Orbán-kormány;uniós források;

- Uniós pénzek: a központi koordináció marad a kormánynál

Magyarország márciusban nyújtotta be a 2014-2020 között érkező uniós források felhasználásának keretét jelentő partnerségi megállapodást az Európai Bizottságnak. Az operatív programok az egyes területek támogatási céljait, prioritásait, forrásait határozzák meg részletesen.

A kormány szerdai ülésén áttekintette a Brüsszelnek benyújtandó, következő hétéves EU-s költségvetési időszak keretprogramjait és véglegesített nyolc operatív programot - áll a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkárságának közleményében.

A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programra (GINOP), a Területfejlesztési Operatív Programra (TOP) és a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Programra (VEKOP) a rendelkezésre álló mintegy 7500 milliárd forintos forrás 60 százaléka jut.

A kormány az uniós alapokból Budapestnek a Brüsszel által engedélyezett maximális összeget tudta nyújtani. Az Európai Bizottság alapvetően a konvergenciarégiók fejlesztését preferálja, de a magyar gazdaság speciális helyzetéből adódóan kulcsfontosságú, hogy a Közép-Magyarországon tevékenykedő vállalkozások is hozzájussanak az uniós forrásokhoz.
A Területfejlesztési Operatív Programra (TOP) jelentős változást hoz a hazai fejlesztéspolitikába.

Míg eddig a centralizált döntéshozási folyamatok lassíthatták bizonyos helyi projektek megvalósulását, addig a megyei döntéshozók bekapcsolásával garantálható a helyi igények maximális figyelembe vétele. Azaz a pénzek felhasználásáról mostantól a helyi közösségek, az önkormányzatok döntenek, csak a központi koordináció marad a kormányzatnál.

A Széchenyi 2020 címen összegzett projekt az alábbi operatív programokból áll: Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP), Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP), Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP), Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP), Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP), Vidékfejlesztési Program (VP), Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program (IKOP), Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP).

Ausztria irányába tervezik vezetni a Déli Áramlat európai gázvezeték magyarországi szakaszát - olvasható a Gazprom elnökének budapesti tárgyalásáról kiadott szerdai moszkvai sajtóközleményben.