vihar;Yvette ciklon;

MTI Fotó/Török Tünde

- Tombolt Yvett, a ciklon

A meteorológiai szolgálat figyelmeztetett, az előrejelzések beigazolódtak: az Yvette névre keresztelt mediterrán ciklon sok esővel, viharos széllel, heves zivatarokkal tombolt az egész országban. A hét végére kicsit javul a helyzet.

A vihar hosszirányban kibillentette a Balaton vízszintjét, óriáshullámok öntötték el a déli parton lévő, mélyebben fekvő területeket, s ez a helyzet az előrejelzések alapján csak vasárnapra szűnik meg, ekkorra lecsendesül a szél, s a víz vissza tud húzódni a tóba. A Rábán Szentgotthárd és Körmend térségében 24,7, a Murán 43,4, a Sajó és a Hernád mentén 130,2 kilométeres töltésen van elsőfokú árvízvédelmi készültség.

Emelkedik a víz a Tiszán és mellékfolyóin, valamint a Duna teljes magyar szakaszán is, Budapestnél az árhullám a jövő hét elején tetőzik 450 centiméter alatti értékkel. A ciklon péntekre lassan nyugatra tolódik, fokozatosan gyengül, egyre kevesebb helyen, mind kisebb mennyiségben várható csapadék. Hétfőn számottevő csapadék már nem várható, és a aztán melegebb, többnyire száraz levegő érkezik a Kárpát-medencébe.

A Dunántúlon mindenütt 70-80, az Alpok-alján, a Dunántúli-középhegység térségében és a Balaton környékén 90-100 kilométeres széllökéseket mértek. A Dunától keletre inkább csak az északkeleti megyékben volt tapasztalható viharos, 70 kilométeres szél, Sátoraljaújhely környékén előfordult 90 kilométeres roham is. A legerősebb, 141 kilométeres széllökést a Bakonyban lévő Kab-hegyen regisztrálták, a Balaton nyílt vízfelületén is 110 kilométer fölé erősödött az északi szél. A legtöbb csapadék eddig a Dél-Alföldön hullott: több helyen 15-20 millimétert mértek. Szegedről 35, Kübekházáról 40 millimétert jelentettek.

Katasztrofális a helyzet a Balatonnál, ahol a tó teljes partszakaszán 490 ingatlant mintegy 11 ezer homokzsákkal védenek. Balatonfenyvesen több utca víz alá került. A dél-balatoni vonalon délután szünetelt a vasúti közlekedés, miután több szakaszon fák dőltek a sínekre. többek között Balatonboglárnál, Lepsénynél, Gyékényes és Murakeresztúr között, de a székesfehérvári elővárosi szakaszon is.Több helyen zárlat keletkezett a felsővezetékben.

A Mávinform azt javasolja az utasoknak, hogy indulás előtt tájékozódjanak a menetrendről és az aktuális helyzetről a Mávdirekt 06-40 49-49-49-es helyi tarifával hívható telefonszámán, illetve a MÁV, a MÁV-Start vagy a vonatinfó weboldalán (www.mav.hu, www.mav-start.hu, vonatinfo.mav-start.hu). Csütörtökön leállították a balatoni kompközlekedést Szántód és Tihany között, és nem indulnak a személyhajó járatok sem, újraindításukról ma délelőtt döntenek.

Több százszor riasztották a tűzoltókat, a legtöbbször Somogy megyében, kidőlt fákhoz, leszakadt faágakhoz, épületkárokhoz. Öt megyében 12 településen volt átmenetileg áramszünet. A Dél-Dunántúlon 2847 fogyasztó maradt áram nélkül a villanyvezetékekre dőlt fák miatt. Békéscsabán több mint ötszáz lakásban nem volt áram. Tornanádaskán huszonhat családi ház rongálódott meg a viharban, több mint száz ember hagyta el ideiglenesen megsérült otthonát.

27 lakóház rongálódott meg a széltől és az esőtől a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tornanádaskán. 126 embert ki kellett telepíteni.