem tervezett gyerekét is vállaló anyaként őszintén ír arról, hogy a továbbtanulás néha nem csak a berozsdásodott agytekervények újraolajozására hasznos, de az önmagunkra fordított idő és figyelem ideális terepe is lehet. Olyannyira, hogy egy Isten háta mögötti kis faluban, akár még nőklub is nőhet belőle.
Az idén a legfiatalabbak is jelentkeztek saját történeteikkel a "Miből tudom, hogy bejövök egy srácnak?" témakörben. A díjazottak a 17 éves Marcutiu-Rácz Dóra és a 18 éves Törék Eszter voltak.
Díjazottak
1. díj: R. Kelényi Angelika (43) Budakalász
2. díj: Balogh Éva (49) Budapest
3. díj (megosztva) Gáspár Adrienn (39) Erdőkertes és Richter Anikó (62) Budapest
Richter különdíj: Fejes Szonja (35) Eger
Csendtörő különdíj: Stoffer Abigél (27) Budapest
Örökifjú különdíj: Pásty Júlia (70) Szeged
Richter IntimZóna.hu különdíj: Marcutiu-Rácz Dóra (17) Szentmárton (Románia)
Csajok es Pasik különdíj: Törék Eszter(18) Budapest
Nők Lapja Psziché különdíj: Fejes Ágnes (36) Alsószentiván
Törzspályázó különdíj: Kollárik-Nemes Mónika (32) Kecskemét
Hétköznapi Hősnők díj: Legáth Tiborné (50) Nádasd
Richter IntimZóna.hu különdíja: Marcutiu-Rácz Dóra (17)
Terézanyu Pályázat médiapartnerének, a Csajok és Pasik társkereső különdíja: Törék Eszter (18)